Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Zabálási rohamok. Mit tehetnék...

Zabálási rohamok. Mit tehetnék ellenük?

Figyelt kérdés

Egyre kétségeb esett vagyok. Egyre többször fordul elő, hogy megállás nélkül csak eszek/ ennék. Pl: ma is tök jó tartottam az egészséges étrendet (reggeli: kék tej, fitnesz müzli, zöld tea; tízórai: kivi, alma, banán, ebéd: húsleves sok hússal, kis nasinak 1 túró rudi)., de nem bírtam ki, hogy ne egyem magam tele csokival.

Nagyon megkívántam, ezért nem tiltottam meg magamtól, ettem egy buenohoz hasonló csokit, majd még egyet, majd mégy egyet, majd felnyitottam egy táblát, és megettem több mint a felét. Egyszerűen nem tudok leállni. Tudom, hogy nagyon rossza, mit magammal művelek, de valéahogy úgy vagyok már vele, hogy le van szarva.

170 cm vagyok, 63 kg, kb. 2,5 éve fogytam 20 kilót. Akkor rátértem erre az egészsgesen életmódra, de úgy érzem már belefáradtam. Náha úgy érzem, hogy megennék egy pizzát, desszertnek legalább egy tábla csokit. A baj az, hogy a csoki részét tényleg néha me is csinálom... Ma is összeszámolva több mint 1000 kcal-t vittem be csak csokival. Most persze jön a bűntudta, de nem tudok már mit csinálni, csak megfogadni, hogy holnap más lesz. De előfordul, hogy másnap se változtatok.

Szinte mindennap sportolok (fitnesz, rúdtánc, lovaglás, most kezdtem el futni), le akarok szálkásodni, de tudom, hogy ilyen zabálási rohamokkal nem tudok mit kezdeni. Kérlek, adjatok pár tippet!



2014. márc. 10. 15:23
 1/6 A kérdező kommentje:
Bocsánat a sok hibáért, nem olvastam át rendesen :)
2014. márc. 10. 15:27
 2/6 anonim válasza:
hasonló velem is volt, én ilyenkor banánt ettem helyette mert ugye az is édes, vagy mandarint vagy szilvát vagy valami édeset, de olyan is volt hogy megcukroztam a gyümölcsöket enyhén és úgy ettem, nekem nagyon sokat segített, azóta jobban szeretem a gyümölcsöt mint a csokit :)
2014. márc. 10. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
Ez a legrosszabb a diétában, hogy lemondásokkal jár, ismerős érzés, inkább szokj rá a gyümölcsökre.
2014. márc. 10. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen, ezt a lemondásokat 2 év után már elég nehéz tartani :(

féléve még 59 voltam, azóta lettem 63, igaz ezért izmosodtam rendesen.

Köszönöm a cukros gyümölcsöt, majd mindenképp kipróbálom! :D

2014. márc. 10. 17:25
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem inkább a kakaós banán jött be, 1-2 karika, fagyasztott banánból... Az én édességvágyam többnyire kakaóra irányul... Ha nem, akkor a gyümölcs is jó lehet, de azt megcukrozni iszonyú lenne (hacsak nem ízetlen vagy nagyon savanyú), a jó gyümölcsök eleve roppant édesek szoktak lenni.


A túró rudi után viszont nem csodálom, ha csokira vágytál... Ha az ember elindul a lejtőn, sokkal nehezebb megállni...

2014. márc. 10. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

AZ ÉRZELMI EVÉS SIKERES LEKÜZDÉSÉRE

1. tipp: Okok meghatározása!


Az emberek több okból esznek. Az első lépés abban, hogy végett vessen érzelmi táplálkozásának az, hogy azonosítja a személyes oko(ka)t. Melyek azok a helyzetek, helyek, vagy érzések, amikor úgy érzi, most szüksége van ételre.


Ne feledje, hogy az érzelmi evés kapcsolódhat kellemetlen érzésekhez, de kiválthatja valamilyen pozitív érzelmi hatás is (Pl: amikor megjutalmazza magát mert elért egy célt vagy egy nyaralást, boldog eseményt ünnepel stb.).

Gyakori okai az érzelmi evésnek


- Stressz-észre vette már, hogy amikor stresszes akkor éhes lesz? Ebben a kaotikus, rohanó világban nagyon sokszor stresszel az ember. Ilyenkor magasra szökik a stresszhormon, a kortizol. A folyamatosan magas hormonszinthez a szervezet úgy alkalmazkodik, hogy felhalmozza a zsírszövetet. A kortizol kiváltja a sóvárgást a sós, édes, és a magas zsírtartalmú ételek, élelmiszerek után. Minél több ellenőrizetlen stressz éri, annál valószínűbb, hogy az evéshez fordul érzelmi megkönnyebbülésért.


- Töltelék érzelmek - Az étkezés is lehet egy módja annak, hogy átmenetileg lecsillapítsa a kellemetlen érzelmeket, például haragot, félelmet, szomorúságot, szorongást, magányt. Amíg eszik, ezek az érzések el vannak tompítva.


- Unalom vagy ürességi érzés. Szokott enni csak azért, hogy valamit csináljon vagy hogy ezzel enyhítse az unalom érzését? Esetleg ezzel tölti ki a semmit, az ürességi érzést az életében? Érezte úgy, hogy az evés az egyik módja annak, hogy elfoglalja a száját és az idejét.


- Gyermekkori szokások - Gondoljon vissza a gyermekkori evésekre. Volt olyan, hogy a szülei megjutalmazták a jó viselkedéséért fagylalttal, pizzával, vagy amikor szomorú volt édességet adtak Önnek? Ezek az érzelmeken alapuló, gyermekkori étkezési szokások gyakran a felnőttkorban is megmaradnak. Néha nosztalgiából ápolja emlékeit: grillezés a kertben apával, közös sütés és főzés anyával a konyhában.


- Társadalmi hatások- A másokkal együtt étkezés egy nagyszerű módja annak, hogy enyhüljön a stressz, de ez is vezethet túlevéshez egyszerűen azért, mert az étel ott van, vagy azért, mert mindenki más eszik.

Élelmiszer- és hangulati napló készítése!


Valószínűleg magára ismert az előbb leírtak valamelyikében. Változtatni akar, de nem tudja hogyan?


Az egyik legjobb módja, hogy azonosítja az érzelmi evést és nyomon követi, hogy éppen milyen érzelmi hangulatban van és ezt feljegyzi az élelmiszer-és hangulati naplóban.

Minden alkalommal, amikor sokat eszik, vagy úgy érzi, kénytelen enni, jó tudni, hogy mi váltotta ki a vágyat.


Ha visszagondol, akkor általában talál egy felkavaró eseményt áll az érzelmi evés hátterében. Írja le az élelmiszer-és hangulati naplóba : mit evett (vagy akart enni), felzaklatta-e valami, hogy hogyan érezte magát mielőtt evett, mit érzett ahogy evett, és hogyan érezte magát utána.

2. tipp: Érzelmi beteljesülés módjai


Annak érdekében, hogy ne legyen érzelmi evés, meg kell találni azokat a módokat, hogyan legyen érzelmi beteljesülése evés nélkül.

Alternatívák az érzelmi evésre


- Ha depressziós, vagy magányos, hívjon fel valakit, akivel mindig jobban érzi magát, játsszon a kutyájával vagy macskájával, vagy nézze meg a kedvenc filmjét


- Ha ideges, fordítsa az ”ideges” energiát inkább egy táncra, szorítsa a stressz labdát, vagy tegyen egy gyors sétát.


- Ha kimerült, kényeztesse magát egy csésze forró teával, fürödjön meg úgy, hogy a fény helyett néhány illatos gyertyát használ, vagy csomagolja magát egy meleg takaróba.


- Ha unatkozik, olvasson egy jó könyvet, nézzen meg egy komédia showt, sétáljon a szabadban, vagy pedig végezze a kedvenc tevékenységét (Pl: famegmunkálás, gitározás, úszás, varrás stb.)

3 tipp: A sóvárgás leküzdése


A legtöbb érzelmi evő tehetetlennek érzi magát, amikor rátör az élelmiszer utáni sóvárgás. Érezte már úgy, hogy szinte elviselhetetlen a belső feszültsége, és azonnal ennie kell?


Ne mondja magának, hogy „nem”szabad, ne felejtse el, a tiltott „gyümölcs” rendkívül csábító. Csak mondja önmagának, hogy várj. Amíg vár, ellenőrizze saját magát. Hogy érzi magát? Milyen érzelmek kavarognak Önben most? Még ha a végén eszik is, akkor is jobban megértheti miért tette.


Mi több, az élete lesz gazdagabb, ha megnyílik önmaga előtt érzelmileg. Így megértheti és felfedezheti a legmélyebb vágyait és félelmeit, a jelenlegi frusztrációját, és a dolgokat amik, boldoggá teszik Önt.

4. tipp: Új szokások kialakítása


Ha fizikailag erős, nyugodt, és jól kipihent, akkor jobban tudja kezelni az élet elkerülhetetlen kihívásait. De ha már kimerült és túlterhelt megvan a lehetősége, hogy érzelmi evésbe menekül. Az alvás, és más egészséges életmódbeli szokások segítenek abban, hogy a nehéz időkben ne legyen érzelmi evő.


- Készítsen napi testmozgás tervet. A fizikai aktivitás befolyásolhatja a hangulatát és az energia szintjét, és ez egy hatalmas stressz csökkentő lehet.


- Cél a 8 óra alvás minden éjjel. Ha nem kapja meg a szervezete, amire szüksége van (alvás), a teste cukros ételekre vágyhat. A sok pihenés segít az étvágy szabályozásában és csökkenti az élelmiszer utáni sóvárgást.


- Legyen idő a kikapcsolódásra. Adjon magának engedélyt arra, hogy minden nap legalább 30 percet pihenjen, és lazítson. Ez idő alatt feltöltődhet. Meditáljon.


- Csatlakozás másokhoz. Ne becsülje alá annak fontosságát, hogy szoros kapcsolatot ápoljon a barátaival és olyan pozitív emberekkel, akik jó hatással vannak az életére. Ez segít megvédeni Önt a stressz negatív hatásaitól.

2014. márc. 11. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!