Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vegetáriánusok, akik a kettős...

Grielean kérdése:

Vegetáriánusok, akik a kettős mércével próbáltok érvelni a húsfogyasztás ellen, belegondoltatok már abba, hogy a növények és gombák is élőlények?

Figyelt kérdés

A kérdésem természetesen elsősorban azoknak a vegáknak szól, akik rendszeresen győzködni próbálnak másokat arról, hogy csak ők táplálkoznak helyesen. De ettől függetlenül bárki véleményét szívesen olvasom, aki normális módon hozzá tud szólni a témához!

És leszögezném, nem célom senkit sem provokálni, csak kíváncsi vagyok, valóban ilyen kettős mércével gondolkodtok (vagyis az alapján osztályozzátok az élőlényeket, hogy van-e központi idegrendszerük vagy nincs), vagy ebbe bele se gondoltatok korábban, esetleg valami más okból kifolyólag?



2013. nov. 5. 18:15
1 2
 1/16 anonim válasza:

Szia!

Én csak annyit tudok erre mondani, hogy 12 éves korom óta nem eszem meg a húst. Sajnálom az állatokat, és bár meg tudnám enni, de van bennem annyi akarat, hogy ellenállok a kísértésnek. :) Sosem próbáltam meg győzködni senkit sem, ha azt mondják hogy nem tudnának ellenállni a kísértésnek, én legbelül tudom, hogy ez sem lehetetlen. De egyszer mindenki rájön, hogy semmi sem az :)

17/L

2013. nov. 5. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim válasza:
100%
Szia. Én nem érvelek a húsfogyasztás ellen, de ha nem eszel húst egészségesebb leszel, jobban fog majd az agyad, stb.
2013. nov. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

"belegondoltatok már abba, hogy a növények és gombák is élőlények?"

Ez legalább a 124.678-adik "a növények is éreznek? kérdés" itt gyakorik.-n, de neked fel kellett tenned még egyszer. Csak hogy tudd, ez a legelső a mindenevők vegákhoz intézett leghülyébb kérdéseinek listáján.

A kettős mérce kifejezést egyébként szerintem éppen a mindenevők ne használják, akik még a különböző állatfajok között is különbséget tesznek:

Pl:

- "a haszonállatok azért vannak, hogy minket szolgáljanak munkával, élelemmel. Haszonállatot kis helyre bezárva is tarthatnak (többségük soha nem láthat napot, vagy füvet), érzéstelenítés nélkül megcsonkíthatnak (herélés, csőrlevágás, szarvkiégetés stb), teherautókra zsúfolva szállíthatnak akár napokon keresztül étlen-szomjan, fejbelövővel, elektromos fogóval vagy CO2 gázkeverékkel kábíthatnak és kivéreztethetnek."

- "a házikedvenceket viszont nem szabad bántalmazni, bezárni, érzéstelenítés nélkül herélni, a haszonállatoknál alkalmazott módszerekkel megölni, kivéreztetni, megenni, de még megfejni sem."

Szóval. Én vegán vagyok. Én elhiszem, hogy a növények is éreznek, sőt azt gondolom, valójában sokkal inkább, mint azt eddig a tudomány képes lenne kimutatni. De egy "önző szemétláda" vagyok, és mivel muszáj valamit ennem az életben maradáshoz, ezért a növényeket megeszem. Az állatok sokkal jobban hasonlítanak hozzánk, mint a növények. Az ember valójában biológiailag egy állatfaj a többi között, csak többnek képzeli magát. Szóval amíg van választási lehetőségem, a vér"testvéreimet" inkább nem eszem meg.

2013. nov. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

1. Azzal nincs is semmi baj, ha nem eszel húst, ha te így érzed jónak, tegyél így :)

Csak azt nem szeretem, amikor ugyanezt valaki rá akarja erőszakolni másokra.


2. "ha nem eszel húst egészségesebb leszel, jobban fog majd az agyad"

Érdekes, tudsz erre mutatni valami kutatási vagy kísérleti leírást? Csak mert én erről még nem hallottam, csak a túlzott húsfogyasztás esetén.


"Csak hogy tudd, ez a legelső a mindenevők vegákhoz intézett leghülyébb kérdéseinek listáján."

Miért lenne ez hülye kérdés? Engem ez érdekel, ha tetszik neked, ha nem. És ha helyesen értelmezted volna a kérdésem, leeshetett volna, hogy nem sok köze volt az egésznek a növények érzéseihez.


"A kettős mérce kifejezést egyébként szerintem éppen a mindenevők ne használják, akik még a különböző állatfajok között is különbséget tesznek"

Ha már itt tartunk, miért lenne rosszabb két állatfaj között különbséget tenni, mint egy állat és egy gomba között?

Mert az, hogy rosszabb, az csak szubjektív vélemény, és már itt megjelenik a kettős mérce gondolata.


"a haszonállatok azért vannak, hogy minket szolgáljanak munkával, élelemmel. Haszonállatot kis helyre bezárva is tarthatnak (többségük soha nem láthat napot, vagy füvet), érzéstelenítés nélkül megcsonkíthatnak (herélés, csőrlevágás, szarvkiégetés stb), teherautókra zsúfolva szállíthatnak akár napokon keresztül étlen-szomjan, fejbelövővel, elektromos fogóval vagy CO2 gázkeverékkel kábíthatnak és kivéreztethetnek"

Igen, a tömegtermelés átka az állattartást is elérte. De ez nem érv a húsfogyasztás ellen, ez az ipari állattenyésztés ellen érv maximum.


"a házikedvenceket viszont nem szabad bántalmazni, bezárni, érzéstelenítés nélkül herélni, a haszonállatoknál alkalmazott módszerekkel megölni, kivéreztetni, megenni, de még megfejni sem."

Ez csak egyéni életvitel és társadalmi berendezkedés kérdése. Ami nálunk házikedvenc, az másnál lehet az ünnepi ebéd díszfogása. Lsd. kutyák kínában.

Másrészről pedig az, hogy ez is állat, meg az is állat, nem sokat jelent, hisz különféle állatfajok között hatalmas különbségek lehetnek! Természetes, hogy csak azt esszük meg, amelyiknek számunkra jó az íze, azt használjuk házőrzésre, amelyiket erre be lehet tanítani, azt használjuk igavonásra, amelyik erre a legalkalmasabb, stb. Te talán ugyanarra használnál egy teherszállító repülőgépet és egy versenyautót? Nem? pedig mindkettő jármű!


"Szóval. Én vegán vagyok. Én elhiszem, hogy a növények is éreznek, sőt azt gondolom, valójában sokkal inkább, mint azt eddig a tudomány képes lenne kimutatni. De egy "önző szemétláda" vagyok, és mivel muszáj valamit ennem az életben maradáshoz, ezért a növényeket megeszem. Az állatok sokkal jobban hasonlítanak hozzánk, mint a növények. Az ember valójában biológiailag egy állatfaj a többi között, csak többnek képzeli magát. Szóval amíg van választási lehetőségem, a vér"testvéreimet" inkább nem eszem meg."

Igen, ebben teljesen igazad van, Az, hogy vegán vagy, szíved joga. Azt a nézetedet, hogy a növények valószínűleg aktívabban kommunikálnak a külvilággal, mint amennyire jelenleg ismerjük, én is osztom. Az is teljesen igaz, hogy az állítok jobban hasonlítanak ránk, hisz az ember is egy állatfaj, bizonyos értelemben.

Másrészről sok esetben épp ez a rokonság az oka, hogy egyes állati tápanyagokat a szervezetünk sokkal hatékonyabban dolgoz fel, hisz kevesebb átalakításra szorul, mint egy növény esetében.

2013. nov. 5. 20:30
 5/16 anonim ***** válasza:
88%
A növények és állatok fogyasztását nem nagyon lehet sem közös sem kettős mércével megítélni, mivel az állatoknak, ugyanúgy ahogy egy embernek sem az a szenvedés, hogy megfosztják az életétől és elfogyasztják, a szenvedést az életünk során átélt kínok jelentik nekik is. A fentebb mások által már leírt különböző kegyetlenségek a háztáji és nagyüzemi állattartás velejárói, a növényekkel semmi ehhez fogható vagy csak hasonlítható sem történik a termesztésük során. Akár húsevő akár vegetáriánus vagy, tényleg nem sértésként, de enyhén szólva is nagyon butának kell lenni ahhoz, hogy a termesztett növények "szenvedését" az állatok által átélt szörnyűségekhez hasonlónak tartsd. A növények vígan élnek míg le nem metszik őket. Az állatok addigra szenvednek már annyit, hogy a haláluk bőven megváltás már szegényeknek.
2013. nov. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

"A fentebb mások által már leírt különböző kegyetlenségek a háztáji és nagyüzemi állattartás velejárói"

Ezt én teljesen megértem, de akkor miért nem az a cél, hogy állatbarátabbá tegyük az ipari állattenyésztést, miért a húsevés eltörlése?

Gondolj bele, ez olyan, mintha hirtelen több orvosról is kiderülne, hogy nincs megfelelő képesítése (vagy bármi, amit nem szeretnél egy orvostól), de mégis végez műtéteket, mire az emberek azzal reagálnának, hogy a teljes egészségügyet szüntessék meg.

Speciel mi is tartottunk mindig is állatokat, disznót, kecskét, különféle baromfikat, és egyiknek sem volt szenvedés az élete. Sőt, amit lehetett, megadtunk nekik, mert tiszteltük azokat az állatokat, amelyek élete árán aztán a vasárnapi ebéd az asztalra kerülhetett. Szóval az semmiképp sem általános, hogy a húsokért az állatnak szenvednie kell.


Másrészről, ha nem hozzáértők termesztenek növényeket, azok is ugyanúgy szenvedhetnek, attól még, hogy nincs idegrendszerük, amivel ezt állati szinten ki tudnák fejezni. Egész máshogy működnek a növények, ez természetes, de ha rosszul metszik meg, ha a gazda nem védi meg őket a kártevőktől és betegségektől, ha nincs rendesen kigyomlálva körülötte, ha túl kevés vagy túl sok vizet, napfényt, stb kap, az a növény számára is épp olyan ártalmas, mint amennyire egy állatnak az a hozzá nem értő, vagy nemtörődöm állattartás.

2013. nov. 6. 18:19
 7/16 anonim ***** válasza:
71%
Ebben egyetértek veled, az én véleményem is az, hogy nem arról kellene vitázni, hogy együnk vagy ne együnk húst, mert erkölcsi szempontból messze nem ez jelenleg a problémás, biológia szempontból meg felesleges a vita, mindenki azzal táplálja a saját testét, amivel jónak látja. Hála istennek én azt tapasztalom a jóérzésű húsevő emberek egyre nagyobb részét érdekli, hogy mi történik az állatokkal, és ez az amire törekedni kell, hogy az ilyenek egyre többen legyenek, míg végül egyszer elfogadhatatlan lesz a világon az állatokat kínzó állattartás. Ha megint vitatkozik veled egy vega erről, nyugodtan mondd neki, hogy te bizony szereted a húst de ettől még jó ember vagy, mert nem érdektelen a számodra az állatok szenvedése. Az ilyen "mert a növények is éreznek" érvelés az szerintem az állatok szenvedéséből űz gúnyt, én a kettőt tényleg nem állítanám párhuzamba.
2013. nov. 6. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Nem is provokatív a kérdés.


Igen, az emberek hülye dolgokat hülye módokon ideologizálnak meg. Igazad van, nyertél.


De hidd el, neked is biztos van mondjuk kajálással kapcsolatos tévképzeted. Legfeljebb kicsit más mint a vegáknak, oké.

2013. nov. 8. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

De tényleg unalmas már ez a kérdés.

És a vegyes fogyasztásúak olyan hévvel tudják védeni a növények érzéseit, mint ha ők maguk nem ennének növényi ételt IS. :D


Elmondom, mi a megoldás szerintem:

Az ahimsa elve a LEHETŐ LEGKEVESEBB ÁRTÁST jelenti.

Valamit pedig enni kell. Lehet enni csak növényi eredetűt, korlátozott ideig csak állati eredetűt, vagy vegyesen. Amíg ez a választásunk van, azt az élőlényt nem bántjuk, amelyiknek a feláldozása felesleges a saját túlélésünk és egészségünk érdekében.

Aki nem teljesen az elejétől kezdi a vitatkozást, legalább eddig mint alapokig eljutott. Most jön a hónapokig rugózás azokon a bizonyítékokon, amik alátámasztják hogy nem csak állati eredetű ételekben vannak az élethez alapvetően fontos tápanyagok. (Lásd a hasonló témájú kérdések alatti végtelen viták sora.)



Ugye a kérdezőé után közvetlenül következő, "második leghülyébb" kérdések úgy szoktak szólni, hogy:

- Vegetáriánus szokott-e kertészkedni, tehát gyomot irtani, kártevők ellen védekezni stb mert ha igen, akkor álszent.

- vegetáriánus védekezik-e betegségek ellen, szed-e antibiotikumot, "bántja-e" szegény víruskákat akik szintén élőlények...

Talán tedd fel ezeket a kérdéseket is, ha végleg közröhej tárgyává akarod tenni magad....

2013. nov. 8. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
"A vegetáriánusok mindig extra puha légpárnás mamuszban járnak-e, esetleg megtanultak-e levitálni, vagy különben hogyan kerülik el, hogy néha véletlenül eltapossanak egy-egy bogarat" :D
2013. nov. 8. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!