Ezt a vegánok realizálják?
Sok vegán nem emésztési problémák miatt nem eszik húst vagy mert nem ízlik nekik, hanem mert nem akarnak az állatok gyilkolászásához hozzájárulni. (vagy nem az állatokat szeretik hanem a növényeket utálják szörnyen, esetleg úgy akarják megölni az állatokat hogy megeszik az élelmüket, ahány ember annyi indíték)
Viszont kis és nagy üzemi termesztésnél is a kártevők elleni védekezés elengedhetetlen része a dolognak, gondolok ez alatt pl a rágcsálókra többek között.
A vegánok nem realizálják hogy rengeteg állatot kell meggyilkolni a növények védelme érdekében?
A radikális állatvédők ennek ismeretében vállalnák az éhenhalást ha a kártevőket nem bántanák amik így vinnék az egész termést?
Egyrészről a vegánok nagy része nem szokott ebbe a problémába mélyen belegondolni, amíg nem a cuki kismalac hal meg addig minden oké, kígyó és rovarok pl kit érdekel.
Másrészről, lévén a legtöbb hús nem vadászatból, hanem farmról jön. Növény termesztés/fogyasztás még mindig kevesebb állai áldozattal jár, mivel takarmány termesztés során is felbukkannak az általad leírt problémák.
Enyhén szólva is elfogult és támadó ez a szavazás a vegánok ellen.
Nem vagyok vegán de eddig ezeket a válaszokat olvastam ebben a témában:
A céljuk az állati szenvedés minimalizálása és a nagyüzemi állattartást a nagyobb rossznak tartják.
Ezenfelül kevesebb állatott érint közvetlenül a növényi étrend szerintük.
Sokan támogatják a fenntarthatóbb megoldásokat amik esetén kevesebb a kártevő irtás.
Kevésbé környezet károsító.
Növényi étrendet folytató barátom pedig azért is étkezik így mert egészségesebb. De a vegán eszméket ő sem vallja, nem jár tüntetni, nem tukmálja rá senkire az étrendjét.
A legtöbb vegán eleve nem nagyüzemi mezögazdasági termékeket, hanem biót, ott nem használnak vegyszereket. (ÉS a világon mindenhol müködik vegyszer nélkül, csak MO-on nem - én közel 40 éve nem vettem semmiféle vegyszert, nem használom, a kertemben minden fa, növény rendesen nö.
)
A radikális vegán youtube csatorna épp a napokban készített videót erről a témáról. Szóval szerintem realizálják.
Jókat írtok, bár azért vannak benne logikai hibák.
Mezőgazdaságban nőttem fel, hadd írjam le az én tapasztalatomat mint ebben "jártas" személy
1-es: "Másrészről, lévén a legtöbb hús nem vadászatból, hanem farmról jön. Növény termesztés/fogyasztás még mindig kevesebb állai áldozattal jár, mivel takarmány termesztés során is felbukkannak az általad leírt problémák."
Takarmánynövények sokkal ellenállóbbak a kártevők és egyéb környezeti hatások ellen, könnyebb megtermelni őket. Pl a széna, lucerna a legtöbb állat számára kb ehetetlen nagyrészt, ezért nem is bántják, viszont a kérődzők képesek a cellulózt megemészteni. Ha van egy búzatábla, a gabona emberek által ehetetlen részeit ki is dobhatjuk vagy adhatjuk takarmánynak amiből aztán ehető hús lesz.
3-as: "Ezenfelül kevesebb állatott érint közvetlenül a növényi étrend szerintük.
Egy disznó vagy marha állati élet/étkezés aránya messze jobb mint a növényi étrendé. Növényi étrend globálisan eleve lehetetlen, mivel nincs annyi megművelésre alkalmas föld a világon, ( egyetlen disznó tápanyagtartalma vetekszik egy kisebb szántóföldével) de ha lenne akkor a kártevők is elkezdenének szaporodni (nincs tökéletes védelem, a termés egy részét mindig elviszik) így még inkább ritkítani kéne őket.
"Sokan támogatják a fenntarthatóbb megoldásokat amik esetén kevesebb a kártevő irtás.
Kevésbé környezet károsító."
Kevesebb kártevőírtás eleve nem fenntartható a felszaporodás miatt, az állatpopuláció ritkítása elengedhetetlen mindenki érdekében.
"Növényi étrendet folytató barátom pedig azért is étkezik így mert egészségesebb."
Azt hittem hogy a növényi étrend köztudott hogy egészségtelen. Elengedhetetlen állati zsírsavakat ha nem pótolja valaki, durva hiánybetegségek alakulnak ki, ahogy a növényi vitaminok megvonásától is, mivel nem vagyunk se ragadozók se növényevők, hanem mindenevők, egy ostoba ideológia se érdekli a biológiát.
Amúgy érdemes elolvasni ezt a cikket, mert itt elég hosszan, részletesen leírják az egészségügyi problémákat amikben a vegánok szenvednek, így erre nem is térek ki.
6.
3mas vagyok. Mivel amit írtam annak egy részét másoktól olvastam és nem az én véleményem ezért sok mindenre nem térnék ki csak egy részre.
"Azt hittem hogy a növényi étrend köztudott hogy egészségtelen."
"egy ostoba ideológia se érdekli a biológiát."
Egyetemen megismertem pár dietetikust és ők nagyon is azt tanulták, hogy ha jól csinálják a növényi étrendet ÉS nincs semmilyen betegsége az illetőnek ami ez ellen szólna akkor növényi étrend az egészségesebb. A húsevés sok betegség esélyét növeli.
Szóval akkor vagy legalább egy egyetemen tanítják rosszul vagy pedig te tudod rosszul.
Mivel a mindenevőséggel kapcsolatban is tévedsz ezért én inkább az utóbbira tippelnék. A mindenevő nem jelenti azt, hogy KELL ennie mindent pusztán azt, hogy alkalmas az emésztőrendszer rá.
Tévedek? Mutass akkor egy orvost aki azt mondaná hogy minek nekünk karnozin, kreatin, hem-vas, illetve a magas értékú fehérje, B12 és a D3-vitamin.
Jó, mondjuk hogy ezeket az állati eredetű dolgokat izolálva, kapszula formában szedi be egy vegán. Minden más, amik zöldségekből is fedezhetőek, azok is nehezen. Kb napi 7-8kg zöldséget kéne fogyasztani hogy fedezze a szükségleteinket. Pl B6-ban a krumpli a leggazdagabb, abból csak napi 3/4 kiló kell hogy fedezzük a napi adagunkat. Mellé kell kb ugyanennyi, (fehérjében leggazdagabb) hüvelyes hogy meglegyen a fehérjeadag is stb.
Okkal illegális a vegán életmód gyerekkorban a legtöbb országban, mivel komoly fejlődési problémákhoz vezet.
Érdekes hogy az ember is a húsevéstől lett ember, mivel egy ekkora agy fenntartásához elengedhetetlen a hús, illetve az agy fejlődéséhez is. A gorillák bár jóval nagyobbak nálunk, az agyuk lényegesen kisebb. Nem tud nőni mivel főleg növényeken élnek és így is szó szerint szinte egész nap esznek mikor nem alszanak. Emberi agy méretű aggyal kb napi 22 órát kéne enniük a jelenlegi életmódjukkal.
Kezdjük azzal, hogy azt írtam amit láttam, tapasztaltam. Egyetemen ők erről tanultak és felteszem nem csak passzióból tért át a növényi étrendre.
Többek között amit én a témában tudok:
Karnozint a szervezeted előtudja állítani csak két aminosavra van szüksége hozzá amik megtalálhatóak növényekben is.
Kreatin lényegében ugyan ez a helyzet.
Hem-vasra nem feltétlen van szüksége a szervezetnek. A nem-hem vas is jó csak nem olyan jól szívódik fel de ezen is lehet javítani.
A B vitamin nem állati eredetű és nem csak állati eredetű forrásból lehet bevinni a szervezetbe.
D3 és D2 vitamin is van növényekben és az emberi test is képes előállítani.
B6 vitamin:
100 gramm csicseriborsóban kb 0,5mg B6 van.
100 gramm napraforgómagban kb 1,3 mg B6 van.
100 gramm csirkemellben kb 0,6mg B6 vitamin van.
De ha azt nézzük, hogy miből mennyit kéne enni akkor nem árt azt is figyelembe venni, hogy egyféle ételben nem csak egyféle hasznos anyag van.
Az előbb említett napraforgómagban például nem csak B6 vitamin van hanem vannak benne egészséges zsírok, E- vitamin, stb.
Ezenfelül azt sem árt megnézni, hogy sok esetben manapság az állat honnan is jut hozzá ahhoz az adott vitaminhoz. Így lényegében sok esetben te is megeszed azokat a kapszulás vitaminokat csak kis közvetítéssel.
De ha már ennyire górcső alá vettük a vegán étrendet akkor nézzük a másik oldalt is.
A hús fogyasztással növekszik a szív- és érrendszeri betegségek esélye.
A WHO szerint a feldolgozott húsoknak növelik a vastagbélrák kockázatát.
A 2es típusú diabétesz kockázatát is növelik.
A feldolgozott húsokban található adalékanyagok, tartósítószerek gyulladásos reakciókat okozhatnak a szervezetben.
Állattenyésztés során használt antibiotikumok és hormonok fogyasztása elősegíti a rezisztens baktériumok kialakulását.
A tejtermékek szintén szív és érrendszerszeri betegségek.
De nem egy tanulmány számolt be arról is, hogy a tejtermékekben lévő hormonok elősegíthetik a rákos megbetegedéseket.
Csak így hirtelen ennyi jutott eszembe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!