Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A fehérlisztet milyen más...

A fehérlisztet milyen más liszttel helyettesíthetem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kiderült,hogy a férjem cukorbeteg lett. Mi eléggé a régi típusú ételeket szeretjük,tehát,pörkölt nokedlivel,főzelékek,lángos,stb. És az lenne a kérdésem,hogy milyen diétásabb liszttel tudnám helyettesíteni a fehéret,illetve mi az,amit le lehet cserélni. Sajnos teljesen tájékozatlan vagyok,így kérlek segítsetek tippeket,tanácsokat adni,hogy az étkezése egészségesebb legyen. Változatosan főzök,minden nap van leves,heti kétszer főzelék,húsos étel,de most egy krumplis tésztának nem tudom hogy álljak neki,hogy kicsit csökkentsem a szénhidrát tartalmát. Köszönöm.



szept. 15. 23:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Sajnos pedig ezeket a típusú ételeket kellene inkább csökkenteni. Hiába használsz másik lisztet, a szénhidrát ugyanúgy sok lesz.

Egyébként általában a zablisztet és a teljes kiőrlésű lisztet szokták javasolni. Én inkább gluténmentes lisztet használok, pl a Miklo's universal lisztet, vagy barna rizslisztet, nekem ezek váltak be. Tésztából pedig valami csökkentett szénhidrátos verzió a jó, esetleg a teljes kiőrlésű (én nem szeretem az ízét), vagy én szoktam "zöldséglisztből" készült tésztákat is enni, pl kölestészta, vöröslencse tészta. Köreteket lehet módosítani egészségesebb verzióra, pl quinoa, köles. Rizsből pedig a basmati rizs, vagy a barnarizs a jó.

szept. 15. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
73%

Tudom, hogy még csak most kezdtek neki ennek és hirtelen nagy változás lehet, jó, hogy kértél segítséget. De. Az első és legfontosabb dolog itt az, hogy nem lesz már olyan az életetek (vagy legalábbis a férjedé), mint volt eddig. Az eddigi életétől lett cukorbeteg. Hiába van gyógyszerezés, ugyanaz az élet nem folytatódhat, mert sok-sok probléma lehet belőle. Apukám addig nem állt le, amíg stroke-ja nem lett és majdnem dialízis szélén volt, mert a cukorbetegség kicsinálta a veséjét. Szóval az első dolog, amit el kell fogadni, hogy változtatni kell.

A cukorbeteg diéta alapja a szénhidrát számlálás. Az elején még minden alkalommal kell, utána már lassan megtanulja az ember az adagokat. Napi 150-160 g szénhidrátot lehet elfogyasztani. E felé ne nagyon menjetek, alá lehet, de azért a 100g legyen meg. Ezen felül jó lenne 100g fehérje minimum, aminek a jó része inkább ne vörös húsból legyen. Mindezt 4-5 étkezésre szétosztva (pl reggeli, ebéd, uzsonna, vacsora), úgy hogy két étkezés között legalább teljen el három óra, de ne több, mint 5. A rendszeresség fontos.

Interneten tudsz találni listákat, hogy miből mennyi 10g szénhidrát, ezt tudod használni arra, hogy könnyebb legyen az életed. Másik, hogy vannak mobil appok. Viszont nem elég a szénhidrát számlálás, az is fontos, hogy lassan felszívódó legyen. Ezt úgy tudod elérni, hogy teljeskiörlésű dolgokat veszel (tészta, kenyér, rizs stb) vagy rostban gazdag dolgokat (pl quinoa, köles stb). Minden szénhidrátot érdemes lefőzni, lehűteni és másnap tálalni újrafelmelegítve, mert ilyenkor átalakulnak a keményítők, ami miatt lassabban szívódnak fel.


Most konkrét tanácsok:

Főzelék: [link] (a babok, borsók stbben is kell számolni a szénhidrátot)

Pörkölt: Időnként pörkölttel semmi baj, ha nem rossz a koleszterine a férjednek. Csak legyen teljeskiörlésű lisztből a nokedli és előző nap főzd le (és persze attól még számold a szénhidrátot)

Lángos: ugrott teljesen. Ezt felejtsd el.

Krumplis tészta: Felejtsd el. Mind a krumpli szénhidrát, mind a tészta.

Édességet: teljesen kerülni kell, vagy ha házi akkor steviával vagy xylithollal készüljenek és csak kis mennyiségben egyen belőle (szénhidrátot kell számolni)

Gyümölcsök: dinnye, banán és szőlő a legrosszabbak, a többi mehet kis mennyiségben (szénhidrát limiten belül)

Kedvenc receptem: Rakott zöld bab. Darált sertést főzd le pörköltesen, vegyél konzerv babot és mosd le. Tepsiben rétegeld a babot és a pörköltet majd a tetejét kend meg tejföllel. Süsd össze 30-40 perc alatt. Finom, alacsony szénhidrát, sok fehérje és sok rost.


Összefoglalás:

1. 150-160 g szénhidrát.

2. 4-5 étkezés naponta.

3. 100g+ fehérje (forrás: húsok, tojás, tejtermékek, babok, borsók)

4. Lassan felszívódó szénhidrát minimum 80%-ban.

5. Köreteket előző nap lefőzni, lehűteni és másnap felmelegítve tálalni.

6. Édességeket ne. Gyümölcsöket kis adagban.

7. Mindig legyen fehérje az étkezésben (ideálisan 30+g a nagy étkezésekben)

szept. 16. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A tésztákat helyettesítheted durumtésztával. Ennél is oda kell figyelni a mennyiségre, de ez lassú felszívódású szénhidrát, tehát egy cukorbetegnek jobb. Durumtésztát minden áruházláncban lehet kapni és én személy szerint nem érzek különbséget a hagyományos, fehér lisztből készült tészták és e között.

Krumplival viszont szintén vigyázni kell, mert annak is magas a szénhidrát tartalma, jobb, ha mást teszel a tésztára.

szept. 16. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat. Mind hasznos volt.
szept. 16. 07:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!