Lejárt lisztből sütöttem, fogyasztható a lángos?
Kevés volt a liszt a tésztához, találtam egy felbontott teljes kiőrlésű lisztet, abból raktam hozzá még. Most vettem észre, hogy tavaly októberben lejárt.
Nincs moly vagy pókháló.
Szerinted a liszt tudja, hogy a csomagolásra mit nyomtattak? Hát, nem.
Lisztet az emberiség több ezer éve használ különféle gabonákból. A több ezer év alatt arra jöttek rá, hogy nem lejár, hanem elhasználódik, vagy valami kártevő kárt tesz benne, amiután már nem szívesen fogyasztható az emberek által. Ezzel szemben nem egyszer voltak olyan idők, amikor avas, bogaras, nyüves, penészes élelmiszereket kellett enni, és akkor nem volt olyan, hogy szavatossági idő.
A szavatossági idő, mint hogy a neve is takarja, egy olyan idő, amit a gyártó vagy csomagoló szavatol arra, hogy a csomagolásban lévő termék nem lesz rossz, ha tárolása az adott termékre tartott normák között van. Tehát, ha nem a normáknak való feltételek között tárolod, hamarabb is "megromlik", illetve ha túlteljesíted a feltételeket, akkor sokkal tovább is jó marad. A legtöbb lisztet papírcsomagolásban tárolják. Mint tudjuk, a papíron a levegő áthatol, a nedvesség áthatol, kisebb állatok is könnyen kilyukasztják, tehát túl sok védelmet nem ad. Ha viszont egy jól szigetelt, hűvös, száraz helyen tartod, akár a padlóra szórva, akkor nem nagyon fog magától megromlani.
Nem kevés ehető és jó élelmiszer landol a szemétben azért, mert nem azt nézik, hogy jó-e, hanem azt, hogy a gyártó szerint meddig lehetett jó.
A boltok nem kevés élelmiszert semmisítettnek meg a szabályzás miatt. Tény, hogy a szabályzás arra jó, hogy véletlenül se lehessen kockázatos élelmiszert eladni, de közben nem kevesen éheznek. Régebben az ilyen lejárt, de még jó élelmek javarészét a különféle szociális szervezeteknek és rászorulóknak adták.
Én bátran mondhatom, hogy ettem már több éves húst, régesrégen lejárt zöldségeket, tejtermékeket, ittam már húsz éves üdítőt is. Amiknek semmi baja sem volt. DE! Vettem már boltban friss árút úgy, hogy közben romlott volt, és bizony vissza is kellett vinnem. Nem feltétlenül a bolt tehet róla, sokszor a gyártónál történik hiba, a szállítás közben, a lerakatoknál, de bizony van, hogy a viszonteladó üzlet tárolása a hiba.
Szóval célszerű tudatosan élni. Tehát, ha nem látszik rossznak, nincs fura színe, szaga, állaga valaminek, akkor az nem rossz. Főleg, ha 80°C fölötti hőmérsékleten készül belőle valami. Garantáltan elpusztul tőle minden, ami embernek árthat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!