Még tanuló vagyok, így itthon, vagyis a családommal élek. Mitől fordulhat elő az, hogy édesapám ebéd után rendszeresen köhög vagy fullad, pláne akkor mikor gyomrot "megerőltető" ételt fogyaszt mindezt ráadásul nagyon melegen is?
Több dolog is lehet.
Ha dohányzik, akkor valószínűleg COPD játsza a fő hangsúlyt, de ebben az esetben máskor is köhög, erősen, akár köhögési rohamszerűen.
Ha nem dohányos, de máskor is köhög, főleg reggelente, és gyakran van gyomorfájdalma, akkor reflux, ami ha nem kezelik, könnyedés át tud menni gyomorfekélybe, ami meg kezelés nélkül gyomorlyukadásba, ami azonali műtét nélkül halálos. (Annyit tesz, hogy a gyomra felső része nem zár le jól és a nyelőcsövét ingerlik a gyomorból felszálló erősen savas gőzök, folyadékok)
Ha a fentiek egyike sem áll fent, akkor is lehet további számos eset.
A meleg ételek garatot, nyelőcsövet is felmelegítik, főleg, ha nagyon forrót eszik, megégetheti a nyelőcsövet. Annak a tünetei között van a köhögés is. Ugyan ez igaz a hideg ételre, csak ott nem forrázódik, hanem a hideg miatt ingerlődik. A lényeg az, hogy itt mindkét esetben a nyelőcső, gége-garat területet ingeri az eltérő hőmérséklet, ami köhögési ingert vált ki.
A következő opció, hogy nem magát a nyelőcsövet ingerli, hanem a felső-közép légutakat. A forró/hideg étel utáni levegővétel a beszívott levegő hőmérsékletét megemeli/lecsökkenti annyira, hogy az lefelé haladva a hörgőket irritálja, amik válaszreakcióként asztmaszerűen beszűkülnek, és ezáltal köhögési inger alakul ki, gyakorta nehézlégzéssel is párosulva. (hasonló a helyzet, amikor valaki hirtelen túl forró vagy hideg levegőt szív be, egész egyszerűen a test így reagál)
Az orrfolyás egyfajta hűtési mechanizmus, ami által orrot kell fújnia. Az a folyadék az orrnyálkahártyán termelődik és két irányba megy. Egyik, lefelé a gyomorba, a másik kifelé az orrnyíláson át. Az erős orrfolyás szinte vízszerű, de lehet ragacsosabb-nyúlósabb állagú is. Erős, vagy meleg ételek hatására indul be a folyamat (illetve, ha meleg helyen vagy szintén, csak általában a kilégzéssel elpárolog). Amennyiben az orrüreget kellőképp ingeril, úgy a szemüreg is ingerlődik, ami által jön a könnyezés. A könny egy része a szem mellett kifelé távozik, de a többi része az orrüregbe folyik, majd onnan a fent említett irányokba.
Az arcüreg, az orrüreg, a szemüreg összeköttetésben állnak. (gyakorlatilag a fül, arc, orr, szem, száj egy barlangrendszer, ami összeköttetésben áll, egyénfüggő, hogy kinek mennyire átjárható módon. Pl.: kisgyerekként, ha befogtam az orrom és úgy fújtam bele, akkor a szemem belső sarkánál jött ki a levegő, míg édesapám amikor pipázott és hasonlóan csinálta, neki a füst)
Köhögési ingereket a fülből is lehet gerjeszteni, tüsszentési ingereket a szemből, arcüregből, orrból, köhögési ingert, vagy öklendezést az orr és szájüregből.
Tehát nem feltétlen van betegsége, mert ha meleget eszik, akkor folyik az orra, majd köhög. Szimpla testi reakció.
Viszont lehet neki. Érdemes rávenni, hogy menjen vele orvoshoz.
A legtöbb gondot napi egy apró gyógyszerrel lehet korrigálni, de aki nagyon nem figyel magára, arra nehéz hatni, így lelkileg kell rábírni. (ha megfulladsz és nem leszel, akkor velünk mi lesz? ...stb.)
Alapesetben háziorvos, aki továbbküldi fül- orr- gégészetre, aki ha szükséges akkor tovább a gasztróra. Illetve azért érdemes 2-3 évente egy mellkasröntgenre elmenni (avagy tüdőszűrés).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!