Hogy néz ki egy inzulinos cukorbeteg jól bevált napirendje napi 160 g szénhidráttal?
Mikor vannak a vércukorszint-mérések, az inzulinbeadások, az étkezések? Miért pont akkor? Azért, mert úgy ideális, vagy csak mert valamilyen körülmény miatt így sikerül? Hogy lenne ideális?
Kezdő inzulinos cukorbeteg hozzátartozójaként kérdezem. Nyugdíjas az illető, tehát úgy osztja be az idejét, ahogy akarja.
A 160-at úgy kell figyelni, hogy annyi tényleg mindig meg is legyen, vagy úgy, hogy lehetőleg kevesebb, de sose éhezzen?
A hozzátartozódnak nem adtak tájékoztatást a diatetológián?
Szép tőled, hogy segíteni szeretnél neki, de a legtöbbet azzal segítesz, ha betartjátok az orvos utasításait.
Kétféle étrendet is adtak, ami több helyen üti egymást (mert más is van, nem csak a cukorbetegség), és a háborús helyzetre való tekintettel azt se tudták megtanítani nekem, hogy hogyan kell beadni az injekcióját, csak neki, és ő is elég bizonytalan volt még, amikor hazaengedték, de haza kellett engedniük, az étrendről csak annyi hangzott el a telefonban (miközben már a másik vonalon is keresték a doktornőt), hogy kb. tartani kéne...
Próbálnék utánanézni dolgoknak, de mindig ellentmondásokba futok (pl. az egyik forrás szerint direkt ajánlott gyümölcs a szilva, máshol meg a banánnal egy kategória, meg hasonlók), úgyhogy valami működő modell érdekelne. Időbeosztásilag is, mert valahonnan (már nem is tudom, honnan) az volt az info, hogy reggel 8-kor kapja az első adag inzulint, a kórházban viszont már reggel 6-kor szúrták, valahonnan azt vettem, hogy az inzulin után 20 perc teljen el, csak aztán egyen, a kórházban viszont egyáltalán nem figyeltek erre, stb. Valami működő modell érdekelne, hátha az segítene tisztábban látni, hogy mit hogy kéne, hogy lehetőleg elkerüljük az olyan rosszulléteket, amik tegnap meg picit ma is előfordultak...
A 20 perc eltérés azért lehet, mert különböző inzulonol vannak. Az analógnál nem kell várni, a másiknál (aminek hirtelen nem jut eszembe a neve) annál kell 20 percet várni hogy hasson.
Az én inzulinomnál az van megadva hogy reggeli 6-8 között, ebéd 11-13 között, vacsora 18-20 között. Én fél 8-kor, fél 13-kor, fél 19-kor eszek.
Vércukrot mérni minden evés előtt kell (mert ha pl magasabb az érték, akkor több inzulint kell beadni). És célszerű evés után 1.5 -2 órával is mérni, hogy tudd akkor hogyan áll a vc szint. Mert ha túlságosan magas, akkor vagy kevesebbet kell enni, vagy lassabban felszívódó szénhidrátot.
A 160 g ch-t ugy kell érteni, hogy kb annyi legyen. Az inzulin azért jó, mert lehet "játszadozni". Pl ha az ember nem annyira éhes, de muszáj enni, akkor kevesebb inzulint ad be. De ha nagyon éhes, vagy pl ünnep van és tudja hogy többet fog enni, akkor több inzulint kell beadni. De ezt ki kell tapasztalni. Ez akár hónapokba, évekbe is beletelik.
Egyebként,amit írtál "működő modell" olyan nem létezik.
Apum 46 éves, 19 éve cukorbeteg. Én 23 éves vagyok, 4 éve cukorbeteg. Természetesen mindketten 1-es tipusok, inzulinosok vagyunk.
Apum nem ehet banánt, mert nagyon megemeli a vc szintjét. Én kb minden reggel banánt eszek,.mert nekem nem emeli meg.
Azt tudni kell, hogy a cukorbetegség nagyon alattomos betegség. Minden befolyásolja. A holdállás, a front, az hogy mennyit alszol éjszaka, napközben mennyit alszol, mennyit mozogsz stb..
Az, hogy napi legalább 5-6 étkezés legyen, mit jelent? Azt, hogy előre el kell dönteni, hogy 5 lesz-e, 6 vagy 7 és ahhoz kell ragaszkodni? Vagy azt jelenti, hogy legyen betervezve 5, de örüljünk neki, ha soron kívül megkíván valamit a beteg pl. a tízórai meg az ebéd között, mert akkor annál több részletre oszlik az aznapi kajálása?
Ennyire kezdőként szerintem nem kéne variálnia az inzulin adagolásával... Most nincs itt előttem, de úgy emlékszem, úgy kapja, hogy a nappalit 16-10-12, az éjjelit meg 14 egységgel. Ez egyáltalán soknak vagy kevésnek számít úgy egyáltalán? (Valamit valaki valahol elírt, rákérdeztünk, mire azt a választ adta a háziorvos, hogy az, hogy 12 vagy 14 olyan minimális különbség, hogy nem érdekes. Akkor tehát ez azt jelenti, hogy ezek az adagok kis adagoknak számítanak?) Az évek múlásával várhatóan majd emelni kell az adagolást? Vagy hogy szokott történni? Gondolom, arra kell törekedni, hogy a minél kisebb adagok is elegendőek legyenek, ezért fontos tartani a diétát. Jól gondolom?
Mikor kell változtatni az étkezésén, ha mennyi a cukor méréskor? Más számít normálisnak reggel, délben meg este? Mikor mi a normál tartomány?
Ha az éjjelit este 10-kor kapja, akkor mikor reggelizzen lehetőleg? Akár már fél 7 körül, vagy elég fél 9-kor, vagy tökmindegy?
Hátha egy minimális segítség:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!