Mit jelent a víztartalom egy kontaktlencsénél? Miben különbözhetnek a drágább kontaktlencsék az "olcsóbbaktól"?
A LENCSÉK PARAMÉTEREI
VÍZTARTALOM * GÁZÁTERESZTÉS * OPTIKAI ERŐ
A lágy lencsék többnyire hidrogélből készülnek és vízzel telített zselé formájúak.
A lágy lencsék víztartalma 38% - 74% között van. Ez viszonylag fontos adat, mivel bizonyos fokig utal az anyagon átengedett oxigén mennyiségére [Dk] is. Minél nagyobb a víztartalom, annál nagyobb az anyag Dk értéke.
A kontaktlencse által a szemhez továbbított oxigén mennyiségét befolyásolja a lencse vastagsága is. A Dk érték magára az anyagra vonatkozik, konkrét lencsére értett értéke azonban a Dk/t, ahol t a lencse vastagsága. Érthető tehát, hogy minél magasabb a lencse víztartalma és minél vékonyabb anyagú, annál több oxigén jut a szaruhártyához.
Másrészt viszont minél nagyobb az anyag víztartalma, annál sérülékenyebb. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a lencse nem lehet túl vékony, mert meg kell, hogy őrizze alakját a felhelyezés során. Mindkét paraméter: a lencsék víztartalma és vastagsága (mely az anyagvastagságtól is függ), optimális kell, hogy legyen, hogy a lencse mind az egészségügyi, mind a kényelmi szempontoknak megfeleljen a viselés során.
Az oxigénmennyiség, amely a kontaktlencsén átjut, nagyon lényeges, mivel a szaruhártya nem rendelkezik erezettel, vagyis a légkörből kell oxigént hasznosítania, amikor a szem nyitva van, illetve a felső szemhéj véredényeiből, amikor a szem zárva van. Zárt szemek esetén az oxigénmennyiség leesik kb. 1/3-ára a nyitott szemhez képest. Ezért nem ajánlott az alvás a hagyományos lencsékben, amelyek nem biztosítanak a szaruhártya számára megfelelő mennyiségű oxigént.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!