Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Miért fájdul/csíp a szemem a...

Miért fájdul/csíp a szemem a monitor előtt?

Figyelt kérdés
Régen egy kicsi monitorom volt LG, amin soha nem volt baj a szememmel, azóta vettem egy 24 colos Samsung s24a35h full hd monitort, amin egyszerűen 1-2 óra után csíp,éget a szemem és vörös lesz tőle, még másnap is. Szerintetek a szemem érzékeny vagy szar ez a monitor??

2012. aug. 28. 11:29
1 2
 11/14 Golan Trevize ***** válasza:

NEM villódzik.

Az LCD monitoroknak konstans háttérvilágítása van. Fizikailag képtelenség, hogy villódzon. Ha villódzik, akkor elromlott.

2012. aug. 29. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Nem villódzik. De levettem a fényerőt a felére, és egyáltalán nem irritálja, azaz nem annyira, mint ha 100 on menne. De vettem egy szemcseppet is, hogy kezeljem vele a szemem :)
2012. aug. 29. 20:16
 13/14 anonim ***** válasza:

Elég régi már a téma, de csak hogy tisztázzuk a dolgot, egy két tévedést kiigazítok. :)

Egyrészt simán az is lehet a gond, hogy Samsung monitorod van. Régen az egyik legjobb gyártó volt, most ennek vedd az ellentettjét. A monitorok színterének, gammájának, stb. semmi köze a természetes értékekhez. Ez főleg a komplementer színek (sárga, cián, magenta) megjelenítésénél szembeötlő. Ez is lehet zavaró.

24"-os monitort fél méterről nem látsz át jól. Lehetetlen. És 1-1,5 méterről nézek egy ugyanekkorát, nagyjából ez az ideális. Ez is okozhatja a gondot.

Az LCD monitorok nem konstans háttérvilágítást alkalmaznak. A hagyományos, CCFL csövek kisülő fényforrások, sima, hagyományos fénycsövek, amik a rájuk kapcsolt feszültség frekvenciáján villódzanak. Ez pár évtizede még 50 Hz volt (hagyományos fénycsöveknél ma is ennyi), de manapság a monitorok saját tápegysége ezt több kHz-re növeli (ahogy a modern, kompakt fénycsövek is). Ettől függetlenül ez is lehet a gond forrása. Ráadásul ha tényleg ez a forrás, a fényerő csökkentése csak ront a problémán, mert ezek a fénycsövek nem dimmelhetőek, nyitófeszültség és -áram alatt egyszerűen nem működnek (ahogy a LED-ek sem). Vagyis a CCFL és LED háttérvilágítás fényerejét úgy csökkentik, hogy az egyes felvillanások közti időt csökkentik, így összességében kisebbnek hat a fényerő. Ha valakinek erre érzékeny a szeme, ez gondot okozhat.

Továbbá (és a legtöbben ezt említették) magának az LCD panelnek a frissítése is okozhatja a gondot. Az általában 60 Hz körül van. Legújabb kijelzők esetleg tudnak 100 Hz-et is, vagy még többet. Ez is lehet a probléma forrása.

Az egyik legalapvetőbb elkövetett hiba a munkatér nem megfelelő megvilágítása. Monitoron végzett munkához szórt fény az ideális. Jobb munkahelyeken ezt például úgy érik el, hogy a lámpák nem lefelé néznek, hanem a plafonra festett fehér foltokat világítják meg, és már elve a burájuk is minél jobban szórja a fényt. És ezzel kapcsolatban fontos még, hogy a környezet megvilágítása megegyezzen a monitor fényerejével. Nem véletlenül raktak nagyanyáink éjjeli lámpát a TV mögé. Ha a környezethez képest túl világos a monitor, az is zavaró tud lenni.

Meg persze mg egy rakás minden más is. Szóval nem olyan egyszerű a dolog, ahogy azt sokan gondolták, és különben is agybajt tudok kapni a ilyen egymást hurrogjuk le dologtól. Ha valaki azt hiszi, hogy jobban tud valamit másnál, nem biztos, hogy úgy is van. Előbb gondolkodjunk, mérlegeljünk, szóval 2012-ben viselkedjünk már úgy, mintha intelligensek és civilizáltak lennénk!

2012. szept. 8. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Karesz6969 ***** válasza:

Utolsónak én személy szerint nagyon köszönöm a "kiigazítást"!


Rengeteg részletre rávilágítottál a kérdező problémája kapcsán ami igen értékessé teszi a nem szűkszavú, szakmai leírásod.

Sokat tanultam belőle!


Osztom a nézeted, nem kell fikázni egymást, van aki ebben van aki abban jó és tanulni sosem szégyen egy felkészültebb kollégától.

2012. szept. 9. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!