Milyen tapasztalatotok van a látásjavító szemüvegekkel kapcsolatba? (Bálinger-szemüveg, raszterszemüveg, Vision Fix látásjavító szemtréner stb. )
Nem értek egyet azokkal, akik szerint ez csak lehúzás meg átverés, inkább tisztáznám, hogy mire is jó.
Húsz éve használok ilyet. Először a tárcsást, most már a lyukacsost. Az egyik szemem gyerekkoromban gyengült, ezt 2006-ban lézeres műtéttel kijavíttattam, de most, negyven körül már érzem, hogy lassan, de gyengül a látásom. A szemtréner tapasztalatom szerint arra jó, hogy lassítsa a látásromlást, és kondiban tartsa a szemet; javítani, legalábbis lényegesen javítani szerintem nem fogja. Ugyanakkor egészségesebb a viselése olyan szempontból, hogy míg a valódi szemüveg mankót ad a szemnek, ezzel átvállalva az izmok feladatát, addig ez megdolgoztatja az izmokat. Vagyis azoknak ajánlom, akiknek még jó a szemük, de a jövőre gondolva szeretnénk erősíteni, ill. azoknak, akik hozzám hasonlóan átestek egy szemműtéten, de idővel nekik is újra romlani fog a látásuk 40 felett.
Én filmnézésnél, olvasásnál, írásnál, ill. amikor lehet, használom, de ez mindig az ottani fény függvénye, ugyanis érthető módon kevesebb fényt enged a szembe egy ilyen. Az tény, hogy elsőre nagyon fura a viselése, szokni kell, de egy-két hét alatt megszokható.
Nem bánom, hogy vettem ilyet, mert ahogy írtam, "szinten tartáshoz" nem utolsó. Viszont aki valóban látásjavulást akar elérni, az inkább menjen el műtétre, és később kezdjen ilyet használni, vagy ha fél, használjon kontaktlencsét.
Egyébként ha már látás, felhívnám még egy dologra a figyelmet. A munkahelyek, sőt lakások nagy része hihetetlenül alulvilágított. Egyrészt egy csomó körte vagy világítótest gyengébb a kelleténél, másrészt az emberek egy része arra sem figyel, hogy pl. egy nagy nappalira egy lámpa nem elég, pláne ha rossz helyen van. Márpedig a szemerőltetés nemcsak annak köszönhető, hogy az ember szeme a korral gyengül. Gyerekkoromban az én szemem is azért romlott el, mert odahaza kevés lámpa volt, ráadásul én is szerettem zseblámpával olvasni (de ez utóbbi már a saját hülyeségem). Szóval azt javaslom, nézzetek szét otthon, ellenőrizzétek a körték teljesítményét, és ha a lámpa engedi (mert mindegyik foglalatán van wattban megadott korlátozás), esetleg vegyetek bele erősebb körtét, vagy takarékosat, de fényében erősebbet.
Némelyik ilyen topikban előkerült a Bates-módszer. Én kamaszkoromban kipróbáltam, de azt hiszem, nem teljesen fogtam fel akkor a lényegét, és nem igazán használt. Az viszont mostanra eljutott az agyamig, hogy mennyi minden befolyásolja a látásunkat. Ha ezekre figyelünk, akkor máris jobban láthatunk, ha nem is tökéletesen. Ilyen dolgok:
- ügyelj a nyakizmaidra, pihentesd, tornáztasd őket, különösen, ha egész nap ülsz egy gép előtt, ill. rendes párnát használj éjszakánként, hogy a nyakad és a vállad el tudjon lazulni (én csak pár éve találtam meg az ideálisat, azóta jobban alszom, és ez is fontos)
- ügyelj arra, hogy kellően megvilágított helyen tevékenykedj (lásd feljebb)
- a szemedet is mozgasd át időnként, amikor pihenőt tartasz munka közben, ill. pihentesd
- ha pl. filmet nézel este, akkor a helyiségben gyújts meg egy hangulatvilágítást biztosító lámpát; a szemednek sokkal kellemesebb, ha nem egyetlen fényes monitorba bámulsz bele a sötétben
- közérzet; minél jobban érzed magad a bőrödben, annál jobban látsz; még a szemműtét előtti időszakban magamon tapasztaltam, hogy amikor tényleg jól éreztem magam, lényegesen jobban láttam távolra
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!