Kezdőoldal » Egészség » Szemproblémák » Árt-e a szemnek a sötétben...

Árt-e a szemnek a sötétben (vagy inkább félhomályban) való olvasás?

Figyelt kérdés
2009. febr. 8. 00:07
 1/8 anonim ***** válasza:
26%
Igen, legjobb ha napfénynél (világosban) olvasol. Lámpafény sem a legjobb a szemnek, de az nem annyira káros.
2009. febr. 8. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%

Nem. Ezt az intelmet állítólag egy villanykörtegyár találta ki reklámszlogennek valamikor a hatvanas években. A szem sokkal strapabíróbb annál, hogy egy kis félhomály ártana neki, viszont az erős fény (pl. hegesztőfény, de a közvetlen napfény is) nagyon káros lehet.


Idézek egy weboldalról:


Tévhitek a szemről

* "A számítógép-monitortól romlik a szem." Ez nem igaz. A feszült koncentrálástól viszont a szem hamar elfárad. Ennek több oka is van: egyrészt a monitor távolabb van, mint a normál olvasási távolság, a betűk apróbbak, a kontraszt sem mindig megfelelő, és némely monitor képfrissítési frekvenciája is rosszul van beállítva. Emellett a monitorok függőleges képsíkja is rendellenes helyzetbe kényszeríti a nyakat. A legkellemetlenebb tünetet azonban az okozza, hogy a koncentrálás miatt ritkán pislogunk. Normál esetben percenként 5-10 alkalommal, olvasás közben soronként, kétsoronként pislogunk. A számítógép előtt viszont drasztikusan lecsökken ez a szám, akár 2-3 pislogásra percenként. A két pislogás közötti hosszú idő alatt a szemen lévő könnyréteg felszakad, és a szaruhártya csupasz idegvégződéseit nem védi semmi, ami szempirosságot és könnyezést okoz.


* "A sötétben olvasás rontja a szemet." Gyakran hallani ezt a figyelmeztetést, azonban ez önmagában nem igaz. Jól látó ember látását a félhomályban olvasás nem károsítja. Igaz azonban, hogy a sötétben a betűk kontrasztja kicsi, ezáltal nehezebb fókuszálni, így jobban oda kell figyelni az olvasásra, ami fárasztó. Emellett a sötétben a pupilla kitágul, így a szem egyébként szinte mindenkinél meglévő kicsiny hibái is észlelhetőkké válnak, felerősödhetnek. Ez pedig alapot adhat a tévhitre…


* "A közelről olvasás rontja a szemet." A kijelentés ebben az ok-okozati összefüggésben nem igaz. Sokkal inkább igaz úgy, hogy aki túl közelről olvas, annak már lehet valamilyen fénytörési hibája. Ezt bizonyítja, hogy szemüveg használatával ismét 30-40 centiméter lesz az olvasási távolság.

2009. febr. 8. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy olyan tévhit, amit soha senki sem bizonyított be, de mivel mindenki mondogatja, hajlamosak vagyunk elhinni. A válaszom az hogy általában nem ártalmas. Nem leszel tőle rövidlátó, de a szem eröltetése a pislogások számának csökkenése miatt annak kiszáradásával járhat, ami a kötőhártya izgalmát, gyulladását eredményezheti. Reggelre elmúlik :)
2009. febr. 8. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
79%
Lovaink vannak, ezért tanyán élünk. Sokáig nem volt villany (a lovaknál ma is csak áramfejlesztő segítségével). Mivel egy olvasólámpa kedvéért túl drága lenne üzemeltetni az aggregátort, így azt csak akkor kapcsoltuk be, amikor háztartási gépeket használtunk. Ha nem kellett mosógépnek, vasalónak stb. mennie, akkor gyertyával világítottunk. Képes voltam fél éjszakákat egy gyertyacsonk mellett olvasni. Semmi baja a szememnek, sőt, a szemész szerint is az átlag embereknél sokkal jobb a látásom. Szóval szerintem a kérdésre a válasz: nem árt.
2009. febr. 8. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Mellesleg eszembejutott egy sztori. Ha jól emlékszem Bach volt az a zeneszerző, aki éjszaka a holdvilágnál másolt kottákat és később meg is vakult. Ebben nincs valami igazság is?

2009. febr. 8. 18:03
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Szia, én voltam a tanyasi... Igen, Bach gyerekkorában holdvilágnál kottát másolt, ha igaz, bár lehet, hogy csak az életrajzíró fantáziája (A Tamás templom karnagya c. könyvben olvastad?), viszont Bach zöldhályog miatt vakult meg, az pedig tudtommal nem a sötétben kottaírástól alakul ki.:)
2009. febr. 8. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az énektanárom mondta, nem könyvben olvastam.
2009. febr. 8. 22:05
 8/8 anonim válasza:
100%

A tanárokkal vigyázni kell, mert sok olyasmit is mondanak, ami csak érdekes, de nem igaz. Fizikatanárok is hajlamosak például évtizedekkel korábban megcáfolt elméleteket igaznak előadni.


Na de mindegy. A zöldhályog is kialakulhat a szem megerőltetésétől, tehát lehet, hogy Bach az olvasástól vakult meg, ámbár az, hogy évtizedeken át orgonista volt, azaz a templom legkevésbé megvilágított részén dolgozott, az bizonyosan nem tett neki jót.

2010. jan. 6. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!