Milyen műkönnyet vegyek?
Mindenképpen tartósítószermentes műkönnyet vegyél. A tartósítószerek többet ártanak, mint használnak:
Az utolsó linken írják le a legrészletesebben.
Vannak még egyéb adalékok, ún. pufferanyagok, amik elősegítik a műkönnyek/szemcseppek hatásmechanizmusát és egyéb jótékony hatásaik is vannak. Egyes betegek érzékenyek lehetnek némelyikre, pl. bórax, EDTA, PHMB és nátrium-foszfát. Ezek nagy mennyiségben veszélyesek, és ismét kihangsúlyozom: NAGY MENNYISÉGBEN, viszont a szemcseppekben annyira kevés van ezekből (kb. százados-ezrelékes-tízezrelékes koncentrációban), hogy ártani nem ártanak, viszont a jótékony hatásukat igazoltan kifejtik (laboratóriumi vizsgálatok, placebo-kontrollál vizsgálatok, stb.).
Tudományos kutatásokból a következőket sikerült kiderítenem a pufferekről:
- bórax (nátrium-tetraborát): pH-szabályozó, segít, hogy a szem/könny/műkönny kémhatása ne legyen se túl savas, se túl lúgos; 0,1-0,5 gramm / testtömegkilogrammonként halálos, tehát egy 80 kilós embernél 8-40 gramm a halálos dózis, viszont egy szemcseppben max 0,018% bórax található ( [link] tehát egy 10ml-es szemcseppben 0,18g --> egy 80 kilós embernek napi 44-222 palacknyi 10ml-es szemcseppet kell a szemébe csepegtetnie ahhoz, hogy bóraxmérgezése legyen.
- EDTA (etilén-diamin-tetraecetsav / dinátrium-edetát): eltávolítja a szemen kialakuló kalciumlerakódásokat, kapható belőle 1-3%-os koncentrációjú EDTA-szemcsepp, aminek kifejezetten csak ez a hatóanyaga, de túlzott használata szövetkárosító hatású lehet; a Jutavit Eye Clinicben pl. 0,12% EDTA van, tehát szintén elenyésző a mennyiség.
- PHMB (polihexanid): gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású, fertőzések kezelésére használják 0,8%-os koncentrációban.
- HPMC: szemnedvestő hatású pufferanyag ( [link]
- nátrium-foszfát: gyulladások kezelésére használják.
- poloxamer: viszkozitásjavító anyag, a gyógyszerek hatóanyagának hatásmechanizmusát segíti elő, plusz ezzel ki lehet váltani egyéb kevésbé hatásos és kevésbé jótékony hatású segédanyagokat ( [link]
Természetesen mindegyik szemcseppre/műkönnyre igaz, hogy használata előtt kezet kell mosni, és ha csíp-szúr-mar-csikar-harap a szemcsepp, akkor nem szabad tovább használni, és másikat kell keresni, hiszen nem vagyunk egyformák, bárki bármilyen összetevőre érzékeny lehet, sőt, random is kialakulhat érzékenység egy összetevővel szemben X hónap/év használat után, csak úgy a semmiből. (Ez egyébként minden gyógyszerre igaz, fájdalomcsillapítóra, antibiotikumra, stb.)
Nálam az Artelac Splash vált be. Az Ocutein túl sokszori használat után már csípi a szemem, de fél napra teljesen jó. A Starazolin csak szimplán csípi a szemem. Tesztelésre vár még a Jutavit Eye Clinic és a Cooper Vision Comfort Drops (és még mindig keresek további jelölteket), de nálam a tuti megoldás egyelőre az Artelac Splash.
3-as válaszoló: nemcsak desztillált víz és só, hanem nátrium-hialuronát is van a szemcseppekben (hialuronsav só formájában). De ha majd szárad a szemed és fáj mint a kénköves ménkű, te vegyél nyugodtan egy liter desztillált vizet, tegyél bele sót, és csepegtesd azt a szemedbe :)
Ja, és az árban középkategóriás szemcseppek közé sorolható Artelac 10ml-je 2100 Ft, vagyis 210.000 Ft 1 liter, a drágább szemcseppek pedig 4000 Ft / 10 ml körül mozognak, vagyis 400.000 Ft literje. Egy nullával benézted, de mit számít az, hiszen leleplezted a szemcsepp- és műkönnymaffiát :)
(Ui.: bocs az angol nyelvű linkekért, de ilyen témában én mindig csak angol nyelvű cikkekre/kutatásokra támaszkodom, mert sokkal több és frissebb anyagok állnak rendelkezésre.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!