Családtagom ma anti-VEGF injekciót kapott macula degeneráció szembetegség kezelésére. Az injekció beadásását követő szemfájdalom,egyéb panasz meddig tarthat?
Szia!
Érdeklődnék, hogy a családtagodnak javult valamit a látása? Édesanyámat diagnosztizálták ma az egyik szemével macula degenerációval. Műtét vagy lézeres kezelés jöhet szóba, erről hétfőig dönt az orvos. Viszont azt olvastam, hogy nem gyógyítható, max. lassítható a romlás.
Először is, sajnálom, hogy családtagodnak nehézségei vannak a macula degeneráció kezelésével. Az anti-VEGF (vascular endothelial growth factor) injekciók, amelyeket age-related macular degeneration (AMD) vagy más, a retinát érintő betegségek kezelésére használnak, általában jól tolerálhatók, de mint minden orvosi beavatkozásnak, lehetnek mellékhatásai.
Az injekció beadását követő szemfájdalom és egyéb panaszok időtartama változó lehet. Néhány betegnél a fájdalom és a kellemetlenség csak pár napig tarthat, míg másoknál hosszabb ideig is elhúzódhat. Ha a fájdalom vagy a panaszok tartósak vagy súlyosbodnak, fontos, hogy a beteg haladéktalanul forduljon a kezelőorvosához.
Az, hogy a családtagod javulást érzékel, miközben az orvos nem találja hatásosnak a kezelést, különféle tényezők miatt fordulhat elő. Az objektív látásvizsgálatok és képalkotó diagnosztikai módszerek (mint például az optikai koherencia tomográfia, vagy OCT) lehet, hogy nem mutatnak jelentős javulást a makula állapotában, de a beteg szubjektív élménye mégis javulást jelezhet. Ez a különbség a látásélesség és a látás minősége közötti eltérésekből is adódhat.
A látás javulása lehet a betegség természetes lefolyásának része, vagy a beteg alkalmazkodása a látáskorlátozásokhoz, például a meglévő látás kihasználásával, ami javítja az életminőségét, még ha a makula állapota nem is mutat objektív javulást.
Az, hogy a kezelőorvos nem találja hatásosnak a kezelést, azt is jelentheti, hogy az injekciók nem hoztak jelentős javulást a retinának a vizsgált területen, vagy hogy a betegség előrehaladása meghaladta a kezelés hatékonyságát.
A további terápiás lehetőségek felkutatása és a másik kórházba való átküldés azt jelzi, hogy az orvosok próbálják megtalálni a legmegfelelőbb kezelést családtagod számára. Fontos, hogy a beteg folyamatosan kommunikáljon az orvosaival az általa tapasztalt változásokról és élményekről, mert ezek az információk segíthetik a kezelés finomhangolását és az új terápiás lehetőségek értékelését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!