Mi a különbség a 6.000 és a 60.000 forintos monitor szemüveg között?
Először interneten kerestem rá azokra a szemüvegekre, amelyek kifejezetten a monitor előtti használthoz szükségesek. Meg szeretném előzni szemem romlását, illetve a napi 5-10 óra képernyő nézése után nem túl kellemes érzéssel állok fel az asztaltól.
Az interneten különböző webshopokban 10 ezer felett nem nagyon találtam szemüvegeket, ám az optikákban mégis 40-50nél kezdődik egy keret és emellé jön még a munkadíj, illetve a lencse.
A kérdésem az, hogy mi a különbség köztük?
Első sorban erre a szemüvegre gondoltam: [link]
"Meg szeretném előzni szemem romlását"
A "monitor szemüveg"-nek semmi hatása nincs, nem lehet vele a szem romlását megelőzni. Teljesen mindegy, hogy 600, 6000 vagy 60000 Ft.
Ha valakinek olyan szembetegsége van, hogy nem lát élesen 30 centire, de ezt egy szemüveggel korrigálni lehet, annak jó lehet egy monitor néző szemüveg. De a szem romlását az sem fogja megelőzni.
Az emberi szem egyszerűen nem arra való, hogy napi 8-12 órában 30 centire bámuljunk. Ha ezt tesszük, romlani fog.
Teljesen egyetértek az 1-vel. Egyszerűen egyesek makacsul ragaszkodnak ehhez, nem értem miért, beleértve a munkáltatókat is az idétlen "monitor előtti éleslátást biztosító szemüveg" elnevezésű ökörséget.
Kérdező, anélkül, hogy fejtegetni kéne a gyakorlati megvalósítását, mégis elméletben szerinted mit kéne tudnia egy ilyen szemüvegnek, honnan kéne tudnia, hogy monitort nézel, vagy mást, az milyen messze van és mi van rajta?
#2
Miért egy napszemüveg tudja, hogy te éppen a napba nézzel vagy sem?
Nem fogok elnézést kérni, mert úgy érzem, szükségem van egy szemüvegre, ami ha mástól nem is, de a klímától jobban védi a szememet.
Nem fogok/tudok belemenni a részletekbe, de anno a katódsugaras monitoroknak a sugárzása is azért volt veszélyes, mert "belelökte" a porszemeket a szembe stb. Attól, hogy 2020 van még a monitoroknak úgyanúgy van sugárzásuk, ami ellen biztosan van pajzs, ha nem is teljes mértékben.
De azért köszönöm a letámadást -.-
A klímától nem véd a szemüveg, az LCD monitoroknál pedig már nem működik a porbombázás, mint jelenség. Ezt a két tévhitet oszlassuk el!
Az ún. monitor szemüvegeknek az a lényegük, hogy van rajtuk egy kék szűrőréteg, ami azt eredményezi, hogy rajtuk keresztül nézve a monitor színhőmérséklete a melegebb felé húz (értsd. "sárgásabb" lesz a kép). Ez baromi jó, csak ha belegondolunk, akkor értelme nincsen, mert pontosan ugyanez érhető el azzal is, ha a monitor beállításaiban lehúzzuk a kék csatorna szintjét (vagy ugyanez, ha lejjebb állítjuk a színhőmérsékletet, ha van ilyen opció).
Anatómiából érdemes tudni, hogy a szem nehezen fókuszál a kék színtartományra, ezért minél kékesebb egy monitor színhőmérséklete, annál jobban fárasztja a szemet.
Most ne menjünk bele a színelméletbe, de erre visszavezethető okok miatt a gyártók szeretik szándékosan az egekbe húzni a monitorok színhőmérsékletét, mert akkor nagyon szép mérési adatokat írhatnak a specifikációba.
Emellé még bejön az, hogy a monitor fényereje gyárilag csutkára van állítva, hogy megvakuljon az ember tőle, mert így baromi jól mutat papíron a millió az egyhez kontrasztarány.
Most, hogy kapiskáljuk már elméleti szinten, hogy miért zavarják a monitorok a szemet, érdemes feltenni a kérdést magunkban: Tényleg egy kényelmetlen, nem állítható erejű, fényszűrős szemüveg a megoldás erre, ami ráadásul egy kisebb vagyonba kerül? Nem egyszerűbb elvinni bekalibráltatni a monitort és élvezni a színhű képet utána (ezt pl. a szemüveg nem is tudja)?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!