Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Ha valakit megráz az áram...

Ha valakit megráz az áram kórházba kerül? Ha igen meddig?

Figyelt kérdés

2016. ápr. 16. 20:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy mennyire rázta meg az áram. És persze attól is, hogy elmegy-e az orvoshoz, illetve beviszik-e.
2016. ápr. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ha annyira megrázza,hogy kórházba kerül akkor körülbelül 1-2 hét.
2016. ápr. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
És milyen vizsgálatokra lehet számítani?
2016. ápr. 16. 20:42
 4/11 anonim válasza:
Anyukám kórházba került, mentő vitte. Igencsak megrázta az áram. Este bevitték, másnap reggel jöhetett haza. Mondjuk pár napig elég rosszul érezte magát, de szerencsére semmi komoly nem történt.
2016. ápr. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
Az attól füg, hogy milyen erős az áram. Pl.: 220, 380. Meg mennyi ideig törtènt. 220-nál már èrdemes dokihoz menni. Meg megtudhatom miért kèrded? Akár privátban is megírhatod.
2016. ápr. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Lacc 72 válasza:
220 volt vagy nagyobb feszültség esetén ajánlott orvoshoz menni. Ha munkahelyi baleset történt, akkor kötelező. 24 órás megfigyelés van abban az esetben, ha látható tünetek nincsenek, mert fennáll a vérrögképződés esélye.
2016. ápr. 20. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
Igazuk van az előttem lévőknek. De vannak nagyon pici ilyen balesetek. Pl. Ha hozzáérsz valakihez,biztos,hogy volt már olyan, hogy volt köztetek egy apró elektromos csattanás. Vagy a lovardai villanypásztor. Értem már hozzá, semmi bajom. De azért vigyázz!
2016. ápr. 21. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Bordás Béla válasza:

Ez sok mindentől függ. Például az sem mindegy, hogy egyenáram, vagy váltakozó áram halad-e a testeden keresztül!

Mekkora annak nagysága(Amper); időtartama; az érintkező felület nagysága; a bőröd, tested ellenállása, savassága;, stb.

Ha egyenáram "üt meg", akkor adott esetben az is előfordulhat, hogy teljes vércserére van szükség!

(Persze, ehhez elég sokáig kellene az "áramkörben maradnod", hogy alkotóelemeire bontsa a véred.)

Szóval áramütés esetén célszerű orvoshoz fordulni és tisztázni az áramütés körülményeit a dokival!

2016. ápr. 22. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

8: javítsunk, nem "hogy alkotóelemeire bontsa a véred." ez így hibás. Az egyneáram vízbontást csinál (ált. iskolás kémia órán szokták mutogatni, eredménye a durranógáz) a víz szétválik a két alkotóelemére oxigénre és hidrogénre, ettől hall meg az ember.


Nekem volt hogy 2 hét alatt 3x csapott meg a 220V, de nekem ez a szakmám, mármint nem az áramvezetés:)


Ha csak megcsipett és nyoma sem maradt a bőrön akkor minimális a rizikó.


Mit okoz a váltóáram: szívritmus zavart (lehet csak 10 év mulva jön ki), ha az áramkör a szíven át zárul akkor akár szívleállást, égési sérülést, ha az illető benne maradt az áramkörben mert éppen rámarkolt akkor izomszakadás, csonttörés. Nagyobb feszültségnél mondjuk 20kV akár meg is gyuladhat az illető, tudok ilyen esetekről.

2016. ápr. 22. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
71%

Az áramütés hatása sok mindentől függhet. Pl. ha fáradt az illető, vagy fokozottan verejtékezik, kisebb a bőrének ellenállása, főleg nedves talajon, rosszul szigetelő lábbeliben kemény dolog tud lenni. Száraz falétrán, fapadlón állva a fázist megérintve észre se veszi az ember gyakran a dolgot, ha a nulla vezetőt, vagy pl. a falat nem érinti, olyan csekély áramerősség folyik testén keresztül, hiába a 230V-ot fogta meg. Ugyanebben a szituban pl. egy nyirkos pincében símán otthagyhatja helyben is a fogát, akkora áramütés éri. Nyilván utóbbi esetben ha túléli a muki, tovább és alaposabban fogják az orvosok is vizsgálgatni.

Ittas egyénnél még inkább fokozott a veszély. 10mA áramerősség alatt a 230V sem okoz komolyabb galibát. Egyrészt nem okoz izomgörcsöt, így a fesz. alatt álló vezetőt el tudja az illető ereszteni/lökni magától. Ha viszont rázár az izomgörcs és valakinek úgy kell egy szigetelt eszközzel elrángatni onnan, vagy lekapcsolni, megszakítani az áramkört, akkor a huzamos és erős behatás miatt mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni. Az áramütés általában szívritmus zavart okoz, ezt azonnal ellenőrizni szokták EKG berendezéssel akkor is, ha egyébként tünetmentes már a user. Egyenáram esetén ha nagyobb mértékű a behatás, véralvadásgátlót is adnak, amit injekcióban egy adott ideig naponta kell az embernek magába szurkálni. Ennek több oka van. Nem a vízbontó hatás a ludas, a hidrogén kismolekulájú, gyorsan elmegy a szervezetből, mielőtt nagyobb kárt okozhatna. Az oxigén meg köszöni, kis mennyiségnél nem okoz gondot, ha felveszik a vörös vértestek. (bőr alá injekciózott levegő esetén is főként a nitrogénnel és a nagy buborékokkal van gond)

Ellenben a vörösvértestekre kifejtett, csomósodást okozó hatás nagyobb probléma. A rögképződés akár hetekkel később okozhat trombózist végtagokban, tüdőben, infarktust a szívben, agyi ér elzáródást. A felsoroltak mindegyike gyakran halálos - lehetne még sok dolgot mesélni erről, de szerintem ennyi elég a riogatásból.


Ezen kívül az áram hőhatása miatt a ki és belépési pontokon un. áramjegyek keletkeznek, ezek akár nagyobb bőrfelületet érintő égési sérülések, enyhébb esetben apró. átütési lukak a bőrön. Ezeket ambuláns módon lehet szükség esetén ellátni, ha nincs nagyobb gond, illetve nem súlyos, nem kiterjedt a sérülés.


Mindig meg szokták kérdezni, hogy miként történt a baleset, mert nem mindegy, hogy az áram hány százaléka haladt át a szíven. Bal kéz jobb láb rulez... Erre találsz a neten mindenféle ábrácskákat, hogy milyen végtagok közt mennyi százalék áram ment a szíven keresztül. Az áramjegyek szépen mutatják a ki és belépési pontokat, még kis ütés esetén is meg szoktam magamon találni az aprócska nyomokat. Kis ütésnél tűhegyni luk, nagyobb rázásnál akár pénzérményi, vagy nagyobb piros folt jelenik meg. Pl. ha valami jobb kézzel megérinti a fázist, fél lábon állva, akkor a másik lábán és a tenyerén is lesz egy-egy áramjegy, ami sok mindent elárul a hozzáértőknek.


Azután ott a többféle rizikófaktor: Pl. szívbeteget, vagy pl. szívritmus szabályzó berendezésest ért áramütés.

Verejtékezést okozó gyógyszerek, izomtónust szabályzó gyógyszerek, nyugtatók, kábítószerek, stb. Nem ritka, hogy a narkós belőve aludni szeretne egy jót a trafóházban... Na ez valóban kellemetlen következménnyel járhat számára, meg annak is, aki feltakarít utána. :(


Egészséges, jó kondícióban lévő, nem túl fáradt ember esetén, ha időben elereszti a drótot és nem veszti eszméletét, nem kell újjáéleszteni, akkor általában nincs ok az idegeskedésre. Egy pár órán keresztül a sokk miatt reszket majd a lába, 5..10 percig kalapál a szíve, de általában ennyi. Az orvosok persze nem veszik félvállról az ilyet sem, mert ez statisztika. Mondjuk 98%-nak kutya baja. De honnan tudná bárki is, hogy ki tartozik a maradék 2%-ba?

2016. ápr. 22. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!