Méhszájsebbel is elég az évi egyszeri rákszűrés?
Én pontosan tisztában vagyok azzal, mit nevez a laikus méhszájsebnek, de attól az még nem az. Nézz utána te.
Ha normális mellette a cytológia és nincs panasz, nincs vele teendő a rendszeres szűrésen kívül, ami egyébként is javasolt, méhszájseb nélkül is.
Nem a laikus nevezi sebnek, ennek ez a hivatalos neve. Senki nem állította, hogy az ott valóban ki van sebesedve. Én magam már kétszer fagyasztattam le, szóval ismerem mi ez.
Azért is írtam, hogy nem tanácsos kezeletlenül hagyni. Persze kérdéses, hogy mekkora.
Honnan tudjam? Mondjuk azért, mert magánrendelésre jártál és fizettél érte?
Ha téged megnyugtat, hogy kezelték, akkor nyugtasson, egészségedre. De attól még nem lesz igaz, amit mondasz.
És onnan tudom, hogy ezt tanultam.
De nyugodtan utána is lehet olvasni, csak egy pár találat:
"A cervicalisatio (vagy ectropium) megjelenése a méhszájon jellegzetes, pirosas rózsaszínes, „bolyhos” felszínt eredményez, ami a nőgyógyászati vizsgálat során szabad szemmel is látható lesz. Az elváltozás lényege, hogy a méhnyakcsatornában jelen lévő hengerhámsejtek, mintegy kikúszva a méhszáj felszínére a méhnyak felszínét borító laphámsejteket kissé kiszorítják. Ez magyarázza a jellegzetes képet, hiszen a két sejttípus megjelenése különböző, így a különböző típusú hám határa is élesen elkülönül. Emiatt is rossz elnevezés a méhszájseb, hiszen tulajdonképpeni hámhiány nem alakul ki, pedig a seb azt jelentené.
Ez a jellegzetes nyálkahártya megjelenés gyakran fordul elő fiatal korban, fogamzásgátló szedése mellett, és terhesség során, de megjelenése bármely életkorban önmagában nem jelent semmi kórosat.
Az ártalmatlan jelenség általában nem jár túl bő nyáktermeléssel, sem folyamatos fertőzéssel, éppen emiatt nem igényel semmiféle teendőt."
"A méhszájseb meglehetősen gyakori elváltozás, egyes szakemberek szerint a nők 80-90 százalékát érintheti, és az esetek nagy részében nem jár kellemetlen tünetekkel, így a kezelése sem szükséges. "
Hidd el, a fertilis korú nők 90%-ának van kisebb-nagyobb méretű méhszájsebe, és 99%-uk nem igényel smemiféle kezelést, mert nincsen panaszuk és a cytológiai eredményük is normális.
A méhszájsebből pedig nem lesz rák. A méhnyakrák a HPV fertőzéstől lesz. Azért azonosítják tévesen a rákkal, mert a méhnyakrák általában a két határ (laphám és hengerhám) találkozásánál alakul ki, de ez totál független attól, hogy ez a határvonal éppen hol van. Fiataloknál jellemzően a méhszáj külső részén, idősebbeknél meg a nyakcsatorna belsejében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!