Létezik női nemi hormonpótlás megvonásos vérzés nélkül?
Jajj, de sajnállak! Létezik három havonta adható depó injekció fogamzásgátlási célra, de azt - ha jól tudom - fiataloknak nemigen javasolják.
Így ahogy van a gondod, keress egy rendes dokit, aki ért is hozzá, és rászánja az időt, hogy meghallgasson. Biztosan ki tud találni valamit.
Gondolom fiatal vagy, így neked mindenképpen kell ösztrogén (csontritkulás, kardiovaszkuláris problémák megelőzése érdekében) és mivel a méhed megvan, progeszteron is. (Csak ösztrogént progeszteron nélkül nem lehet olyan nőknek adni, akiknek még megvan a méhük, mivel az ösztrogén méhnyálkahártyára kifejtett rákkeltő hatását a progeszteron ellensúlyozza).
Igazából több lehetőség is létezik:
1. Létezik olyan fogamzásgátló tabletta, ami ún. hosszú szedési ciklusú, nem havonta kell szünetet tartani a szedésben, hanem csak háromhavonta, így vérzés is csak ilyen gyakorisággal lesz. Nyilván így nem lesz teljesen vérzésmentes az életed, de a havibaj helyett csak évente 4-szer kell vele bajlódnod. (Seasonique néven van forgalomban).
2. Léteznek olyan hormonpótló gyógyszerek, amelyek egyfázisosak, de kombináltan tartalmaznak ösztrogént és progeszteront is. Ezeket folyamatosan kell szedni, nincs megvonásos vérzés.
3. Lehetséges megoldás lehet az is, hogy a progeszteron méhnyálkahártya védő szerepe miatt ezt a hormont lokálisan, hormont kibocsátó intrauterin eszköz révén juttatod a szervezetbe, mellé pedig más úton (tabletta vagy bőrön át felszívódó spray formájában) pótolod. Mivel az ilyen méhen belüli eszköz (pl. Mirena, Levosert, Jaydess) elvékonyítja a méhnyálkahártyát, általában (az egyébként teljesen egészséges, menstruáló nőknél is) nagyon lecsökken/teljesen megszűnik a vérzés. A bőrön át bejuttatott ösztrogén pedig gyakorlatilag a legkisebb trombóziskockázattal járó beviteli forma.
Azt azért érdemes tudni, hogy bár a korai petefészek kimerülés gyakorlatilag meddőséget okoz, ennek ellenére kis%-ban előfordul spontán terhesség. Tehát amennyiben jelenleg nem is szeretnél gyermeket, akkor az 1. vagy a 3. megoldás jön elsődlegesen szóba, hiszen ezek a megoldások fogamzásgátló hatással is rendelkeznek.
De egyébként érdemes lenne konzultálni olyan nőgyógyásszal, aki a hormonpótló terápiában jártas. Ő tudja megmondani, hogy melyik megoldásnak milyen előnyei és hátrányai lehetnek, ill. hogy korai petefészek kimerülés esetén melyik a legjobb megoldás.
Köszönöm mindenkinek a választ és a biztatást! :)
#1: Azért reménykedtem, hátha mégis erre téved egy szakember, vagy valaki, aki hasonló cipőben jár.
#2: Igen, köszi, mikor felvetettem az injekciós megoldást, az orvos nekem is mondta, hogy az nem elég, kell mind a két hormon. (28 éves vagyok egyébként. Pont abban a korban, amikor sak ránézek egy édes kibabára/kisgyerekre, és a szívem belesjadul, hogy nekem nem lehet, pedig a körülmények meglennének hozzá. :( )
#3: Wow, nagyon nagyon köszönöm, nem is reménykedtem ennyi lehetőségben. :O Sajnos spontán peteérésre nagyjából semmi esély, de ha volna olyan megoldás a hormonpótlásra, amely nem fogamzásgátló hatású, az külön jó lenne, én lennék a legboldogabb, ha valami csoda folytán mégis csak "besikerülne" a baba. :) Úgyhogy elsődlegesen a kettes megoldással szimpatizálok, de az elsővel is kiegyeznék. A méhen belüli eszköztől kicsit félek, nem kísérleteznék vele, főleg, hogy jóval fejletlenebb a méhem az átlagosnál, és a családunkban sajnos igencsak problémás ez a szerv (miómák, csúnya gyulladások, stb.)...
Remélem, a legközelebbi nőgyógyászati vizsgálaton akad majd pár plusz perce az orvosomnak arra, hogy ezeket a lehetőségeket átbeszéljük.
Még egyszer köszi mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!