Mitől viszket, ég és csíp a nemiszervem?
Köszönöm a választ.
És az a gyógyszer nem tud ártani? Mert megvenném, nem tudom meddig fogom még így bírni.
Köszönöm.
És lehetséges az is, hogy gyulladásom van? Akkor milyenek a tünetek?
Egyértelmű, hogy felborult a hüvelyflóra az antibiotikum kezelés következményeként és azóta sem állt helyre maradéktalanul. Valamennyire helyreállhatott, de a menstruációkor mindig hígul-borul kicsit, a Te esetedben meg nagyon, mert amúgy sincs egyensúlyban.
(A bélflórát regeneráltad?) Sajnos az antibiotikum nem válogat, irtja a jó baktériumokat is a bélből és a hüvelyből, amik nem csak az adott szerv helyes működését szolgálják, hanem az immunrendszer részei is. Ezért kell hatszor meggondolni az antibiotikum alkalmazását és már a kúra alatt ellenkúrába lendülni a bélflóra és a hüvelyflóra védelmében.
A Canesten gombaölő és általános gyulladáscsökkentő, vagyis akkor is javasolhatják, ha nem gomba, csak valami átlagos gyulladás van a háttérben (oka legtöbbször ismeretlen marad, a nőgyógyászt nem érdekli). A Canesten krém így csökkentheti a helyi irritációt, de tablettával alkalmazva is csak ennyit tesz, hatóanyaga a klotrimazol, semmi más. (Ha valaki kímélni akarja a pénztárcáját, akkor nem az agyonreklámozott Canestent kéri a gyógyszertárban, hanem ilyen hatóanyagú készítményt és akkor adnak neki olcsóbbat, pl. Candibene)
A hüvelyflóra stabilizálásával úgy lehet próbálkozni, hogy kellemetlen környezetet teremtünk a "rossz" baktériumok számára. A hüvely "jó" baktériumai (laktobacilusai) tejsavat állítanak elő a hüvelyben, emiatt savas környezetben élnek (pH 3,8-4,5), ez kellemetlen a rossz baktériumoknak. Lehet kapni sok hüvelyflóra-regeneráló tablettát. Nem olcsók, de hatékonyak. (Gynophilus, Vagilact-Q, Floragyn, Idelyn Beliema stb., némelyiket drogériák is árulják) 1-2 napon belül érezhető a hatásuk, de minimum 10 adagot javasolnak a stabilizáláshoz.
Vannak ezen kívül tejsavas hüvelykrémek, amikkel a hüvelybemenetnél is már lehet "savanyítani" a környezetet a nemkívánatos baktériumok számára, ezekkel azonban vigyázni kell, hogy ne legyen benne még hatszáz féle "hatóanyag", mert lehet, hogy többet árt mint használ.
Fontos az is, hogy a hüvely számára a túlzott higiénia veszélyes. Nem szabad "bőrsemleges" szappanokkal mosogatni a szeméremajkakat, hüvelyszájat, mert ami a bőrnek jó (pH 5-6), az a hüvelynek már lúgos, megborítja a jó kémhatást, így pont az ellenkezőjét érjük el vele, mint szeretnénk: jó terepet csinálunk a fertőzéseknek. Az intimszappan jó alternatíva, ha illatmentes és tejsavval dúsított, de erre is érvényes, hogy inkább kevesebb összetevő legyen benne, mint mindenféle csodaanyag és ezzel sem kell folyamatosan mosakodni, mert már önmagával a megmosással is borítjuk egy normális esetben védett terület saját rendjét.
Ugyanígy egyértelműen káros a szoros fehérneműk, pl. tanga viselése, mely súrolhatja a védett részeket. Káros a borotválás is ezen a tájékon, mert nem véletlenül védi szőr a hüvelybemenetet, itt egészséges lenne ráhagyni min. 2 centi védelmet biztosító "bundát". ;) Nem mindegy, hogy milyen fehérneműt hordunk: a műszálas anyagokban létrejöhet párás, meleg, szellőzetlen környezet, ami szintén a felborulásnak kedvez, ugyanez vonatkozik a tisztasági betétekre, amik ugyan "légáteresztőek", azonban annyi nedvességet mégis visszatartanak, ami elég a kórokozók szaporodásához. (Érzékeny bőrűeknél az is számít, hogy milyen vegyszerekkel tisztítják fehérneműiket, hiszen a bőrön át való felszívódás sokkal hatékonyabb pl. a bélrendszernél, a hüvelyt pedig igen érzékeny bőr veszi körül.) Összességében kerülni kellene mindent, ami mesterséges, illatosított, színezett, műanyag stb.
Hüvelytabletta alkalmazásánál mondjuk nem árt betéttel készülni, hiszen az éjjel ható tabletta anyaga majd napközben valamikor „kijön”.
És akkor még egy fontos dolog van, az elején kérdeztem, hogy történt-e bélflóra regenerálás. Mivel a testben minden mindennel összefügg és mert az immunrendszer 80%-át a bélrendszer alapozza meg, ezért bármilyen fertőzésnél, egyensúlyborulásnál alapvető, hogy a bélflóra egészséges legyen: legyen támogatva az immunrendszer, hogy meg tudja gyógyítani a testet. Ezért az antibiotikum szedése után rá kell startolni azonnal a bélflóra helyreállítására: legalább két hétig emelt szinten kell probiotikumot szedni, amit egyébként egészséges embereknek sem árt fenntartó szinten folyamatosan alkalmazni. Neked meg, mivel látszik, hogy az immunrendszered nincs teljesítőképessége csúcsán, hogy engedi visszatérni a tüneteid, még fontosabb lenne egy jó kis probiotikum kúra a hüvely helyi kezelésének támogatására a szervezetben. Probiotikumból is van hatszázféle, a lényeg, hogy minimum 2x10'9 vagyis tíz a kilencediken számú baktériumot tartalmazzon, és nem árt ha több fajtából jön ez össze, mert a gyomorsav igencsak próbára teszi őket, s hogy mégis kellő számban eljussanak élve a bélrendszerbe, ennyit útnak kell indítani. Árban közel ugyanott vannak a probiotikumok, ami olcsóbbnak tűnik, abban csak egyszerűen kevesebb van. (Készítmények pl.: Probium, Teva Lactiv +, Biocom Flora+, Bio-kult, Béres Probio, Probikum7, Normaflore – de ebben csak 1 faj van.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!