Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Idegesség/stressz miatt...

Idegesség/stressz miatt maradhat el menszesz?

Figyelt kérdés
a múlt hónapban 2 hetet késett a mensim. ezután amikor nagy nehezen "megjött", nem olyan volt, mint ált. szokott. barnás színű, csak 2 napig enyhe vérzés. ebben a ciklusban viszont rengeteget idegeskedtem, stresszeltem, okozhatta ez a változást? régebben volt ilyen különös mensim néhányszor, de az utóbbi 2-3 hónapban nem volt rá példa. baba elvileg nem lehetne a dologban, mert védekeztünk (és semmi más terhességre utaló jel nincsen)...okozhatta mindezt csak a stressz, vagy az hogy korábban is volt ilyen eset rosszat sejtet?
2008. aug. 30. 12:52
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Régóta ismert, hogy erős pszichológiai stressz hatására nőkben tartósan elmarad a menstruáció. Ilyen helyzetek voltak a történelem során a háborúk, koncentrációs tábori élmények, vagy mindennapjaikból vett példák, mint balesetek, hosszan tartó betegségek, válás, vagy éppen az első szerelem.

E hatások, bár közismertek, ritkán vizsgálták őket tudományos eszközökkel.

Sokáig főként állatvizsgálatokból voltak ismereteink arról, hogy az élelemhiány, a megnövekedett populációsűrűség, a szubdomináns (alávetett) helyzet mind gátolhatja az ovulációt, vagyis a szaporodást.

A fizikai stressz és a meddőség


Sportolók körében jól ismert jelenség, hogy az állandó erős fizikai tréning ovulációs zavarokat, a menstruáció tartós kimaradását okozhatja, és tudjuk azt is, hogy a balettáncosoknál, futóknál és más, fiatalon elkezdett sportágakban a lányok nemi érése átlagosan 1-2 évvel kitolódik. Az állandó fizikai erőkifejtés valójában komoly stressz a szervezet számára, és nem meglepő, hogy a szervezet úgy "dönt", ez az idő nem megfelelő a szaporodásra.

A tartós éhezés szintén anovulációt okoz, ez áll a helyzet áll elő anorexia nervosában. Az anorexiában szenvedő beteg (főként nők) elutasítják a táplálékot abban a hiszemben, hogy túlsúlyosak. E betegség egyik diagnosztikus kritériuma, hogy legalább három hónapja kimaradt a havi vérzés.

Az alultápláltság azonban sokkal gyakoribb, mintsem gondolnánk. Akik állandó, intenzív fogyókúrát tartanak, vagy számukra optimális súlyukat csak folyamatos kalóriamegvonással képesek tartani, szintén számolhatnak menstruációs zavarokkal, s végső soron meddőséggel.

Egy vizsgálatban meddőséggel kezelt nők 30%-a (!), a megfelelő kalória-bevitel biztosítása után, teherbe esett. Meglepő módon a vizsgált nők közt sokan az átlagnépességhez képest túlsúlyosnak számítottak, így a kutatócsoport arra következtetett, hogy mindenkit jellemezhet egy, un. "biológiai" testsúly, s ha ettől táplálékkorlátozással jelentősen eltér lefelé, akkor meddőség léphet fel.

Hogyan okozhat a lelki stressz meddőséget?


Napjainkban egyszerre figyelhető meg a test és lélek vulgáris, népszerűsítő "egységben" szemlélése, és orvosi körökben a merev szétválasztása. Egyik megközelítés sem megalapozott, mert a test és lélek nem "egységes", hanem tulajdonképpen a szervezet különféle szintű működéseiről van szó. Senki nem csodálkozik, ha az izgalom élményét heves szívdobogás kíséri, vagy ha gyomra görcsbe áll az idegességtől. A stressz, akár a lelki élmény dominál benne, akár a fizikai (pl. fájdalom), ugyanazon agyi területek aktivitásával jár. A fizikai és lelki stressz között tehát nincsen különbség,

Mára már pontosan tudjuk, hogy a stressz hatására keletkező stresszhormonok kifejezetten gátolják az agyban lévő "hormon-karmester", a hipotalamusz nemi hormonokat serkentő anyagainak (pl. a gonadotropin releasing hormon) kibocsátását. Ennek következtében a hipofízisnek, vagy agyalapi mirigynek nevezett "elsőhegedűs" nem bocsát ki két igen fontos hormont, a luteinizáló (LH) és a follikulus serkentő hormont (FSH), amelyek beindítanák ill., fenntartanák a normális női havi ciklust. A stresszhormonok további hatása, hogy csökkentik a petefészkek nemi hormon érzékenységét, vagyis ami kevés női nemi hormon mégiscsak kikerül a véráramba, még annak a hatása is gátlódik. A stressz további hatása a fokozott prolaktin termelődés is. ez a hormon a nevét onnan kapta, hogy szülés előtt előkészíti, szülés után serkenti a tejelválasztást. A prolaktin az egyik leghatásosabb ""fogamzásgátló" hatású hormon a szervezetben, régen, ill. elmaradottabb országokban még mai is, az anya részben azért szoptatta sokáig gyermekét, hogy ezzel is védekezzen a teherbeesés ellen. A prolaktin többek közt gátolja a méhfal normális ciklikus fejlődését, így ha valami csoda folytán a fenti védelmi rendszer ellenére is megtermékenyülne egy petesejt, a méhfal nem fogadja be azt.

Teljesen hasonló mechanizmusok révén válhat a férfi is meddővé, a férfiak nemihormon termelését és spermaképződését ugyanis nagyjából ugyanazok a hormonok irányítják, mint nőkben. Férfiaknál a hipotalamuszból származó nemi hormonokat serkentő "szuperhormon" gátlódása révén csökken a hipofízis nemi hormon kibocsátása, s így lecsökken, vagy leáll a férfi nemi hormontermelődés és a spermaképződés. A férfiak speciális problémája a merevedési zavar, amely sokakat annyira megvisel, hogy mindenféle elképesztő műtétre is hajlandóak - de vajon jártak-e előtte pszichológusnál? A merevedési zavarok hátterében ugyanis gyakran az áll, hogy a merevedéshez az autonóm idegrendszer un. paraszimpatikus részének fokozott aktivitása szükséges, ez viszont a stresszmentes, nyugalmi időszakra jellemző működés. Mint tudjuk, az autonóm idegrendszer másik része, a szimpatikus idegrendszer jellegzetesen a stresszre aktiválódik, következésképpen az a férfi, aki tartós stresszhatás alatt áll, nem képes ellazulni, nem képes a merevedéshez szükséges paraszimpatikus túlsúlyt "előállítani". Az első kudarc után viszont általában szorongás lép fel az újabb próbálkozásoknál, s a szorongás garantáltan fokozott szimpatikus aktivitást fog eredményezni, aminek újabb kudarc a következménye, és a dolog egyre rosszabb.

2008. aug. 30. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nekem napra pontosan egy hónapra kimaradt amikor több hónapon keresztül stresszben voltam!
2008. aug. 30. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

Szia!

Níugodj meg nincs semmi baj ebben biztos vagyok amiket elmondtál terhe nem vagy.És biztos h az idegesség miatt van mert én is voltam igy..De ezzel ne is törődj ha biztos vagy a dolgodban a szexre értem.Minden jót!Ancsi

2008. aug. 30. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszaitokat! én sem hinném hogy baba (elvileg nem szabadna-bár én természetesen halálra izgultam magam emiatt is) és még nem is szeretnék...remélem hogy ez a ciklusom már nem nyúlik ilyen hosszúra vagy különben irány a nődoki :S
2008. aug. 30. 14:01
 5/5 anonim ***** válasza:
sajnos igen,én is átéltem már...
2008. aug. 31. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!