A magas TPO antitest és a magas TG antitest terhesség alatt mennyire veszélyes a magzatra?
Erről érdemes lenne szülész-nőgyógyászt vagy endokrinológust megkérdezned, de tudomásom szerint közvetlenül nincsenek hatással a magzatra, viszont jellemzően a pajzsmirigy alulműködés velejárói, illetve a normálisnál magasabb értékük annak a folyamatnak a következménye, ami a pajzsmirigy alulműködés egyik gyakori előidézője.
A normális pajzsmirigy működés, vagy alulműködés esetén a tiroxin hormon megfelelő pótlása szájon át szedhető tabletta formájában viszont fontos a magzat fejlődése szempontjából.
A várandósságod alatt derült ki, hogy magas az anti-TPO és az anti-TG értéked, vagy már korábban?
Mennyi a TSH értéked? Hányadik terhességi héten jársz most?
Köszi a választ!
A vérvétel, ha jól számolom, közvetlenül a teherbeesés előtt történt (de az is lehet, hogy kicsivel utána). Most 6 hetes terhes vagyok, de csak egy hónap múlvára kaptam időpontot az endokrinológiára, nagyon remélem, hogy még időben leszek. Az alap pajzsmirigy értékeim (TSH) a nőgyógyász szerint rendben vannak, de ezek az antitestek magasak...
Ha nem szeretnéd kivárni az egy hónapot, akkor a nőgyógyász, mint szakorvos adhat olyan beutalót, amivel azonnal, soron kívül mehetsz vérvételre, nem kell előre időpontot kérned, mint a háziorvosi beutalóval.
A TSH referenciatartománya, vagyis ami a laborleleteden úgymond normális értéknek számít, sokkal tágabb, mint az optimális, és sajnos saját tapasztalat is, és ismeretségi körben hallott, illetve fórumokon gyakran olvasott tapasztalat, hogy a nőgyógyászok egy jelentős része ezzel nem foglalkozik.
A TSH referencia értéke kb. 0,5 – 4 (más források szerint 4,5) mIU/l
Az optimális értéke viszont 1-1,5, aminek még nagyobb jelentősége van akkor is, ha valaki szeretne teherbe esni, és akkor is, ha már várandós. (A 2,5 körüli értéket már un. szubklinikai alulműködésnek tartják, nagyon sokan teherbe esni sem tudnak 3-4 körüli érték mellett.)
(Amit az referencia tartomány és az optimális érték közötti különbségről írta, azt itt az oldal közepe felett el tudod olvasni te is, meg sok más helyen is, többek között Dr. Prof. Balázs Csaba pajzsmirigy specialista endokrinológus online elérhető cikkeiben is.)
( [link]
A 4 körüli TSH érték lehet, hogy rendben van egy 60 éves nőnél, de nem az egy kismamánál, ezért kérdeztem, hogy utoljára milyen értéket mértek neked.
Azért lepett meg, hogy nézték nálad az anti-TPO-t, illetve az anti-TG értéket, mert eddig úgy tudtam, hogy azokat csak akkor vizsgálják, ha a TSH érték alulműködésre utal, és az oka után kutakodnak.
Megkérdezhetem, hogy ezekre kitől kaptál beutalót?
# 8
Ezzel szerintem vigyázz, okvetlenül kérdezz meg róla endokrinológust, mert ha valakinek autoimmun pajzsmirigy betegsége van (amire a magas anti-TPO érték utal), akkor a jód szedése pont ellenjavallt, mert túlzott jódbevitel a gyulladást serkenti. Amit viszont ajánlanak, az a szelén bevitel szerves kötésben.
Nekem ezeket Balázs Csaba endokrinológus mondta el, aki túlzás nélkül totálisan ki volt akadva azon, hogy amikor diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy alulműködést, akkor sem a maszek endokrinológus, sem az, akihez TB alapon eljutottam, nem hívta fel ezekre a szerinte alapvető fontosságú dolgokra a figyelmemet, mint ahogy arra sem, hogy mit kockáztatok, ha 4 körüli TSH mellett esem teherbe, ha egyáltalán sikerül, mert nem is valószínű ilyen érték mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!