Mi a menete a fogamzásgátlóra való áttérésnek?
3 éve élek nemi életet a párommal, már hosszú ideje gondolkodunk azon, hogy áttérhetnénk a fogamzásgátló tablettára. Én 19 éves vagyok.
Tudom, hogy nőgyógyász írja fel, és elküld vérvételre, hogy megnézze a trombózisra való hajlamomat.
Ezzel nincs is gond, de elég sok dologgal nem vagyunk még tisztában ezzel a gyógyszerrel kapcsolatban és azért jó lenne minden körülményt megismerni. Hiába keresek rá, legtöbbször csak gyenge leírást kapok a különböző típusokról, mindenütt a mellékhatásokat írják le.
Kérlek, akik érdemben hozzá tudnak szólni a témához, segítsenek nekem!
Hogyan hatnak a testre a különböző hormonok? Milyen típusú fogamzásgátlók vannak? Mindegyik csökkentett hormontartalmú? Milyen mennyiségben írják fel? Mindig nőgyógyásszal kell felíratni, teszem azt 3 havonta? Milyen árkategóriák vannak?
Minden vélemény, oldal, bármi érdekelne a témával kapcsolatban, ahol tájékozódhatnánk.
Előre is köszönöm szépen a válaszokat!
Az a te testedtől függ, hogy hogyan hatnak rád, ezért nem biztos, hogy az első fogamzásgátló lesz neked a megfelelő, például nekem is kellett egy másikat kérnem, mert az első nem várt mellékhatásokat hozott. Vannak többfázisú gyógyszerek és egyfázisúak is. A többfázisú lehet kettő, vagy három, ezekben különböző színű tabletták vannak, és aszerint kell szedni, hogy a ciklusod hányadik napján vagy, nem aszerint, hogy milyen napon kezdted ( mint az egyfázisúaknál ).
Tehát: Az egyfázisút elkezded egy keddi napon szedni, akkor a "K" betűvel jelölt fólia alatt található tablettával kezded és folytatod, ameddig el nem érsz a végére, hát nap szünet, majd a nyolcadik napon újra a "K" betűset szeded be. A többfázisúnál elkezded a keddi napon, akkor az 1. számú tablettát kell beszedned, majd amikor a végére értél akkor hét nap szünet, a nyolcadik napon, kedden, ismét az egyes tablettával kezded.
Vannak fogamzásgátlók, amikben nem 21, hanem 28 tabletta van, a hét darab plusz az placebo-tabletta, nem tartalmaz hormont, csak a folytonosság miatt szeded, hogy ne kelljen azon aggódni, hogy véletlenül elfelejted e, vagy sem.
A gyógyszert három havi adagra kapod, egy dobozban három levél lesz, majd újra fel kell íratnod, de ezt akár háziorvos is megteheti, ha biztos vagy benne, hogy jól bevált a gyógyszer, nincsenek olyan mellékhatások, amik téged zavarnak.
A gyógyszerek ára ( három hónapra ) 5-6000 Ft-tól kezdődnek, gyógyszerártól is függ, hogy hol veszed, mert ezek szabadáras termékek. Érdemes beírni a gyógyszer nevét a keresőbe, majd megnézni, hogy mennyi az ajánlott fogyasztói ára, és ahhoz az árhoz viszonyítva keresni olyan gyógyszertárt, amiben a legolcsóbb. Van olyan ismerősöm, akinek a gyógyszerének ez az ára 6000 Ft, de 8-9000 Ft-ért váltotta ki a gyógyszertárban, mert nem tudott erről. Keresett másik helyet, ahol már 6800 Ft-ért veszi.
Remélem segítettem. :)
Egy normális és felelősségteljes orvos valóban megvizsgál, csinál rákszűrést, vérvételt kér, van, aki ultrahangot is csinál, de azt nem feltétlenül csinálnak. És ha ezek a vizsgálatok megvannak és úgy ítéli meg az orvos, hogy gond nincs, szedheted, akkor felírja.
Igazából a legtöbb orvos olyat ír fel, amit éppen akar, max. megkérdezi az árat, hogy milyen árban gondolkozol, de nem nagyon szoktak személyre szólóan felírni, hanem amit éppen akarnak, azt felírják.
Igazából vannak olcsóbb és vannak drágábban. De olyan 6000 Ft-ban lehet gondolkozni (3 havi ára).
Ezek a mai, modern fogamzásgátlók jóval kevesebb hormont tartalmaznak, tehát hamar ki is ürülnek a szervezetből, akár egyetlen nap is elég hozzá, ezért kell nagyon pontosan, az előírásoknak megfelelően szedni és figyelni mindenre, ami csökkentheti a hatását, különben könnyen teherbe lehet esni mellette, de ha valaki mindent betart, mindenre odafigyel, akkor az egyik legbiztonságosabb fogamzásgátló módszer.
De azt előre nem lehet megmondani, hogy kire milyen hatással van. Tény, hogy vannak mellékhatásai, de egyénenként eltérő, hogy az ki is jön az adott személynél.
De amúgy ha gond van, valami jelentkezik, akkor meg az az első 3 hónapban megmutatkozik és ha úgy van, lehet másikat felíratni.
Vannak belőle 1, illetve többfázisúak is. Amelyik az orvosnak vagy neked szimpatikusabb azt írják fel.
És nem feltétlenül nőgyógyász írja csak fel, némelyik háziorvos is felírja, de nem mindegyik. Amelyik felírja, azok legtöbb esetben csak egy friss, 1 évnél nem régebbi nőgyógyászati leletet kérnek hozzá, amin rajta van az adott fog. gátló, hogy te azt szeded.
Egyébként a fogamzásgátló olyan módon hat a szervezetedre, hogy kikapcsolja a rendes ciklust. Hivatott gátolni a peteérést, ezen kívül egy olyan közeget biztosít a hüvelyben, hogy nehezebben jussanak fel a spermiumok. Illetve nem engedi megvastagítani a nyálkahártyát, tehát ha mondjuk mégis lesz mellette peteérés, netán meg is termékenyül, akkor ne legyen hová beágyazódnia, szóval több módon fejt ki hatást a biztos eredmény érdekében.
"Hogyan hatnak a testre a különböző hormonok? "
A fogamzásgátlók alapvető hatásmechanizmusa az, hogy megakadályozzák a peteérést és az ovulációt. Emellett elvékonyítják a nyálkahártyát, megváltoztatják a méhnyaknyákot, gátolják a petevezető kis "szőreinek" a mozgását. Emellett számos egyéb hatásuk is van a szervezetre (főként az ösztrogénnek): fokozzák a véralvadást, ezáltal trombózist, stroke-ot okozhatnak, hatnak a zsíreloszlásra (az ösztrogénektől van a nőies alak, a fenékre és csípőre hízás a férfiakra jellemző hasra hízás helyett), hatnak az idegrendszerre (hangulatváltozást, depressziót okozhatnak), sőt, még az immunrendszerre is (autoimmun betegségek fellángolását okozhatják).
"Milyen típusú fogamzásgátlók vannak? "
Alapvetően kétféle csoport van: kombinált tabletták, és csak progeszteront tartalmazók. Az utóbbiak kevésbé védenek, mert ált. nem akadályozzák meg az ovulációt, csak a többi mechanizmus révén hatnak, viszont kevésbé okoznak trombózist és szoptatáskor nem apasztják el a tejet, ezért szoptatós kismamiknak szokták felírni.
A kombinálton belül vannak egyfázisú és több (ált. 3 fázisú) tabik.
Az egyfázisúaknál minden bogyóban ugyanannyi hatóanyag van, így a szedés sorrendje lényegtelen. Többfázisúnál különböző színűek a tabik, és különböző mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak, így fokozottan kell figyelni a szedés sorrendjére.
"Mindegyik csökkentett hormontartalmú?"
Igen, mindegyik alacsony hormontartalmú, de azért vannak különbségek. Az etinilösztradiol (ösztrogén komponens) tartalom 20, 30 vagy 35 mikrogramm. A hasonló elven működő hüvelygyűrűnél napi 15 mirogramm szabadul fel.
A 35 mikrogrammosak (pl. Diane, Cipromix, Minerva) jellemzően nem elsősorban fogamzásgátlásra valók (de természetesen ugyanúgy megakadályozzák a terhességet!), hanem bizonyos magas férfihormonszinttel járó betegségek tüneti kezelésére. Ha ilyet akar felírni a doki anélkül, hogy ilyen problémád lenne, inkább keress másikat.
"Milyen mennyiségben írják fel? "
Egy dobozban 3 hvi adag van, de levelenként (1 havi) is felírható/kiváltható.
"Mindig nőgyógyásszal kell felíratni, teszem azt 3 havonta?"
Ált. felírja háziorvos is, de némelyik kér igazolást a nőgyógyásztól. Persze először csak nőgyógyász.
"Milyen árkategóriák vannak? "
Kb. 4 ezer forinttól 10 ezerig. Az átlag 5-7 ezer (3 hónapra). A fentebb említett magasabb hormontartalmúak olcsóbbak, mert van rajtuk valamennyi OEP támogatás, ezért is szokták olyanoknak is felírni, akiknek nem kéne.
Egyébként szabadárasak, így patikák között jelentős különbség lehet.
Megjegyzés: Trombózis hajlamot csak indokolt esetben néznek (pl. ha előfordult a családban), akkor is csak ált. Leiden mutációt, mert az a leggyakoribb. Ezen kívül még számos mutáció okozhatja.
Szerintem akár magánúton is érdemes megnézetni.
A vérvizsgálat során csak májfunkciót és vesefunkciót ellenőriznek, mert ha ezek a szervek nem működnek rendesen, semmilyet se szedhetsz.
Egyébként sokan azt hiszik, hogy a vérvizsgálatból meg lehet állapítani, kinek milyen tabi kell. Ez nem igaz! A hormonális alkatod (ciklus hossza, menzesz alatti tünetek stb) lehet következtetni, hogy kb. mi lesz jó, de amúgy lutri. Ha nem válik be, váltani kell.
Előre a doki nem láthatja, hogy melyiktől mi bajod lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!