A pco-t mi okozhatja? És hogy zajlik egy inzulinrezisztencia vizsgálat?
Holnap megyek az orvoshoz megbeszélésre kiderült, hogy pco-m van. Az egyik okát tudom, hogy inzulinrezisztencia, de mi okozhatja még?
Jól tudom, hogy az inzulinrezisztencia vizsgálat cukros terheléses vérvétellel zajlik?
Senki nem tudja.
Az IR vizsgálat menete:
Bemész reggel éhgyomorra, vesznek vért. Utána gyorsan megiszol egy nagyon tömény, cukros löttyöt, ami után 60 perccel és 120 perccel megint vért vesznek.
A PCO öröklődő betegség és a PCO kezeletlenül inzulinrezisztenciához vezet.
Cukorterheléssel nézik az inzulinrezisztenciát. Viszont lényeges, hogy ne csak éhgyomri és 2 órás cukorértéket nézzenek, hanem 30,60 és 90 perceset is.
Nekem is PCO-m van...
"A PCO öröklődő betegség és a PCO kezeletlenül inzulinrezisztenciához vezet. "
1. Van genetikai háttere, de attól még nem egy sima öröklődő betegség.
2. Nem feltétlenül vezet IR-hez.
Szerintem ez nem feltétlenül öröklődő, inkább nem megfelelő életmód okozza.
Úgy zajlik a vizsgálat, hogy 0. percnél vért vesznek, utána meg kell inni egy szörnyen édes löttyöt (hozzáteszem, nekem majdnem visszajött, olyan édes, úgyhogy vigyél bele citromot...), aztán leültetnek, 60. percnél megint vesznek vért, 120.-nál megint. Ez a 3 pontos vizsgálat. van 5 pontos is, bár nem hinném, h arra kéne menned.
hiteltanácsadó. Nem a kezeletlen pcos okoz ir-t Maga az ir okozza a pcost.
A hajlam örökölhető, de sajnos rossz életmóddal is elő lehet hozni.
akkor itt egy cikk, ami leírja, hogy a pco öröklődő:
A policisztás ovárium szindróma előfordulása
A PCO Magyarországon a női lakosság kb. 5%-ánál mutatható ki.
A policisztás ovárium szindróma okai
A PCO dominánsan öröklődő betegség, mely a sejtek inzulint érzékelő fehérjéinek (receptorainak) érzéketlenségében (inzulinrezisztenciában) nyilvánul meg. Mindez rontja a sejtek cukorfelvételét. A szervezet kénytelen a normálisnál nagyobb mennyiségű inzulint termelni, mely kóros hormonális és anyagcsere rendellenességeket eredményez.
A policisztás ovárium szindróma tünetei
A PCO első tünetei a nemi érés idején jelennek meg: (1) elhízás, (2) férfias szőrnövekedés, (3) mindkét petefészek többszörös cisztás elváltozása, (4) ritka és gyér méhvérzések (évente 1-2 alkalommal jelentkező, 1-2 napig tartó méhvérzés, mely nem valódi menstruáció). PCO esetén peteérés nincs, a petefészkekben régebben lezajlott tüszőrepedésre utaló jelek sem láthatók.
A policisztás ovárium szindróma lefolyása
A PCO-ban szenvedő betegek többnyire elhízás, fokozott szőrösödés, meddőség, vagy menstruációhiány miatt fordulnak orvoshoz. PCO esetén az összetett zsír- és cukoranyagcsere, ill. hormonális rendellenességek idővel cukorbetegséghez, érelmeszesedéshez, magas vérnyomáshoz, vagy súlyosabb érszövődményekhez (stroke, szívinfarktus) vezethetnek. A cukoranyagcsere és az inzulinszint rendezésével az anyagcserezavarok rendeződnek, a tünetek mérséklődnek, a rendes női ciklus és a fogamzóképesség is helyreállhat.
A policisztás ovárium szindróma diagnózisa
A PCO a beteg jellegzetes külső tünetei alapján is felismerhető. Hüvelyi ultrahangvizsgálattal lehet a többszörös petefészekcisztákat kimutatni. Erre a hasi tükrözés (laparoszkópia) is alkalmas. PCO esetén nagy fehér petefészkeket látunk, a ciszták kívülről nem láthatók, csak a petefészek tokjának felmetszésével. A PCO mindig kétoldali, szimmetrikus. PCO igazolásához fontos a női és férfi nemi hormonok, a vércukor, az inzulin és a vérzsírértékek laboratóriumi meghatározása is.
A policisztás ovárium szindróma terápiája (gyógyszeres, sebészi, egyéb)
A PCO gyógyítása elsőként az inzulinreceptorok érzékenységének, az inzulin- és a vércukorszint helyreállításával történik. PCO tehát szénhidrátszegény diétát és a cukorbetegség kezelésére is használt metformin szedését igényli. A PCO tüneteinek mérséklődése hónapokat, éveket vehet igénybe. Amennyiben a normális női ciklus és a fogamzóképesség a diéta és a metformin kezelés ellenére sem áll helyre, peteérést serkentő gyógyszerekkel, injekciókkal lehet a meddőség megszűnését elősegíteni. Régóta ismert, hogy PCO esetén a jelentősen megnagyobbodott petefészkek műtéti megkisebbítése elősegíti a peteérés megindulását. A műtétet ma már csaknem kizárólag hasi tükrözéssel végzik. Amennyiben a beteg panasza a normális menstruációs ciklus hiánya és/vagy a fokozott férfihormon-szintekre visszavezethető bőrbetegségek (akne, szőrösödés, szeborrea, hajhullás) valamelyike, kombinált hormonális fogamzásgátlók lehetnek segítségünkre. Ez csak a PCO tüneti kezelése, ami fokozhatja az elhízást és felgyorsíthatja a cukorbetegség kialakulását. Ezért a kombinált fogamzásgátlók használatát PCO esetén csak rövid ideig javasolhatjuk és az alapbetegség egyidejű kezelése mellett.
A policisztás ovárium szindróma megelőzése
A PCO nem előzhető meg. Az anyagcserezavarok szénhidrátszegény diétával, rendszeres testmozgással, a testsúly normális keretek között tartásával javíthatók, ezáltal az érszövődmények is késleltethetők. Fontos, hogy a PCO felismerése minél korábban, lehetőleg a pubertás kezdetekor megtörténjen.
Forrás:
Victor A McKusick: Mendelian Inheritance in Man. John Hopkins University Press, Baltimore.
ez pedig az IR és a PCO kapcsolata:
Másik cikk: [link]
"Sok PCO-ban szenvedő nőnek csökkent az inzulin iránti érzékenysége. (Az inzulin az a hormon, ami a vércukorszintet szabályozza.) Ez az állapot inzulin-rezisztencia néven is ismert és ez a 2-es típusú cukorbetegség fő rizikófaktora."
tehát előbb van a PCO és ezt követően alakul ki az IR, majd kialakulhat a 2 típusú diabétesz....
Utolsó: Az nem zavar, hogy tök ellentétes dolgot mond a két általad belinkelt cikk?
Az első azt írja, hogy az IR következtében lesz PCO (ami már ott megbukott, hogy nekem van PCO-m és nincs IR-em..9, a másik meg pont a fordítottját?
Baromira nem tudják még biztosan, hogy mi is okozza.
Nekem is előbb volt a PCO-m és abból lett IR. Belinkeltem a magyarázatokat, mindenki azt teszi el belőle, amit szeretne.
További magyarázatra meg ott az orvos...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!