Milyen eljárással mutatható ki 100%osan a mell daganat?
Egyik módszer sem ad 100%-os biztonságot.
Mammográfia: 35 év felett ez a választandó módszer. A mikrokalcifikációt csak a mammo mutatja ki. Korlátai: sűrű emlőszövet, széli elhelyezkedés, illetve az a daganatfajta, amelyik nem körülírt csomóként vagy mikrokalcifikációval (meszesedéssel jelentkezik), hanem finom, ködszerű denzitáseltérést okoz (lobuláris cc vagy a dcis nem meszesedő formája). Ha a mirigyállomány torzióját okozó daganattal állunk szemben, azt a tapasztalt mammográfus szeme észreveszi.
Fontos kiegészítője a mammográfiás vizsgálatnak a tapintás (Magyarországon szűrésben kötelezően alkalmazandó), ez növeli a biztonságot.
Uh: a daganatok 30%-a nem látszik vele, mégis ez a legkedveltebb vizsgálati forma (kénylemes, nincs kompresszió, nincs sugár). 35 év alatt ez választandó első körben. Felette a mammográfia kiegészítője, vele megcélozhatók a gyanús területek, mintavétel vezérelhető vele.
MR: hiperérzékeny, ez vele az egyik probléma. A menstruációs ciklus megfelelő szakaszában kell végezni. Egyébként is hajlamos álpozitív eredményt adni (minden IS halmoz, de menzesz előtt ez fokozódik), utána keresi az ember a pici pötyliket ultrahanggal és nincs is ott semmi (picike gyulladás, aktív mirigyrészlet/adenózis okozhatta a halmozást) , ilyenkor MR kontrollt javaslunk, a beteg meg idegeskedhet tovább. A másik probléma vele, hogy hason fekve kell lenni kb 20 percig egy csőben, és sokan nem tolerálják ezt, szétlihegik a vizsgálatot stb. Egyébként láttam már nem halmozó tumort is, ennek a magyarázata az alacsony sejtoszlási arány volt.
A már megtalált daganat pontos kiterjedését, esetleges ellenoldaliságot keresünk vele, ha azt más módszerrel nem tudjuk meghatározni.
CT, PET-CT: alacsony a felbontása, nem erre való, hanem a nyirokcsomókat, távoli áttéteket találja meg. Alacsony sejtoszlási arányban (alacsony grádusú NST vagy ILC) lehet teljesen negatív.
Bocsánat a hosszú válasz miatt, egy hét szabadságon voltam és úgy tűnik, hogy már hiányzik a munka:)
Kedves 1-es valaszolo:
Ha 35 felett vagyok, de kerekesszekes es nem tudok a mammografia gephez allni, akkor azert az UH is tobb, mint a semmi, ugye?
Mit ajanlanal? Koszonom!
Ha meg tudsz ülni peckesen (nem izomdisztrófia vagy ilyesmi a kerekesszék oka), akkor meg lehet csinálni a mammográfiát, nem probléma. Ha nincs tartása a felsőtestednek, ernyedten vagy "bezuhanva" a székbe, akkor ultrahang jön szóba, valóban. Az időpontkérésnél jelezd a helyzetedet.
45 alatt beutaló kell, háziorvostól, nőgyógyásztól stb. is jó. Jelezd majd, hogy van-e panaszod, készülj arra, hogy megkérdezik a menzeszedet, hogy mikor volt/lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!