Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » A fogamzásgátló szünet napjain...

A fogamzásgátló szünet napjain hogy-hogy művérzés keletkezik és nem peteérés? (Fogamzásgátló mechanikai működése érdekel)

Figyelt kérdés

Igyekszem tájékozódni ezen téma kapcsán mindenről. Ugyanakkor van egy rész amit nem értek.

A fogamzásgátló szünet vagy placebo napjain miért pont megvonásos vérzés keletkezik?

Tehát elméletileg ha én jól tudom, a fogamzásgátló szedése alatt felépül egy nyálkahártya a méhbe. Amikor pedig a szünet miatt a saját hormonjaink kezdenek munkálkodni, akkor ez a hártya leszakad és ebből lesz a “menstruáció”.


A kérdésem arra vonatkozna, hogy miért pont így történik. Tehát ha elkezdenek a saját hormonjaink dolgozni, akkor miért a kivérzés nekik a következő fázis? Hogyhogy nem peteérést akarna indikálni a testünk? Elvégre ez a funkciója van meggátolva, nem lenne logikus ha a gát megszakadtával ezt akarná “regenerálni”?



2020. dec. 22. 06:09
 1/5 anonim ***** válasza:
25%
Mi van? A gát az a sunád és a végbeled között helyezkedik el,az nem a fogamzásgátlótól fog megszakadnod, hanem épp annak a hiányáról, ha majd terhes leszel.
2020. dec. 22. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
A gátat metaforaként értettem... nem pedig a konkrét gátra kérdeztem rá.
2020. dec. 22. 06:25
 3/5 anonim ***** válasza:
22%
Úgy, hogy a fogamzásgátló pont a peteérést akadályozza meg. Nem értem, mi olyan bonyolult neked ezen.? Ha nem tetszik, akkor ne szedd. Ha pedig férfi vagy, akkor sajnálom, hogy csak idáig jutottál a biológia órákon.
2020. dec. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen, tudom, hogy a peteérést akadályozza meg. Nem tudom minek a gúnyolódás, midőn "csak eddig jutottam", hisz leírtam a leírásba, hogy ezt értem.


A kérdésem csupán az, hogy szünet napokon a szervezetünk miért nem kezdi el a peteérést.

Hisz ilyenkor már nincs hormonblokk alatt a testünk, tehát elméletileg a saját hormonjaink termelhetnék az ovulációhoz szükséges együttest, ehelyett viszont valamiért áttöréses vérzést indikál. Engem ennek a mechanikája érdekel, hogy miért pont ez történik.

2020. dec. 22. 16:44
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Egy gyógyszer esetén nem beszélhetünk mechanikáról. Lehet beszélni hatásmechanizmusról, farmakokinetikáról, de mechanikáról nem.


"Mechanika: A fizikának az az ága, ami az erők hatását vizsgálja a fizikai testére"


A konkrét kérdésre válaszolva: a progeszteron megvonása okoz vérzést abban az esetben, ha előtte megfelelő mértékű ösztrogén hatás érte a nyálkahártyát.

Normál ciklus során is hasonló dolog történik.


Normál ciklus: első felében ösztrogén hatás, ovuláció után kialakul a sárgatest, ami a progeszteront termeli. Ez megváltoztatja a nyálkahártya szerkezetét, alkalmassá teszi a beágyazódásra. Ha nem történik meg a megtermékenyítés, akkor a sárgatest elpusztul, a progeszteron szint lecsökken és emiatt válik le a nyálkahártya.

Ha megtörténik a megtermékenyítés, akkor az osztodó hólyagcsíra HCG-t termel, ami fenntartója a sárgatest működését, ezért nem lesz menzesz.


Fogamzásgátlónál folyamatosan adagolod az ösztrogént és a progeszteront, így nem alakul Ki LH csúcs és ovuláció, nem lesz sárgatest sem.

Viszont ha megvonod a tablettát (szedés szünet) , akkor ugyanugy lecsökken a progeszteronszint és leválik a nyálkahártya.

2021. jan. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!