Az, hogy a szülés fájdalmas, szerintetek visszavezethető egy ilyen evolúciós okra?
Lehetséges, hogy a szülés fájdalmassága, eggyüttérzést vált ki a nő párjából, és ezáltal növeli a kapcsolatuk erősségét, hogy legalább az utódok felneveléséig együttmaradjanak.
Több mint, valószínű, hogy azoknak az egyedeknek a leszármazottai maradtak életben, akiknél a szülés fájdalmas volt, azoknál valószínűleg egy komolyabb kötődés jött létre, és így az egyedek utódai nagyobb eséllyel maradtak életben.
Kedves @Kérdező!
Az endorfin csak fájdalomcsillapító hatású, és a mennyiségtől függ, hogy mennyire. Nagyon rossz lenne, ha a szervezet kompletten kikapcsolná a fájdalomérzetet, mert nem lehetne tudni, hogy ha nagy baj van szüléskor, és így nem kap információt az anya a problémákról (ez a helyzet nem ugyanaz, mint amikor harc közben mindegy, hogy mekkora a sérülés...)
Tehát az emberi baba születésekor endorfin szabadul fel az anya szervezetében, sőt, oxitocin is (sőt, a baba is kap az anyától folyamatosan), és...
... de nem annyi, hogy az(ezek) minden fájdalomérzetet elnyomjon.
Az sem igaz, hogy csak az embernek nehéz és fájdalmas a szülés:
Pl. a foltos hiéna esetén eléggé nagy az anyák szülés közbeni halálozási aránya (főleg az első szülés alkalmával).
Csimpánz is valójában hasonló módon szül, mint az ember, ill. más majmok esetén is...:
Bár a majmoknál nem annyira problematikus a dolog, és nem is olyan hosszú a szülés folyamata, de ott is felléphetnek fájdalmas komplikációk.
Írod: "Lehetséges, hogy a szülés fájdalmassága, eggyüttérzést vált ki a nő párjából"
Nem rossz gondolat, de alapvetően azért nem hiszek ebben, mert régebben a férfiaknak nem sok helye volt a szülő nő körül (az apás szülés dolog viszonylag modern gondolat, és szerintem nem is annyira húúú de jó dolog), és az emlős állatok esetén is az anya mindig külön vonul.
Ugyanakkor az igaz lehet, hogy pl. a bőséges női könnyezés (ill. egy kicsit a férfié is) azért alakult ki, hogy más embereket ez jobban sarkalja az együttműködésre, a segítségnyújtásra.
A szülési fájdalmak lehetséges okai:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!