Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A nyugtató mennyire okoz...

A nyugtató mennyire okoz függőséget? És ha mivel lehetne helyettesíteni?

Figyelt kérdés

Negatív kényszer gondolatokkal (gyilkosság, felém a haláltól, erőszak) és depresszióhoz hasonló tünetekkel (berögzült félelem, paranoia, szorongás, gyengeség, remegés) küzdök évek óta.

Próbálom elnyomni magamban, de egyre inkább kitör és fizikai jelei is vannak (pl nehezen légzek, nyelek, rángatózik a fejem, sokszor nem tudok megszólalni, elzsibbad az állkapcsom, elvesztem az egyensúlyom, gerinc és hát fájás, össze szűkült gyomor, hányás stb...)

Tegnap nagyon rosszul lettem pánik rohamot kaptam, majd elmúlt és vissza estem a szokásos stresszes, szorongásos is hangulatomba, anyukám pánikbeteg és adott nekem egy szem Rivotrilt (0,50 a leggyengébbet) mivel nem szedek semmilyen gyógyszert ezért én ezt is megéreztem.

Jó kedvem nem lett tőle, SŐT betompultam egy kicsit, VISZONT ahogy megnyugodtam, elmúlt minden szorongásom minden fizikai tünetek is (fejfájás, hátfájás, hányinger) és még a kényszer gondolataim is csökkentek, amikor ellazultam.

Jó kedvem nem lett az tény, de időre elmúltak a szorongások és már nem is tudom mikor éreztem valaha nyugodtnak magam utoljára SZÓVAL.....


Érdemes orvoshoz mennyi nyugtatót feliratni? Egy kissé félek, hogy függőséget okozna, mellékhatásként pedig tompít...

Ha valamit tudtok ami beválhat helyette és nyom el + nem fogok tőle függni kérlek osszátok meg velem.


21/L


2018. nov. 24. 01:42
 1/7 A kérdező kommentje:

*orvoshoz menni

*nem nyom el

2018. nov. 24. 01:44
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem orvoshoz ne azért menj, hogy nyugtatót írjon, hanem hogy pszichológushoz utaljon be. Azt hiszem olyankor ingyen van. De Te magad is elmehetsz, igaz, azt fizetni kell általában.


Ami enyhe nyugtató hatású az pl. estére a citromfű tea. Szinte bárhol kapható (szupermarket, gyógyszertár, nagyobb drogériák), illetve a kammilla is jó lehet. Vagy vannak direkt ilyen teakeverékek is. De ez csak tüneti kezelés. Mindenképp menj el pszichológushoz!

Minden jót kívánok, gyógyulást, sok sikert! :)


u.i.

Egyébként ha őszinte vagy, van valami súlyos oka, hogy depresszió-szerű állapot jelentkezik nálad? Vagy nem tudod miért van?

2018. nov. 24. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen, és a fő kérdésedre a válasz: a nyugtató nagyon könnyen függőséget okozhat, leginkább ha magadtól, kontroll nélkül szeded. Zacher Gábor szerint Magyarországon nagyobb probléma a gyógyszerfüggőség, mint a kábítószerfüggőség. Ezért is mondtam részben, hogy azt lehetőleg ne. Pszichológus, ha nem tud segíteni, mert úgy állapítja meg, hogy nem egyszerű lelki oka van, akkor pszichiáter szakorvoshoz "küldd". Ő már írhat ki gyógyszert, ami nem feltétlenül nyugtató lesz. De ha az is lesz, orvosi felügyelettel nem kellene, hogy problémát okozzon.
2018. nov. 24. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A nyugtatók nagyon hatásos szerek a szorongásos problémákra, de okozhatnak függőséget. 3-4 hét szedés még általában nem, utána pedig a személyes genetikától függ, hogy mikor alakul ki a hozzászokás. Van akinek hamarabb, van akinek később. Minél tovább és/vagy minél többet szed valaki, annál nagyobb az esélye, hogy hozzászokik. Jobb megoldás az antidepresszáns(ok). Kevésbé okoznak függőséget, de jól csillapítják a szorongást, és könnyebb ezeket elhagyni, mint a nyugtatókat. Mindenképpen pszichiáterrel beszéld meg ezeket.
2018. nov. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
8 évig szedtem alváshoz Rivotrilt. Kb 2 hetes elvonással jöttem le róla. Utána 12 évig Frontint és Stilnoxot. Pár hete hoztak le az addiktológián. Persze ha életed végéig szeded nem lesznek elvonási tüneteid. Te döntesz.
2018. nov. 24. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Menj el a pszichiáterhez, és valószínűleg nem nyugtatót, hanem antidepresszánst fog írni. Az hosszabb távon segít a tüneteken. A nyugtató rövidebb távon segít, orvosi utasításnak megfelelően szedheted. Függőséget viszont tényleg okoz. (az antidepresszáns az nem)

Emellett javasolnék egy pszichoterápiát is.


22/F

2018. nov. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
2018. nov. 25. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!