Borderline személyiségzavar diagnosztizálása hogyan, hol, mennyi idő?
Ha úgy érzed, hogy valami baj van veled, akkor mindenképpen érdemes szakembert felkeresned. Én elsősorban pszichológust, terapeutát ajánlanék, de ha téged mindenképpen a betegséged neve érdekel, akkor pszichiáterhez kell fordulnod.
Hány éves vagy? 18 éves kor alatt hivatalosan nem diagnosztizálják a borderline.
A borderline nem csak tünetekből áll, attól még, hogy a borderline tüneteit érzékeled magadon számos más betegséged is lehet, a bipoláris depressziónak, hisztironikus személyiségzavarnak is hasonló tünetei lehetnek. A betegség kialakulása is fontos szempont, a borderline kaotikus családban alakul ki, az anya elhanyagoló/kiszámíthatatlan/bántalmazó, a család valamilyen módon elnyomja a gyermeket: megszégyeníti/elhanyagolja/szexuálisan, érzelmileg vagy fizikálisan bántalmazza, vagy a család egyszerűen szétomlik a gyermek körül (válás, mostohaszülők pl.) és nem tudja megtapasztalni a biztonság érzését. A gyermek olyan viselkedésformákat adoptál, ami abban a környezetben segíti az érvényesülését, de külvilágban ezek nem elfogadhatóak. És persze a traumákat, nem elfogadható viselkedést, szenvedést magával viszi a felnőttkorba.
A személyiségzavarokat pszichiter állapíthatja meg. Magánpszichiátert kereshetsz,10-30 ezer forint körül mozog tapasztalatom szerint 1-1 rendelés. Általában hamar, 1-2-3 héten belül fogadnak diagnózisfelvételre, ami nagyon eltérő lehet. Van aki csak 10-15 percet szán a betegére, de van aki 45percet. Van, aki akár 1 vagy 1,5 órát is, de ez nagyon ritka.
Sok magándoki nem árulja el a felvett diagnózis eredményét!
TB-s pszichiátert is felkereshetsz, illetve háziorvos utalhat TB-s pszichiáterhez. Ilyenkor nem ritka, hogy hónapokat kell várni, mire diagnózisfelvételre mehetsz. A TB-s doki is hasonlóan eltérően veheti fel a diagnózist 10pertől 1 órán át is tarthat. A TB-s doki ambulánslapot állít ki a betegségedről és az állapotodról így pontos tájékoztatást kaphatsz magadról.
A diagnózisfelvétel:
A beteg elmondja a panaszait, ez után a pszichiáter kérdéseket tehet fel; például van-e/volt-e öngyilkossági kísérleted, milyen suliba jársz stb. Végül szoktak tesztet is kitöltetni, pl. a depresszió tesztet, ami egyébként neten is elérhető, vannak akik IQ tesztet is töltetnek, séma-tesztet, stb.
A diagnózis általában azonnal megszületik a diagnózisfelvételt követően, viszont később a diagnózisodon bármikor módosíthatnak.
A borderlinenal gyakran járnak társbetegségek: szorongások, fóbiák, evészavar, szenvedélybetegség stb.
A pszichiáter javasolhatja, hogy pszichiátriára feküdj, illetve javasolhat gyógyszeres kezelést is a diagnózis felvételt követően. Ha nagykorú vagy, jogodban áll ezt visszautasítani. Ha viszont úgy döntesz, hogy befekszel a pszichiátriára vagy beleegyezel a gógyszeres kezelésbe, akkor nem gondolhatod meg magadat. Ha érdekel, akkor írj és írok erről részletesebben.
Fontosnak tartom azt is megjegyezni, hogy a pszichiáterek a legritkább esetben foglalkoznak egyéni terápiás kezeléssel is. Erre csoportterápiát vagy pszichológust kell keresni, ebben a pszichiáter tud segítséget nyújtani. Illetve TB-s pszichiáter utalhat TB-s pszichológushoz.
Kissé hosszú lett, de ha valóban érdekel a dolog, akkor a lényeg kb. ez :) Sok erőt, kitartást neked a gyógyuláshoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!