Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Borderline személyiségzavar...

Borderline személyiségzavar diagnosztizálása hogyan, hol, mennyi idő?

Figyelt kérdés
Teljesen véletlenül találtam egy Borderline-ról szóló cikket és azonnal magamra ismertem. Utánaolvasta azóta és egyre inkább azt gyanítom, hogy Borderline személyiségzavarom van. Hol tudják ellenőrizni, illetve diagnosztizálni? Pszichiáter, vagy pszichológus? És mennyi ideig tart, sok vizsgálat?

2018. nov. 15. 22:27
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ha úgy érzed, hogy valami baj van veled, akkor mindenképpen érdemes szakembert felkeresned. Én elsősorban pszichológust, terapeutát ajánlanék, de ha téged mindenképpen a betegséged neve érdekel, akkor pszichiáterhez kell fordulnod.


Hány éves vagy? 18 éves kor alatt hivatalosan nem diagnosztizálják a borderline.


A borderline nem csak tünetekből áll, attól még, hogy a borderline tüneteit érzékeled magadon számos más betegséged is lehet, a bipoláris depressziónak, hisztironikus személyiségzavarnak is hasonló tünetei lehetnek. A betegség kialakulása is fontos szempont, a borderline kaotikus családban alakul ki, az anya elhanyagoló/kiszámíthatatlan/bántalmazó, a család valamilyen módon elnyomja a gyermeket: megszégyeníti/elhanyagolja/szexuálisan, érzelmileg vagy fizikálisan bántalmazza, vagy a család egyszerűen szétomlik a gyermek körül (válás, mostohaszülők pl.) és nem tudja megtapasztalni a biztonság érzését. A gyermek olyan viselkedésformákat adoptál, ami abban a környezetben segíti az érvényesülését, de külvilágban ezek nem elfogadhatóak. És persze a traumákat, nem elfogadható viselkedést, szenvedést magával viszi a felnőttkorba.


A személyiségzavarokat pszichiter állapíthatja meg. Magánpszichiátert kereshetsz,10-30 ezer forint körül mozog tapasztalatom szerint 1-1 rendelés. Általában hamar, 1-2-3 héten belül fogadnak diagnózisfelvételre, ami nagyon eltérő lehet. Van aki csak 10-15 percet szán a betegére, de van aki 45percet. Van, aki akár 1 vagy 1,5 órát is, de ez nagyon ritka.


Sok magándoki nem árulja el a felvett diagnózis eredményét!


TB-s pszichiátert is felkereshetsz, illetve háziorvos utalhat TB-s pszichiáterhez. Ilyenkor nem ritka, hogy hónapokat kell várni, mire diagnózisfelvételre mehetsz. A TB-s doki is hasonlóan eltérően veheti fel a diagnózist 10pertől 1 órán át is tarthat. A TB-s doki ambulánslapot állít ki a betegségedről és az állapotodról így pontos tájékoztatást kaphatsz magadról.


A diagnózisfelvétel:


A beteg elmondja a panaszait, ez után a pszichiáter kérdéseket tehet fel; például van-e/volt-e öngyilkossági kísérleted, milyen suliba jársz stb. Végül szoktak tesztet is kitöltetni, pl. a depresszió tesztet, ami egyébként neten is elérhető, vannak akik IQ tesztet is töltetnek, séma-tesztet, stb.

A diagnózis általában azonnal megszületik a diagnózisfelvételt követően, viszont később a diagnózisodon bármikor módosíthatnak.

A borderlinenal gyakran járnak társbetegségek: szorongások, fóbiák, evészavar, szenvedélybetegség stb.


A pszichiáter javasolhatja, hogy pszichiátriára feküdj, illetve javasolhat gyógyszeres kezelést is a diagnózis felvételt követően. Ha nagykorú vagy, jogodban áll ezt visszautasítani. Ha viszont úgy döntesz, hogy befekszel a pszichiátriára vagy beleegyezel a gógyszeres kezelésbe, akkor nem gondolhatod meg magadat. Ha érdekel, akkor írj és írok erről részletesebben.


Fontosnak tartom azt is megjegyezni, hogy a pszichiáterek a legritkább esetben foglalkoznak egyéni terápiás kezeléssel is. Erre csoportterápiát vagy pszichológust kell keresni, ebben a pszichiáter tud segítséget nyújtani. Illetve TB-s pszichiáter utalhat TB-s pszichológushoz.


Kissé hosszú lett, de ha valóban érdekel a dolog, akkor a lényeg kb. ez :) Sok erőt, kitartást neked a gyógyuláshoz!

2018. nov. 16. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!