Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van értelme ehhez a pszichoter...

Van értelme ehhez a pszichoterapeutához járnom?

Figyelt kérdés

Angliában élek és eddig 4 alkalommal voltam egy férfi terapeutánál. Én 25 vagyok, szintén férfi, ő pár évvel idősebb. Mivel nem keresek sokat, ezért inkább egy olcsóbb, "low-cost" therapy-t kerestem. Ő nem teljesen képzett, még trainee, azaz gyakornoki szinten van, de már több éve beszélget emberekkel. 5 évig 11 és 25 év közöttieknek nyújtott terápiát, de minden korcsoporttal volt már dolga, azt mondja.

Eléggé mély problémáim vannak. A személyiségemmel hatalmas gondok vannak 25 éves létemre. Életem nagy részét az emberektől elzárva éltem, pontosabban szabadidőmben nem szocializálódtam és ez a pszichémet teljesen szétroncsolta. Nem is nagyon illek bele a társadalomba úgy érzem. Olyan vagyok lassan mint egy skizofrén ember, depressziós vagyok és rendkívül egyhangú, sivár és nyomorult az életem. Csapdában érzem magam, nincs mire építkeznem és semmibe kapaszkodnom, hogy kijöjjek ebből. A munkámat el tudom még végezni és sokan normálisnak is hisznek a munkahelyen, de sokaktól meg is kaptam az utóbbi hónapokban, hogy nem vagyok normális és skizofrén vagyok. Pár éve még az öngyilkosságot is ajánlották, mivel az élet nekem túl nehéz.

Nem érzem úgy 4 alkalom után, hogy segíteni tudna nekem ez az ember. Az első alkalommal nagyon zavarban volt, vörös volt az arca. Csak beszélgetünk, elmondom neki az érzéseimet és a múltamat, a szüleimről sokat. Legutóbbi alkalommal úgy kezdte, hogy beszéljek amiről csak akarok, ez az én időm. A visszareagálásai főleg olyanok, hogy nekem biztos nagyon nehéz lehet, de együtt is tud érezni velem, mert ő is visszahúzódó tipus mint én és sokszor érzi ő is, hogy különbözik az átlag embertől. Ezt minden alkalommal elmondja. Tanácsot nem ad, amit tudom, hogy nem is szabad neki, de útmutatást, javaslatot sem, hogy hogyan törjek ki ebből a vegetálásból. Minden terapeuta hasonló? Amikor rákérdeztem az első alkalommal, hogy milyen terápiás módszerekkel dolgozik, akkor olyasmit mondott, hogy az én esetemben majd mindenből egy kicsit. Ez mégis mit jelentsen? Amúgy szimpatikus, kedves ember, de ez az 50 perc beszélgetés 30 fontért, ahonnan nem távozom semmi konkréttal kicsit sok. Milyen egyáltalán egy jó terapeuta?



2018. júl. 12. 23:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát, nem ilyen, sajnos. A jó terapeutával azért úgy érzed, hogy időnként kapsz új szempontot, ami még ha esetleg úgy is tűnik, hogy a saját gondolatmeneteddel jutottál oda - ez nem így van, a terapeuta vezetget, kérdezget úgy, hogy saját magad felismersz mintákat a saját működésedben és onnantól már lehet másképp, nem csak mindig agyatlanul ugyanúgy...

Az normális, hogy kipróbálsz 3-4-6 szakembert is. Egy idő után már gyakorlatod van és az elvárásaid is jobban konkretizálódnak, meg tudod határozni a minimum "követelményeket". Pl. egyesek a falra másznak azoktól a terapeutáktól, akik csak mosolyogva bólogatnak. Mások attól másznak falra, aki különféle gyakorlatokat ad nekik. Az viszont biztos, hogy amelyik terapeuta jó az egyik embernek ,nem biztos, hogy jó a másiknak. De szerencsére óriási a választék terapeutából/terápiából és a nagy számok törvénye alapján mindenki megtalálhatja a neki megfelelőt. Az viszont biztos, hogy van némi veszélye, ha képzetlen emberhez mész. Mindegy mit mond magáról, hogy hány emberrel foglalkozott már, ez egyébként normálisan működő terapeutáknál nem is téma, hiszen az elvárt szakirányú végzettséggel az ember öntömjénezés nélkül is talál klienst.

Vannak olyan, "takarékon lévő" terapeuták, akik azt kérik, hogy beszélj és ők meg hallgatnak. Nyilván a mai világban már ez is lehet bizonyos szintű segítség, olyan szintű az elidegenedés, de egy interaktív terapeutával többre mész. Ott érzésekről, nem élettörténetről van szó, és ez a kulcs a változásban, hiszen mindaz, amit leírsz: érzés. Nem az a baj, hogy a sivatag közepén élsz vagy a Déli-sarkon, hanem hogy egy normális európai környezetben élsz - ami azért messze nem nevezhető ingerszegénynek - de Te mégis sivárnak, egyhangúnak, nyomorultnak ÉRZED az életed. Egy jó terápián a terapeuta keresztkérdései alapján egyre közelebb jutsz ezekhez az érzésekhez és minél közelebb jutsz hozzájuk, annál kevésbé képesek eluralkodni rajtad. Rájöhetsz, hogy hol gyökereznek (leggyakrabban a gyerekkorban), mi által alakultak ki, mikor váltódnak ki, és így lassan egészen elvész az erejük. Eléggé érdekes folyamat, nem beszélve arról, hogy kifejezetten hasznos is, mert sokkal jobb ezeket nem érezni, mint érezni. :)

A négy alkalom egyébként pont elég, hogy számot vethess azzal, hogy megfelel-e a terapeuta. Szerintem a "mindenből egy kicsit" inkább azt mutatja, hogy ködösít a kezelési jogosultságával kapcsolatban, bár azt előre valóban nem lehet megmondani, hogy adódik-e majd olyan helyzet az adott klienssel, hogy érdemes kitekintő módszereket behozni egy-egy probléma kezelésére a hagyományos terápiába. Pl. egy kis imagináció, hipnoterápia, Hellinger stb. Magyarországon se sokkal olcsóbb egyébként ez az 50 perc sajnos, itt 9-10000 Ft a leggyakoribb ár. Viszont lehet, hogy találnál olyan terapeutát, aki skype-on bevállal. A lényeg, hogy ha 3-4 alkalom után úgy érzed, hogy ebben semmilyen potenciál nincs, akkor nyugodtan dobd ki és keress mást.

2018. júl. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!