Ha már több pszcihiáternél megfordultam az elmúlt öt évben, akkor illene már tudnom, ha bipoláris depressziós, vagy borderline-os vagyok?
Szerintem az van, hogy igazából tényleg nem tudják. Olyan ez, mint számítógépen valami zavar. Mondjuk máshol van egy ikon. Ezer oka lehet, hogy miért. Szerintem ezeket a mentális problémákat tényleg sacc úgy kategorizálják, hogy sacc mivel kapcsolatos, vagy mi segít rajta. Mert nem tart ott az egész tudomány, hogy részletesen tudják. De sok olyat tudnak ami segít. A hasonlatot folytatva tudnak módszereket, ami van akinél visszahelyezi az ikont oda ahol volt, és módszereket arra, hogy megtanuld így használni, hogy nálad itt van.
A gyógyszerek ugyanez. Tökre nem olyan, mint egy pontos javítás. Hanem csak nagy vonalakban ad valamit ami segíthet. Pl adhd-nál a ritalin add egy olyan energiát, ami segíthet nem elterelődni, de a problémát nem oldja meg, de segít.
Szerintem nem kell csodát várni a dokiktól. De tudnak azért segíteni, ami nagy szó. Ez nagyon új dolog így is.
A kettő nem zárja ki egymást! Egy súlyosabb pszichés zavarnál, mint pl. a borderline, szinte mindig előfordulnak társbetegségek: depresszió/szorongás/evészavar/szenvedélybetegség különböző formái stb.
A két betegség kezelése eltérő, a bipoláris depresszió az antidepresszánsok vagy súlyosabb esetben hangulatstabilizálók szedésére általában jelentős javulást mutat, még a borderline esetében a gyógyszeres kezelés hatására nincs jelentős javulás. Utóbbit pszichoterápiával (pl. kognitív viselkedésterápia) lehet hatékonyan kezelni. Ezért ha mindkettővel diagnosztizálva vagy, érdemes gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápiára járnod.
#4; az aktuális állapotod azért befolyásolja a diagnózist, mert a betegség különböző fázisai különböző kezelésmódot igényelnek. Különbséget tesznek pl bipoláris depressziónál a mániás és a depresszív fázis közt, valamint akkor, ha kevert tünetek jelentkeznek. Ezek mind különböző kezelést igényelnek.
A diagnózisdok nem "bélyegek", hanem azt mutatják, hogy az ember tesztjei, tünetei és elmondásai alapján milyen betegség kritériumába esik bele, és ez segít az orvosoknak, pszichológusoknak megválasztani, hogy hogyan kezeljék. Nem az orvosok sütik a betegekre a bélyeget hanem a média, amiből csak úgy ömlik a sok féligazság és hamis információ a szakszavak helytelen használata mellett. Nyilván ha azt lehet mindenhol hallani, hogy a borderlineosok manipulatív, impulzív, hűtlen elmebetegek, akkor az ember szörnyen érzi magát, amikor meglát egy ilyen diagnózist az ambulánsán. Pedig szó sincs arról, hogy az orvosnak ilyen gondolatai vagy előítéletei lennének a beteggel szemben, sőt sokszor a diagnózis is teljesen mást takar, mint amit az interneten lehet róla olvasni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!