Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehet úgy egy embernek több...

Lehet úgy egy embernek több személyisége, hogy nem tud róla és a környezete sem veszi észre?

Figyelt kérdés
Tegyük fel két személyiség közül az egyik tud, a másik nem tud a kettősségéről. El tudja érni az egyik személy, hogy a másik ne tudjon róla mikor hol jár vagy mit tesz, és ez a közvetlen hozzátartozóinak se tűnjön fel?
2017. aug. 12. 14:57
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez a kérdés az Egészség kategóriába való, a Mentális egészség alkategóriába.
2017. aug. 12. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Tényleg. Valaki tegyen át.
2017. aug. 12. 17:23
 3/7 anonim válasza:
Hogy nem vennék észre hogy 2 személyisége van???? WHAT???????
2017. aug. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Azt olvastam, hogy a személyiségek ritkán teljesen eltérőek, gyakoribb, hogy átfedésben vannak egymással, ez alapján nem mindig lehet annyira feltűnő a különbség. A másik amit még írnak, hogy legtöbb esetben az egyik személyiség tisztában van az állapotával, tud a másik személyről, de a másik nem. Az a személyiség aki nem tud róla, esetleg annyit vehet észre, hogy néhány dologra nem emlékszik, vagy hogy hosszabb ideig volt valahol mint ahogy érzékelte, de ilyesmi teljesen egészséges emberekkel is előfordul, tehát ha ritkán történik szintén nem annyira feltűnő.


A környezetről meg annyit, hogy nem beteg embereknél is megtörtént, hogy valakinek évekig két felesége és családja volt, amiből egyik nő sem vett észre semmit. Ehhez hasonlóan nem tudja megoldani az egyik személyiség, hogy a másik ne szerezzen tudomást arról, ha néha másik életet él? Heti pár órát le lehet igazolni nem? Vagy ha kiesik az alvás előtti egy-két óra, ki veszi észre ha nem nézi meg mindig a pontos időt, hogy 6 vagy 8 órát aludt? Szóval a kérdés arra irányul, hogy képes lehet-e az egyik személyiség jó alibit gyártani magának ahhoz, hogy azt az időt amit másik személyként él valahol ne vegye észre a másik személyiség és annak környezete sem?

2017. aug. 12. 18:47
 5/7 anonim ***** válasza:

Ritka, de van ilyen. A legtöbb esetben az összes személyiség tud a többiről, viszont a "betegség" kezdeténél nem. Ezt amúgy nem úgy kell elképzelni, hogy hetente kiesik 1-2 óra. Nehéz lenne nem észrevenni, főleg úgy hogy a személyiségváltás elég kellemetlen dolog. Ritka az olyan hogy egy személyiség önként elrejtőzik a másik elől, és alibit gyárt. Sőt, a legtöbb személyiség magasról sz@rik a másikra, és képes az utca közepén is váltani ha úgy tartja kedve. A leggyakoribb az, amikor alvás közben vált személyiséget. Illetve sokszor rosszul lesz, és elájul. Kicsit bonyolult a helyzet, mert a váltásnak két féle módja lehet. Békés, és erőszakos. Békés az, amikor közös megegyezés alapján váltanak (tehát beszélgetni is tudnak egymással). A váltás így is rossz lesz mondjuk...A fények miatt könnyezel, a hangok pedig erőteljes fejfájást váltanak ki. Szédülsz, hányingered van közbe. A váltás átlagosan 10-15 másodpercet vesz igénybe.

A másik az erőszakos váltás. Ilyenkor a személyiségek nem képesek egymással beszélni, és sokszor nem is tudnak a másik létezéséről. A személyiségeknek sok típusa van, és egy erősségi sorrend van köztük: Ha egy gyengébb személyiség irányít akkor az erősebbik erőszakkal ki tudja őt lökni. Fordítva ez már nem igaz. Ha kűzd valaki ellene akkor a váltás tünetei felerősödnek és elhúzódnak.

Nagyon ritka az, hogy nem tudnak egy másik személyiségről. A disszociatívak általában nagyon hamar észreveszik a problémát és szakemberhez fordulnak. Illetve a váltás az elején emlékezetkiesésekkel jár, és az már elég aggasztó ha heti 3-4-szer kiesik egy-két óra. De ez is kiküszöbölhető ha alvás közben vált. Lehetséges, de a disszociatív személyiségzavar nagyon ritka jelenség. Ha van még kérdésed írj rám privátban, tapasztalt vagyok ebben a témában.

2017. aug. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Ha nem baj, itt kérdeznék tovább, hátha mást is érdekel.


Azt írják gyerekkorban alakul ki. Ez csak a kiváltó okot jelenti, vagy akkorra már a tünetek is megjelennek? Lehetséges hogy a gyerekkorban kialakult másik személyiség csak később erősödik különállóvá? Mit jelent a betegség kezdete, ha a kiváltó ok és a tünet időben elkülönülnek?


Alvás közben miért váltana? Vagy ezt úgy kell érteni, hogy váltás után fel is ébred?


Ez mindig éles váltás? Teljesen el kell nyomnia hozzá a másik tudatát?


Van valami oka, amiért fizikai tünetekkel jár a váltás? Ezek amiket leírtál több betegnél is megjelentek? Az ilyenek mint a könnyezés, fejfájás, szédülés? Mondjuk ezek is előfordulnak a nem betegeknél is.


Tegyük fel, a másik személyiség tudja magáról, hogy ő az erősebb, ugyanakkor azt is, hogy csak egy második "al-személyiség" és fel tudja mérni milyen kockázattal járhat az elsődleges személyiségre a betegséggel való szembesítés. Lehetséges, hogy ennek valóban súlyos következményei lennének akár fizikailag vagy pszichésen az ember egészére nézve?


Ha mondjuk lenne valaki akinek ismerem az "al-személyiségét" ártanék azzal ha elárulnám ezt az elsődleges személyiségnek, aki nem is tud erről? Vagy egyáltalán arról, hogy honnan és mióta ismer engem?

2017. aug. 12. 21:56
 7/7 anonim ***** válasza:

Gyerekkorban alakul ki, az ok és a tünet is. Ritka, hogy valakinek csak két személyisége legyen, általában 3-4 a számuk. Az összes disszociatív borzalmas dolgokat élt át, erőszak, bántalmazás, gyilkosság stb. Egy gyerek nem bírja ki ezeket a traumákat pszichésen. Ezért a személyiségek gyakorlatilag védik őt a külső behatásoktól. A személyiség ek rendszerint magasabb tűrőképességgel rendelkeznek mint az alapszemélyiség. Egy alter (alteregó) könnyebben veszi az akadályokat, és sok értelemben emberfelettiknek is mondhatóak.

A "betegség" kezdetét a pszichózishoz tudnám hasonlítani. Itt egyik alter se tud a másik létezéséről, és kommunikálni sem tudnak. A váltás többnyire erőszakkal történik, és kell egy külső inger ami kiváltja. Az alapszemélyiség nem tudja irányítani az altert, hogy mikor és hol váltson - ha komolyra fordul a helyzet akkor visszafogni se tudja az altert.

Ez az instabil állapot. A kezdetekben mindenki átmegy ezen, de valaki örökre itt is marad. Az instabil disszociatívok veszélyesek lehetnek, akár (ezerből egy...)

A következő lépcsőfok az, amikor az alter kapcsolatba tud lépni az alapszemélyiséggel. A skizofrének a hangokat úgy érzékelik mintha a hátuk mögött állnának - ezzel szemben a disszociatívok a fejükben hallják a többieket.

Igen, ez az a pont amikor orvoshoz szaladgálnak (baromi félelmetes tud lenni, főleg elsőnek).

Itt már lehet irányítani az altereket, adott esetben visszafogni.

A váltás tünetei a legtöbb disszociatívnál hasonlóak. A hiedelmekkel ellentétben a multik (multiplexnek is hívják őket) rendkívül kiszolgáltatottak és érzelmileg sebezhetőek. Épp ezért, ha az életben újabb trauma éri őket megint "gyártanak" egy altert. Ezért ritka a két személyiség.

Az alvásnál sokkal könnyebb kilökni a másikat, ugyanez vonatkozik az eszméletvesztésre. Egy ismerősöm például csak álmában tudott váltani, de ez nem törvényszerü, a többieknél nincs ez meg.

Egy multi elméje rendszerként működik. Mindenkinek megvan a maga feladata. Vannak agresszív alterek, gyerekkorú alterek, szex alterek stb. A gond az, hogy egy alter esetében nem beszélhetünk teljes személyiségről. Valami mindig hiányzik belőlük. Többnyire a szeretet átérzése és megélése. A bűntudat és a lelkiismeret hiánya, és még sorolhatnám. Ez pedig problémákat szül. Az összes alter saját magát védi, és nincs tekintettel másokra. (Kivéve a gyerekek, ők tényleg aranyosak)

Igen, a váltáshoz mindig el kell nyomni a másikat. Az emlékezetkiesések kiküszöbölhetőek, sokuknak van egy emléktároló altere. Ez egy teljesen jellemtelen valami, egy tárgyhoz tudnám hasonlítani. Olyan, mint mikor kiveszel egy dossziéból egy eseményekkel teleírt papírlapot.

A pszichiátria alig tud valamit a disszociatívokról, így kérdéses hogy mi okozza a fizikai tüneteket. Ezen kívül mondjuk ezernyi dúrvább dolog van amit produkálni tudnak. Az agresszív altereknél a leglátványosabb ez. Egy egészséges felnőtt férfi az izomzatának nagyjából a 60%-át tudja kihasznàlni. Egy edzett testépítő pedig a 80%-át.

Egy agresszív alter pedig mindenféle edzés nélkül hasznosítja azt a 80%-ot. Sokkal mozgékonyabb és erősebb mint egy átlagos ember. De mivel a test nem halhatatlan és nem bírja a túlterhelést ezért 20 perc használata után akár inszalagszakadás is lehet a vége, nem beszélve az egyéb fájdalmakról. Plusz, egy agresszív alter nem érez fájdalmat, és nem fogja érdekelni ha tönkreteszi a testet. Ez minden disszociatívnál így van, de senki sem tudja hogy hogyan és miért.

Igen, elég nagy pszichés törést okoz az, ha rájössz hogy nem vagy egyedül. Mint fentebb írtam a legtöbben ilyenkor bepánikolnak és futnak az orvoshoz. Másvalaki pedig egyszerüen élvezi a helyzetet. Ez emberfüggő.

Az is emberfüggő, hogy hogyan reagálna erre...Bizonyosodjatok meg róla hogy tényleg disszociatív személyiségzavarról beszélünk-e. Én elsősorban szakemberhez fordulnék és kikérném a tanácsát. Ha mondjuk nem szólnátok az alapszemélyiségnek az alter előbb-utóbb úgyis meg fogja tenni. Esetleg terápiával vagy gyógyszerrel vissza lehetne szorítani az altert.

2017. aug. 12. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!