TV-ben látható műsorok közül melyek a legveszélyesebbek az emberi pszichére?
Én ilyet nem figyeletem meg.
És szerintem egészséges embernek semennyire nem befolyásolja a személyiségét egy-egy film/sorozat.
Persze ha nagyon tetszik neki akkor bizonyos helyzetekben meg probálhat felvenni személyiség jegyeket amik nem sajátjai,de az nagyon viszaüthet...én nem vagyok kalóz,nehezen tudnék bárkit kardélre hányni,és igazi vezér sem vagyok.ez hamar kitünne.
Ez másokra is igaz.
Esetleg ha labilisabb akkor azonosulhat bizonyos szereplőkkel,sorozatokkal.
Pl. a régi regék, népmesék, Grimm mesék sorsmintázatokat, törvényszerűségeket tanítanak, de megcsonkították és meghamisították őket, ezért téves információkat közölnek. Disney.mesék dettó. Erről vannak elemzések a neten is, rádióműsorokban is, és irodalma is van.
A párkapcsolati, szerelmi viselkedés, ösztön, vágyak manipulálása is arra szolgál, hogy nehogy megéld az emberi minőségedet, letérítsen ennek útjáról.
Az slaa.hu oldalt olvasd el, ott le van írva, hogy a testi és érzelmi-szellemi kapcsolat mindig azonos szinten kell járjon. Minden, ami ennek ellenkezőjét mutatja és a vágyakat ettől eltérő irányba tereli, az káros. Mert beépül. Amit sokat látsz a szemed előtt, arra fogsz vágyni.
Pl. ha végignézel egy 14 évados sorozatot egy pszichopatával, akibe a filmben mindenki szerelmes és a rendező is úgy rendezte meg, hogy a néző számára is ő legyen a nonpluszultra, rá fogsz vágyni, ilyen tipusú emberre.
És mondd, ti nem szoktatok a számítógépen filmet vagy sorozatot nézni? A felület nem változtatja a tartalmat.
Egyébként saját véleményem szerint a vidámabb műsorok általában jó kedvre derítik az embert, a jókedv pedig önbizalmat ad. Tehát szerintem ezek a műsorok a legveszélytelenebbek. A krimi és a horror pedig azokra veszélyes, akiknek olyan hajlamaik vannak.
Leginkább tudod mi az, ami befolyásolja az embereket, főleg fiatalokat és a tvben nagy számban található? A valóság showk, meg az olyan szappanopera/valóság show szerű sorozatok, mit pl az "Éjjel nappal Budapest" című "remekmű". Míg a filmek hirdetik, hogy kitalációk, addig a valóság showk úgy akarják eladni magukat, hogy az a valóság amit mutatnak, holott ugyan úgy megrendeznek benne minden egyes kis konfliktustól egészen egy hatalmas botrányig kb. bármit, csak hogy dőljön a nézettség. Na EZEK a valódi veszélyes műsorok.
Lehet meglepő lesz, amit írok, de szerintem a hírműsorok. Le is írom, miért.
Először is kissé önkényesen közelítem meg az általad feltett kérdést. Abból indulok ki, hogy egészséges pszichékről beszélünk, megfelelő realitásérzékkel. Nyilván egy paranoid-skizofrénnel nem biztos, hogy jó, ha horrorokat nézetünk. De ugye nála nem lehet elvonatkoztatni az alapállapotától, mondhatni olaj lenne a tűzre. A nagyon kis gyerkőcök esetében is képlékeny a dolog, náluk még nem fejlődött ki teljes mértékben a realitásérzék.
Egy egészséges psziché pontosan tudja, hogy a vígjátékok, horrorok, blockbusterek, szuperhősfilmek stb, mind-mind fikció. Leül, megnézni, szórakozik rajta (kikapcsolódik), majd folytatja ügyes-bajos dolgait. Komolyabban, hosszú távon nem jellemző, hogy hatással volna rá.
Ellenben a hírműsorok viszont egyfelől a maximális hitelesség és professzionalitás (és elfogulatlanság) látszatát keltik, másfelől pedig a valóságról szolgáltatnak (elvileg) információkat. Viszont azt hiszem tudjuk, sok esetben manipulatívak, részletinformációkat közölnek és azt is torzítva, plusz belecsempészik az értékítéletet, és nehezen várható el mindenkitől, hogy objektíven értékelni tudja a látottakat / hallottakat. Ilyenformán komoly világkép-formáló ereje lehet ezeknek, és simán kialakulhatnak alaptalan előítéletek, sztereotípiák, meggyőződések. Ezek pedig mélyen, kinél tudatosan, kinél tudattalanul, de beépülnek hiedelemrendszerünkbe.
Hogy nem a levegőbe beszélek, egy megtörtént anekdotát hoznék fel példának. Pontosan nem tudom, hogy hol (utána kellene néznem), de történt, hogy egy községbe bevezették a kábeltévét (korábban gyakorlatilag nem volt tv-adás; ez valahol a '70-es, talán '80-as években történt). Az emberek persze nézték a műsorokat, híreket, stb., ahonnan pedig csorogtak a "kékfény" hírek - ismerjük. Felnégyelte, kirabolta, felrobbantotta, megkéselte, elütötte stb. Következmény? Rövidesen drasztikusan megemelkedett a községben a különböző zárak, lakatok eladása, mert az emberek elkezdtek félni. A bűnözési statisztikákban egyébként az égegyadta világon nem történt semmilyen változás.
Hogy ez konkrétan a pszichére mennyire veszélyes, döntse el ki-ki maga. De tény, hogy világnézet-formáló hatása van a híreknek, a világnézet pedig szerves része a személyiségünknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!