A Szociális Fóbia párosulhat Antiszociális Személyiségzavarral?
Mert ugye a pszichopatákra és szociopatákra (tehát aki antiszociális személyiségzavarban szenved) a "nem szeret, nem szorong, nem tanul" jellemző, de aki Szociális Fóbiában szenved, annak viszont nagyon is vannak érzései - szorong a társasági helyzetekben.
Szóval ha én Szociális Fóbiás vagyok, akkor lehetek személyiségzavaros is? Illetve mely betegségek társulhatnak még ehhez?
Elég ritka, de olykor-olykor megesik, hogy párosul.
Régen én is mind a kettőben szenvedtem de azóta kigyógyultam a szociális szorongásomból.
Mondjuk, a szociális szorongásból az segített ki, hogy nagyon hátráltatta a tanulmányaimat és ez bíztatott arra, hogy jobban küzdjek ellene.
A pszichopaták és szocipaták nem azok akik antiszociális személyiségzavaraban szenvednek, ez egy téves állítás. A kettőnek vajnyi kevés köze van egymáshoz. Valamint a "nem szeret, nem szorong, nem tanul" egy elég puritán és butított megfogalmazás az említett két mentális betegre nézve.
Kérdésedre a válasz. Ha szociális fóbiád van, lehetsz személyiségzavaros is. De ez a tüneteggyüttes már egy másik komplexebb mentális betegségre vonatkozik. DE! Az, hogy valaki személyiségzavaros az nem azt jelenti, hogy pszichopata volna. Hogy mely betegségek társulhatnak ehez, azoknak a listája igen hosszú. Továbbá a lista ismertetése, téged nem fenyegető mentális zavarok és betegségek beképzelését is eredményezheti. Fordulj szakemberhez, pszichológushoz vagy pszichiáterhez.
Teljesen támogatom a #3-as által elmondottakat, nagyon el lett torzítva ez az egész az emberek szemében, de vannak még emberek, akik nem dőlnek be mindennek amit látnak vagy hallanak, hanem biztos forrásokból igyekeznek információhoz jutni.
A kérdezőnek: Ahogy először megláttam a kérdést, arra gondoltam, hogy a kettő üti egymást, de ha belegondolok, nem igazán. Az antiszociális személyiségzavar a Cluster B-be tartozik, a Dramatic személyiségzavarosok közé, akikre eléggé jellemző a szorongás, és megfontolva a választ, a mai világban szerintem már simán elképzelhető, hogy ez a kettő is társul. Viszont orvosnak is mondd el a megfigyeléseidet. Viszont azt is megreckíroznám, hogy akkor nem antiszociálisról van szó, hanem borderline-ról, ami egy olyan személyiségzavar, ami csúnyán fogalmazva, de érthetően arról szól, hogy amibe minden belefér. Időnként pszichopátiára emlékeztető epizódok is. És még rengeteg másra. A borderline-osok pedig tudnak szorongani, mint a veszett.
Tapasztalat.
Mindenkinek köszönöm a válaszát!
Nagyjából egy évig jártam pszichológusokhoz, pszichiáterhez is jártam egy időben és szorongáscsökkentőket szedtem. Akkoriban Szociális fóbiásnak véltem magam (a fő problémám az volt ((amiatt szakemberhez fordultam)), hogy óriási szorongást érzek a társas helyzetek minden formájában, legyen az beszéd, evés, ivás, vagy csak egyszerűen az emberek közötti létben, emiatt nem tudok érvényesülni, ismerkedni, önmagamat adni, egyáltalán megnyilvánulni).
Senki sem volt, aki segíteni tudott volna. Így már több, mint 1 éve nem járok szakemberhez. Azóta csak annyit tudok tenni, hogy elemzem magam és próbálok rájönni a problémáim teljes mibenlétére (az állapotom csak rosszabbodik). Néha találok 1-1 betegséget, és ha van benne olyan, ami igaz rám, akkor feljegyzem.
Ilyenek ezek:
Szociális fóbia (alap)
Szeretethiány
Mutizmus
Hiperérzékenység
Antiszociális személyiségzavar
Kiégési szindróma
Asperger-szindróma
Neurózis
Alexitímia
Narcisztikus-szemelyisegzavar
Paranoia
Skizofrénia
És most már a Borderline-személyiségzavart is hozzá írom.
De azért azt tegyük hozzá, hogy mindezek minden emberben megvannak, még a skizofrénia is, csak csekély mértékben. Akkor van baj, amikor az egyik túlnövekedik.
Ennyi diagnózist még látni is rossz, amennyit te hozzáírtál, azt ajánlom, hogya skizofréniát és az autizmust vedd le, az biztosan nem vagy, akkor nem tudnál ilyen összetetten gondolkodni. Én hiszem azt, hogy az ember igenis képes felismerni és elemezni önmagát az információk alapján amihez hozzá jut, hiszen te élsz magaddal 0-24ben, és te jobban tudod, mit is érzel, mint egy pszichiáter, akinél 10 percet eltöltesz, főleg ha TB-s szakrendelésről van szó.
De ez már kicsit sok. :D Én is magamtól jöttem rá, hogy borderlineos vagyok, igaz, én is elolvastam mindent, hittem magam skizofrénnek én is, de ha már kutatsz, akkor légy pontos. Nem úgy megy ez, hogy ó hát ja a múlt héten éreztem ilyet vagy kétszer, akkor meg is van a tünet. Nem. Akkor, ha napi szinten, egész nap kínoz egy-egy tünet maximum kisebb kimaradásokkal, ha hangulatzavarod is van tegyük fel, de egy tünet csak akkor érvényes, ha már nagyon elburjánzott dologról van szó. Tegyük fel, nálam borderline-nál, a kb. 15 percenkénti hangulat és világnézetváltás, disszociáció egy nagy többször is, emberi kapcsolatok kiépítésére abszolút nem vagyok képes, nem tudom hogyan működik a világ, stabil vagyok az ibstabilitásban. Intenzív érzések, minden egyes érzés gyilkos érzésként hat, annyira erős, fogalmam sincs semmivel kapcsolatban, hogy mi hogyan is lehet. Fekete-fehér gondolkodás, mániákus epizódok, szorongás, torzult értelmezés, téveszmék stb.
Nekem ezek napi szinten egész nap megvannak. Így már a szakember is rábólintott, hogy igen, akkor ezt már vehetjük egyező tünetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!