Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért mondják az autistákat...

Miért mondják az autistákat betegeknek?

Figyelt kérdés

Szerintem én pl nem vagyok beteg, de a külsō emberek miért hiszik azt?


14/F


2016. febr. 4. 21:04
 1/9 gnoomage ***** válasza:
44%
Akinek allergiája is van kb betegxD
2016. febr. 4. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
46%
Mert a normálistól eltérő állapot.
2016. febr. 4. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
54%
Ez azért van, mert alaphelyzetben az egészséges, akinek nincs sem szervi, sem pszichés, sem mentális, sem egyéb elváltozása. Aki valamiben más, mint az "átlag" egyszerűbb betegnek titulálni, még ha hibás is az elnevezés. Nincs rá jobb kifejezés.
2016. febr. 4. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Vagyis nem beteget akartam, hanem h ilyen megalázóan pl valaki nem ért meg valamit rogton rákérdeztek nálam is suliban: Autista vagy??
2016. febr. 4. 21:19
 5/9 anonim ***** válasza:
16%
Te nem vagy autista. Azok nem irkálnak anonim fórumokra és rohadtul lesz_ják az összes embert és a külvilágot. Csak a maguk világában élnek.
2016. febr. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
81%

# 5: ebben tévedsz. Ezen az oldalon is rengeteg autista írogat. De személyesen is ismerek jónéhányat, egyáltalán nem a maguk világában élnek. A magasan funkcionáló autistákat fel sem ismernéd, annyira megtanulnak kompenzálni.


Kérdező: mivel több oldalról érintett vagyok családilag, ezért nekem is irritáló, amikor az autizmust pejoratív értelemben használják, holott legalább annyi előnye van, mint amennyi hátránya. Nyilván az érintetteket érzékenyen érinti a téma, de gondolj bele, egy hallássérült számára is bántó a "süket vagy?", egy látássérült számára a "vak vagy?", egy mozgássérült számára a "béna vagy?" kifejezés...

Mintha az érintettek önszántukból választották volna az állapotukat....

2016. febr. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
46%

Egyébként ha diagnosztizált autista vagy, és megkérdezik, akkor én a helyedben egyszerűen közölném, hogy "igen, az vagyok", és röviden felvázolnám, hogy pontosan mivel jár.

Érintett családtagom ezt szokta tenni, teljesen természetesnek veszi az autizmust, nem szégyelli, sőt, néha kimondottan büszke rá.

2016. febr. 5. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
74%
Ez terjedt el a köznyelvben. Mint ahogy a kockasajt is mindenkinek "kocka", holott az valójában egy körcikk alapú hasáb. Pejoratív értelemben általában az használja, aki nem tud róla semmit vagy a meglévő kevés tudása alapján az autikat a nyálcsorgató fogyikkal, esetleg a "kódnevemerkúr-gyerekkel" azonosítják (saját tapasztalat, ezért az idézőjel). Én egy ideig próbáltam magyarázni, hogy mi az eltérés a betegség és az autizmus, mint fogalom között de rájöttem, hogy csak az esetek kis százalékában érek el vele bármit is, így inkább hagyom. Annak, aki érdeklődéssel fordul hozzám, később el szoktam magyarázni, de aki csak odajön és a molylepkepete-szintű intelligenciáját csillogtatva közli: "Akko' te autista vagy? És akko' te tényleg így hintázol a széken meg minden?" - egyszerűen magára hagyom. Egyébként ha nem kérdeznek rá, nem szoktam emlegetni a dolgot. Számomra ez éppolyan természetes, mint a vércsoportom vagy a magasságom, végül is szerintem senkit sem érdekel. Ha meg nagy ritkán valaki rákérdez, a fent említett módon próbálok következtetést levonni az illető értelmi képességeit figyelembe véve és az eredménytől függően válaszolok egy egyszerű igennel, egy bővebb mondattal vagy az "igen"-t követő távozással.
2016. febr. 7. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Betegségnek jobb esetben azt tartja a többség, ami hátrányosnak tűnik az ő szemszögükből. Rosszabb esetben sok vagy minden olyan eltérést, aminek nincs általános körű pozitív megítélése, pl. szépség. Az előbbieket fel lehet világosítani, hogy amilyen hátrányokat látnak, az valójában mire is vezethető vissza, és így néhány dologgal kapcsolatban lehet a véleményre hatni. Pl. az autisták szociális készségei vagy érzékszervi érzékenysége egy többségében autista társadalomban már rögtön nem is lenne hátrány, ebből is látszik, hogy a hiba nem az emberben, hanem a környezetben van.

Ugyanakkor egy testi fogyatékosság, pl. a vakság egy teljesen vak társadalomban is ugyanúgy hátrány maradna.

2016. febr. 28. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!