Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Segíthet úgy valaki az emberek...

Segíthet úgy valaki az embereknek, hogy közben saját magával is elég nagy gondok vannak? Milyen lehetőségek vannak?

Figyelt kérdés

Mindig is érdekelt a pszichológia, az emberi lélek, Tulajdonképpen mindent erről az oldalról közelítek meg. A történelmi eseményeken keresztül irodalmon át a mindennapi életig. Régóta van bennem egy afféle "világmegváltási vágy", és sokszor borzasztóan dühít a tudat, hogy nem tudok semmit se tenni.. Igyekszem segíteni az embereknek, amikor csak tudok, de úgy érzem, ha érdemben szeretném ezt tenni, akkor képeznem kellene magam (nem feltétlenül pszichológusként, erre vonatkozik a második kérdésem: milyen más lehetőségek vannak?)

Viszont közben sajnos magam is elég problémás voltam mindig is, önostorozás, önsebzés, önbizalomhiány, szorongás, öngyilkossági kísérletek, stb. Időnként a világmegváltási szándékom átcsap irtózatos dühbe az emberiség iránt, gyakran olyan undort érzek, hogy úgy gondolom, inkább pusztulnia kellene mindenkinek, mert úgy elférgesedett a világ, hogy felesleges bármit is tenni (de nem tudnék ártani a légynek sem -magamon kívül-) ELég hullámzó érzelmek vannak bennem, amiktől eléggé szenvedek és sem a beszélgetős, sem a gyógyszeres terápia nem segített igazán.

Lehet így esélyem tenni valamit, ilyen "roncsként"?


2015. jún. 9. 16:03
 1/8 anonim ***** válasza:

Legnagyobb bajod: Roncsnak látod magadat. Pedig akiben megvan a segíteni akarás annak a személyiségével nem lehet nagy baj, maximum azzal ahogy látja saját magát. Az ilyenre tényleg nem hat a terápia, neked kell akarnod a változást. Nem csak úgy hogy mondod hogy változtatni akarsz, hanem el kell határoznod. Sokszor jobb hogyha magadtól szeretnél változtatni, mert ha még van valaki melletted, akkor tőle várod a csodát. Először írj le magadnak 10 jó tulajdonságodat és koncentrálj azokra. Akkor az ilyenek hogy :˝önostorozás, önsebzés, önbizalomhiány, öngyilkossági kísérletek˝ megszűnnek problémaként létezni az életedben. Egy kis pozitív gondolkodás nem ártana! Csak optimistán! :)

Írhatsz privátot is ha szeretnél beszélgetni. :)

2015. jún. 9. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Amíg te magad is roncs vagy, addig nem fogsz tudni mások számára igazán biztos ponttá válni, pedig ez szükséges egy terapeutánál. Ha viszont helyre tudsz rázódni és utána jutsz csak el odáig, hogy másokat kezelj, akkor bizonyos területeken (amiket magad is megéltél) a legjobb lehetsz. Sajnos rengetegen mennek úgy pszichológiát tanulni, hogy igazából önmagukat is gyógyítanák kicsit és ezért van rengeteg alkalmatlan ember a szakmában. Ha magadat se tudod kihúzni a gödörből, akkor választhatsz segítő szakmát, de jobb ha nem ezt. De egyébként én is "roncsként" szemezek ezzel a szakkal, csak mellette rengeteg munkát ölök abba is hogy tényleg kilábaljak a bajomból. Tudom, hogy bármilyen jó szándékú vagyok és bármennyire hasznos hozzászólásokat tudok néha pl ide is gyártani, az nem elég. Helyre kell jönnöm, hogy egyrészt hatékonyan tudjam csinálni, másrészt el tudjam viselni ezt a munkát, mert ugye elég megterhelő tud lenni azért amellett, hogy szép hivatás.

A kérdésed másik felére, csak pár tippet tudok adni. Sokan a szociológia irányába mennek el ha nem jutnak be pszichóra. Lehetsz gyógytornász is akár, vagy gyógypedagógus. Én voltam ilyen speciális gyerekekkel foglalkozó iskolában önkéntesként, nagyon szép hivatás. De igazából egy szimpla tanári pályafutást is megközelíthetsz úgy, hogy téged érdekel a pszichológia is. Nekem volt olyan tanárom, akinek érzéke volt ehhez és gyakorlatilag az életemet köszönhetem neki. Főleg a kamaszoknál hasznos, ha a tanár a lelküket is tudja ápolni. Illetve lehetsz szociális munkás is, dolgozhatsz segélyszervezeteknél, pl alkoholistáknak szánt rehab programban, vagy hasonlók. Esetleg a pszichológiai tanulmányokat el lehet vinni a művészetterápia felé is akár, az is nagyon érdekes tud lenni. Esetleg lehet foglalkozni a témával orvosibb szempontból is, akkor ugye ott a pszichiátriai, de úgy egyébként is van olyan hogy neurológia, agykutatás, sokat foglalkoznak a mai napig azzal, hogy a speciális gondozás igénylő emberek agya például miben tér el. Szóval rengeteg érdekes terület van, amibe belevághatsz és ahol nagyon hasznos ha érdekel a pszichológia és tudod használni a munkád során, bár nyilván ezek közül egyik se pont olyan munka mint egy terapeutának lenni, amivel gondolom te szemezel.

2015. jún. 9. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Szia, mint írtam, pszichológusnál, pszichiáternél is jártam, többféle terápiát kipróbáltam, nem az akarással van a baj. Azt mondják, személyiségzavarból adódnak a problémáim, és amint utána olvasgattam nemrég ezekkel igazából érdemben nem nagyon lehet mit tenni.(rámhúztak már minden félét: érzelmileg labilis személyiség zavar, bipoláris zavar, és a többi )

Persze, hogy akarok tenni magamért, nem a hátsómon ülök naphosszat, és siránkozok, többféle dolgot kitaláltam, saját magamnak kerestem a megoldásokat, olyanokba is belekezdtem, amit egyébként mindig baromságnak tartottam, csak azért, hátha mégis segít. És odáig eljutottam, hogy nem kísérlek meg öngyilkosságot, nem vágom meg magam.. Hazugság lenne azt állítani, hogy nem jut eszembe, de küzdök ellene. Csak időnként úgy leterít a depresszió, mindent elsöpörve, hogy egyszerűen nem tudok mit kezdeni vele.

2015. jún. 9. 16:36
 4/8 A kérdező kommentje:

Kedves második, köszönöm szépen a válaszodat! Jó olyanról hallani, aki a saját állapota ellenére (vagy pont ezzel összefüggően?) bevállalta ezt, tényleg nagyon nehéz meló lehet!

Bennem még igazán nem körvonalazódott, milyen formában szeretném véghez vinni, amit szeretnék, és 23 évesen sok mindenbe azt hiszem, már késő lenne belekezdeni.

Egyetemen nyelvszakos vagyok, de semmi értelmét nem látom, de nem sok értelmét látom, sajnos tanárnak nagyon alkalmatlan lennék. Nem bírok emberek eltt beszélni, egyenesen rosszul vagyok, ha sok ember középpontjába kerülök, pedig néha úgy érzem, a sok idióta tanárt látva, hogy ezt még én is sokkal jobban csinálnám...

2015. jún. 9. 16:44
 5/8 anonim ***** válasza:
23 évese azért még elég fiatal vagy, sok mindenbe belevághatsz. Sokan mondták nekem hogy kb ilyen tájt kezdtek csak egyetemre menni egyáltalán. Szóval tényleg előtted az élet, rajtad áll. A mostani szakoddal vállalhatsz magántanítást, amiből lehet pénzed arra, hogy finanszírozd a továbbiakat. Magántanárként pedig csak egy-egy ember figyelmét kell elviselned, az nem olyan mint szerepelni egy osztály előtt. Amilyen opciókat felsoroltam, abból szerintem több is olyan, amibe most is lazán belevághatsz, ha tényleg szeretnéd. Például a szociális munkásoknak még nem is kell olyan hosszú képzést végig szenvedniük és úgy is segíthetnél másokon, már ha elkötelezett vagy afelé, hogy jó, lelkiismeretes munkát végzel. Mindenesetre érdemes átgondolnod, hogy milyen módon szeretnél az embereknek segíteni, mert tényleg elég sok lehetőség van.
2015. jún. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát nézd, szerintem ahhoz, hogy segítő lehess, főleg ha lelki oldalon akarsz segítővé válni, ahhoz előbb saját magad kéne rendbe hoznod valahogy, mert ha a saját lelki tusáiddal nem bírsz el, akkor hogy akarsz másoknak segíteni? Ez olyan, mintha nem tudnék mondjuk kötélre mászni, csak elméletben tudnám hogy is kell és én akarnám megtanítani a másiknak hogyan kell felmászni kötélre, de megmutatni nem tudnám, mert nekem sem megy. Érted? :) Szóval így elég vicces a dolog. Bárkiből lehet szerintem segítő, aki úgy érzi szívesen csinálná, de ahhoz saját magát is rendbe kell tennie, te már sok minden túl vagy, tehát vágod mi a dörgés, mi a mélypont, egyebek, tudnál segíteni másokon, csak előbb magadon segíts! :)
2015. jún. 10. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem olvastam a válaszokat, a saját tapasztalataimat írom.

CSAK az tud hiteles pszichológus lenni, aki maga is küzd problémákkal, és ki tud gyógyulni belőle. Aki "rendben van", az soha nem fogja úgy megérteni, átérezni egy személyiségzavaros ember nehézségeit, mint aki benne volt valaha.

A pszichológia szakon ezzel számolnak is. Azoknak, akik terapeuták lesznek, KÖTELEZŐ a saját terápia, nagyon magas óraszámban és intenzitással. Persze vannak, akik elmismásolják, kamu igazolásokkal, vagy eljárnak ugyan, de nem ásnak mélyre. Belőlük lesznek a rossz szakemberek, mert lényegében a saját problémáikat próbálják másokban kezelni.

De akik komolyan dolgoznak önmagukon is, azokból rendkívül jó és hiteles segítők lesznek. És vannak ilyenek! Pont attól jó szakemberek, mert a saját problémáikat le tudták győzni, és mert pontosan tudják, hogy a pácienseik min mennek keresztül.


Ami az egyéb lehetőségeket illeti: kérdés, hogy komoly segítséget, vagy félmegoldásokat szeretnél nyújtani. Rengeteg olyan segítő szakma van, ami épp csak valami pici kapaszkodót nyújt a segítségre szorulóknak. Az igazi segítség azonban a terápia, amikor valaki igazán mélyre ás magában, és komolyan hajlandó dolgozni magán.


(Jelzem, a terápia természetes velejárója, ha egy időben dühöt érzel az összes ember iránt. Nekem is volt ilyen. Aztán idővel rájössz, hogy vannak emberek - kevesen - akik képesek és hajlandók is változni. Na értük ÉRDEMES dolgozni.)

2015. jún. 11. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat mindenkinek!!!
2015. jún. 11. 22:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!