Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a skizofrénia jelei?

Mi a skizofrénia jelei?

Figyelt kérdés

Azét érdekelne, mert mikor a szüleim betettek a gyerek pszichiátriára úgy kerültem be, hogy személyiség zavaros öngyilkos jelölt vagyok. Aztán volt egy nagyobb orvosi vizit és azt mondák skizofréniás vagyok (sorry a szóismétlésért).

De nem vágom, hogy miért is?



2015. febr. 2. 17:50
 1/5 anonim ***** válasza:
95%
Nem akarok gonosz lenni de ember mibe telik beütni a google-be? Ott minden fennt van vagy wikipedián.
2015. febr. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Mert az nekem kínai, hidd el mindent végig szöszmötöltem, de mindenhol valahogy máshogy írják rá és nem tudom, hogy illik rám a jellemzés. itt azért konkrétabban rá tudok kérdezni a dolgokra. értedmire gondolok?
2015. febr. 2. 17:58
 3/5 anonim ***** válasza:

A skizofrénia (schizophrenia) tünetei nagyfokú változatosságot mutathatnak. A beteg időről időre különbözőképpen viselkedhet. Néha nagyon izgatott vagy zaklatott lesz, máskor egy transz-szerű állapotba kerülhet, megint máskor pedig mozdulatlan, válaszképtelen állapot alakulhat ki (catatonia), ám az is előfordulhat, hogy az idő nagy részében teljesen normálisan viselkedik.


Téveszmék - nem a valóságból táplálkozó személyes hit, például paranoia (követnek valakit, összefogtak valaki ellen) vagy nagyzásos téveszme.

Bizarr téveszmék - például valaki azt hiszi, hogy marslakók szabályozzák a gondolatait.

Hallucinációk - nem létező dolgok észlelése, például képzeletbeli hangokat hallása.

Inkoherencia (összerendezetlenség) - logikátlan gondolatok.

Érzelemmentesség, vagy nem megfelelően kimutatott érzelmek.

Folyamatos olyan érzés, hogy valaki figyeli.

Munkahelyi, illetve társasági helyzetekben nem megfelelő viselkedés.

Társasági izoláció.

Problémák a személyes higiéniával.

Ügyetlen, koordinálatlan mozgás.

Általánosságban a skizofrénia tüneteit három főbb kategóriába lehet sorolni: negatív, pozitiv és kognitív tünetek.


A skizofrénia ún. negatív tünetei


Az úgynevezett negatív tünetek kialakulhatnak a betegség korai szakaszában, amikor a beteg még nem is gondol arra, hogy esetleg kezelésre szorul. Azért hívják ezeket a tüneteket negatívnak, mert egy viselkedésminta vagy személyiségjegy elvesztését fedik. A negatív tünetek általában a funkcióképesség lassú romlásával egyidejűleg jelentkeznek, a társasági működés folyamatos romlásával párhuzamosan jelentkeznek. Az alábbi tüneteket értjük ide:


eltompult érzelmek (az érzelmek csökkent kifejezése);

nem megfelelő érzelmek (nevetés, miközben rémisztő képekről beszél);

a beszéd megváltozása (egyhangú, monoton beszédhang).

A skizofrénia ún. pozitív tünetei


A pozitív tünetek közé tartoznak a hallucinációk és az úgynevezett delúziók (téves eszmék). Azért hívják ezeket pozitívnak, mert olyan viselkedésmintát takarnak, amelyek hozzáadódtak a korábbi személyiséghez.


Kábítószer és skizofrénia

Az élvezeti szerek használata bár nem a skizofrénia egyik jellegzetes tünete, azonban mégis nagyobb gyakorisággal fordul elő schizophrén betegek körében, mint egyébként. A nikotin nagyon gyakran használt élvezeti szer, kb. a schizophren betegek 75-90 százaléka dohányzik, szemben az általános populációban észlelhető egynegyedes aránnyal. A nikotin sajnos zavarhatja a skizofrénia kezelésére használt gyógyszerek hatásait is. Néhány egyéb kábítószer továbbá (többek között az amfetamin, a kokain és a marihuána) ronthatja a betegség tüneteit.

Hallucinációk. Hallucinációról beszélünk ha valaki nem létező dolgokat érzékel. A skizofréniában leggyakrabban észlelt hallucináció a hangok hallása. A beteg lehet, hogy párbeszédet folytat más által nem hallható hangokkal, de az is lehet, hogy úgy érzi, hogy ezek a hangok utasításokat adnak neki, azzal kapcsolatosan, hogy mit tegyen. A hallucináció akár más emberek sérüléséhez is vezethet.

Delúziók (téves eszmék). Téves eszmének nevezzük azokat a nagyon szilárd, személyes gondolatokat, amelyeknek nincsen semmiféle valóságalapja. A skizofrénia leggyakoribb altípusa a paranoid schizophrenia, amelyben a beteg irracionálisan azt hiszi, hogy mások üldözik, vagy összeesküvést szőnek ellene. A beteg elhiheti, hogy a televízió irányítja viselkedésüket, illetve, hogy külső erők szabályozzák gondolataikat.

Kognitív (észlelési) tünetek


Ezek a tünetek sokkal enyhébbek, mint a pozitív és negatív tünetek. A kognitív (észlelési) tünetek az alábbiak lehetnek:


nem sikerül a bejövő információ feldolgozása;

nehézzé válik odafigyelni valamire;

memóriazavarok alakulnak ki.

2015. febr. 2. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szerintem az alábbi írás elég érthető. Az oldalt nem akartam linkelni, mert reklámnak minősülne, de ha kimásolsz egy kis részt, ráakadhatsz, és az 1. és 3. oldalt is átolvashatod, ahol a skizofréniával kapcsolatos tények és tévhitekről, valamint a kezeléséről is olvashatsz.


A SKIZOFRÉNIA TÜNETEI


A skizofrénia a különböző szerepekben való működés lassan előrehaladó, folyamatos zavarát eredményezi, elsősorban a munkahelyen és a magánéletben. A rendszeresen megjelenő és folyamatosan súlyosbodó tünetek skizofréniára utalhatnak.


A skizofrénia (schizophrenia) tünetei nagyfokú változatosságot mutathatnak.

A beteg időről időre különbözőképpen viselkedhet. Néha nagyon izgatott vagy zaklatott lesz, máskor egy transz-szerű állapotba kerülhet, megint máskor pedig mozdulatlan, válaszképtelen állapot alakulhat ki (catatonia), ám az is előfordulhat, hogy az idő nagy részében teljesen normálisan viselkedik.


- Téveszmék - nem a valóságból táplálkozó személyes hit, például paranoia (követnek valakit, összefogtak valaki ellen) vagy nagyzásos téveszme.


- Bizarr téveszmék - például valaki azt hiszi, hogy marslakók szabályozzák a gondolatait.


- Hallucinációk - nem létező dolgok észlelése, például képzeletbeli hangokat hallása.


- Inkoherencia (összerendezetlenség) - logikátlan gondolatok.


- Érzelemmentesség, vagy nem megfelelően kimutatott érzelmek. Folyamatos olyan érzés, hogy valaki figyeli.


- Munkahelyi, illetve társasági helyzetekben nem megfelelő viselkedés.


- Társasági izoláció.


- Problémák a személyes higiéniával.


- Ügyetlen, koordinálatlan mozgás.


Általánosságban a skizofrénia tüneteit három főbb kategóriába lehet sorolni: negatív, pozitív és kognitív tünetek.


A SKIZOFRÉNIA ÚN. NEGATÍV TÜNETEI


Az úgynevezett negatív tünetek kialakulhatnak a betegség korai szakaszában, amikor a beteg még nem is gondol arra, hogy esetleg kezelésre szorul. Azért hívják ezeket a tüneteket negatívnak, mert egy viselkedésminta vagy személyiségjegy elvesztését fedik. A negatív tünetek általában a funkcióképesség lassú romlásával egyidejűleg jelentkeznek, a társasági működés folyamatos romlásával párhuzamosan jelentkeznek. Az alábbi tüneteket értjük ide:


- eltompult érzelmek (az érzelmek csökkent kifejezése);

- nem megfelelő érzelmek (nevetés, miközben rémisztő képekről beszél);

- a beszéd megváltozása (egyhangú, monoton beszédhang).


A SKIZOFRÉNIA ÚN. POZITÍV TÜNETEI


A pozitív tünetek közé tartoznak a hallucinációk és az úgynevezett delúziók (téves eszmék). Azért hívják ezeket pozitívnak, mert olyan viselkedésmintát takarnak, amelyek hozzáadódtak a korábbi személyiséghez.


- Hallucinációk.


Hallucinációról beszélünk ha valaki nem létező dolgokat érzékel. A skizofréniában leggyakrabban észlelt hallucináció a hangok hallása. A beteg lehet, hogy párbeszédet folytat más által nem hallható hangokkal, de az is lehet, hogy úgy érzi, hogy ezek a hangok utasításokat adnak neki, azzal kapcsolatosan, hogy mit tegyen. A hallucináció akár más emberek sérüléséhez is vezethet.


- Delúziók (téves eszmék).


Téves eszmének nevezzük azokat a nagyon szilárd, személyes gondolatokat, amelyeknek nincsen semmiféle valóságalapja. A skizofrénia leggyakoribb altípusa a paranoid schizophrenia, amelyben a beteg irracionálisan azt hiszi, hogy mások üldözik, vagy összeesküvést szőnek ellene. A beteg elhiheti, hogy a televízió irányítja viselkedésüket, illetve, hogy külső erők szabályozzák gondolataikat.


KOGNITÍV (ÉSZLELÉSI) TÜNETEK


Ezek a tünetek sokkal enyhébbek, mint a pozitív és negatív tünetek. A kognitív (észlelési) tünetek az alábbiak lehetnek:


- nem sikerül a bejövő információ feldolgozása;

- nehézzé válik odafigyelni valamire;

- memóriazavarok alakulnak ki.


MIKOR FORDULJUNK ORVOSHOZ?


A skizofrénia - természetéből fakadóan - nem az a betegség, amelyben a beteg idővel magától orvoshoz fog menni. Egy skizofréniás beteg számára a téves eszmék és a hallucinációk valódiak, és nagyon gyakran a beteg nem hiszi, hogy szükség van orvosi beavatkozásra.


Ha Ön családtagja vagy barátja valakinek, akinél a skizofrénia lehetséges tünetei észlelhetők, akkor előfordulhat, hogy Önnek kell majd orvoshoz vinnie a beteget a megfelelő vizsgálatra. A skizofréniás betegek gyakrabban követnek el öngyilkosságot, éppen ezért ha szerette öngyilkossági szándékot hangoztat, azonnal forduljon szakemberhez!


A SKIZOFRÉNIA DIAGNÓZISA


A skizofrénia diagnózisának felállítása előtt orvosa nagy valószínűséggel ki fogja zárni az egyéb schizophrenia-szerű tüneteket eredményező betegségeket, ugyanis lehetséges, hogy más betegség a skizofréniához hasonló tüneteket idéz elő. Orvosa meg akarja majd beszélni Önnel a család betegségeit, illetve az Ön személyes korábbi betegségeit, majd megvizsgálja Önt. Az orvos lehet, hogy vizelet és vérmintát fog kérni, hogy megállapítsa, nem áll-e valamilyen gyógyszer, élvezeti szer, vagy más betegség a tünetek hátterében.


Számos egyéb pszichiátriai betegség hasonlíthat legalábbis részben a skizofréniára. Ilyen többek közt a depresszió, a bipoláris zavar (mániás depresszió), egyéb pszichózisok, alkoholfüggőség és más kábítószerek használata.


Előfordulhat továbbá, hogy más organikus megbetegedések, például egyes fertőzések, daganatos megbetegedések, központi idegrendszeri betegségek, pajzsmirigy betegségek és immunrendszeri zavarok szintén pszichés tüneteket okozhatnak. A pszichózis bizonyos gyógyszerek mellett is kialakulhat.


Ha nincs semmilyen ilyen jellegű ok a háttérben, akkor a tünetek alapján az orvosok felállítják a schizophrenia diagnózisát. (WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta)

2015. febr. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Amíg szerkesztgettem, addig az előttem lévő ugyanazt a cikket bemásolta be - ő is ezt találta a legközérthetőbbnek. :)
2015. febr. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!