Asperger szindrómát kizárja, ha valaki nagyon empatikus?
Az asperger sz. tünetei szinte 90%-ban egyeznek az enyéimmel. A kiskori tünetek leírásánál is egyértelműen magamra ismertem. Talán az egyetlen nagyobb különbség, hogy mindenhol azt olvasom: az aspergeres személy nem annyira empatikus, nem nagyon tudja beleélni magát mások helyzetébe. Ez viszont rám nem igaz. Sőt.
Vannak olyanok, akiknél diagnosztizálták ezt a betegséget, és közben mégis nagyon fejlett empatikus készséggel rendelkeznek?
Igen. És az A. igen ritka betegség, annak ellenére is, hogy mostanában éppen annyira divat lett diagnosztizálni, mint a 90-es évek végén a "pánikbetegséget".
Szinte biztos, hogy nem A-s vagy, hanem egy unatkozó, szorongó kamasz vagy fiatal felnőtt. Ne olvasgass pszichiátriai leírásokat, mert azt nagyon könnyű "felismerni" magunkon.
Nem unatkozó kamasz vagyok. Csak segítséget keresek a problémáimra, amik megnehezítik az életem, amióta az eszemet tudom. Nem egy betegséget keresek magamnak, hogy "menőzzek" (eleve nem gondolom, hogy az ilyesmit elhíreszteli az ember) egyszerűen azt gondolom, ha nevén lehetne nevezni a dolgot, talán a megoldása/kezelése, vagy legalább az együttélés vele könnyebb lenne. Mert az ember legalább rájön, mi is valójában a baj vele?
Köszönöm a választ.
Egyáltalán nem igaz, hogy ritka, csak általában nem olyan feltűnő, hogy kiskorban diagnosztizálják, később meg már vagy megtanul együttélni vele az ember, vagy nem is tudja, hogy mi baja. Inkább alul van diagnosztizálva.
Az empátia is ilyen, "tanulható", illetve inkább fejleszthető. Lehet, hogy idővel megtanultál empatikusabb lenni, ettől még simán lehetsz aspergeres, a legfontosabb, hogy a kiskori tünetek passzoljanak, felnőttként is azok alapján diagnosztizálnak.
Hm. Én is empatikus vagyok, az EQ tesztek szerint NT vagyok, minden más AS-ra utal. Csakhogy nem volt mindig így, és ezt biztosan tudom. Arról lehet szó, hogy megtanultam rákapcsolódni az emberekre, illetve bizonyos helyzetekben bizonyos viselkedésekkel reagálok.
De ha nagyon le vagyok merülve, hajlamos vagyok figyelmen kívül hagyni mások érzéseit, hangulatát, motivációit..
Erre a kérdésre kaphatsz itt választ: NEM! :) De arra, hogy aspi vagy-e, már nem. Ezer féle magyarázatot lehet adni arra, ha ez neked gondot okoz(!), miért nem diagnosztizáltatod magad, de biztos, csak akkor lehetsz benne, az a hivatalos, az a tuti. Menj el egy pszichológushoz, vagy pszichiáterhez, esetleg a Vadaskertbe, vagy jelentkezz az Autizmus Alapítványnál. Ha a dg megvan, jöhet a kezelés - amely leginkább a szorongásos, kényszeres dolgokra fókuszál (kognitív pszichoterápia). Egy mentálhigiénés segítő, sok dolgot helyretehet benned..
Szerintem nincs olyan, hogy halálbiztos önismeret. A tudatalattid genya, és csal! :)
Weboldal: [link]
Kérdező: nem lepontozni kell azt, aki tud - engem - és felpontozni azokat, akik szerinted kényelmesen vélaszolnak arra, amit hallani akarsz, hanem ha tényleg problémád van, akkor el kell menni szakemberhez! Pszichiáterhez, van ifjúsági is.
És újra elmondom: NEM! ha erősen ampatikus ember vagy, akkor szinte kizárt, hogy aspergeres legyél. Egy valódi A-es a saját világában él, és újra leírom: a divattal ellentétben nagyon ritka betegségről van szó.
"De ha nagyon le vagyok merülve, hajlamos vagyok figyelmen kívül hagyni mások érzéseit, hangulatát, motivációit.."
Ezzel MINDENKI így van, kedvesem. :)
Ma 08:56-nak.
Nem pontoztam le senkit, az összes válaszra zöldet adtam, mert hasznosnak találtam. A gyakori kérdéseken pedig nem csak a kérdező tud értékelni (bizonyára te is tudod), hanem minden regisztrált, még olyanok is akik egyáltalán nem válaszolnak, csak olvasgatnak. Egyébként szerintem ha csak én értékelnék egy választ "nem hasznosnak", attól az egytől még nem állna az átlaga 18%-on.
Mindenkinek köszönöm szépen a válaszokat.
"nem lepontozni kell azt, aki tud"
Aki tud az nem irkál olyanokat:
"éppen annyira divat lett diagnosztizálni"
Diagnózist az orvos állít fel. Itthon elég nehéz megkapni, Amerikában annál könnyebb, de a diagnosztikai gyakorlat egyenetlenségéről egy olyan kórkép esetén, ami gyakorlatilag kizárólag a viselkedés szintjén van leírva, nem azok tehetnek, akiket diagnosztizálnak. Öndiagnosztizálni esetleg divat lett.
"egy unatkozó, szorongó kamasz vagy fiatal felnőtt."
Kérdezőt lefitymáló klisé No. 17344. A kamaszkor nem egy betegség. Semmi nem jár a korral, ha valaki úgy érzi problémái vannak, az nem írható le így.
Azért arra kíváncsi lennék, hogy a kedves lepontozott (8:56-57) honnan tudja ennyire a frankót? Esetleg orvos? Az embereket gyakran elhelyezem egy "kartotékrendszerbe".
Van egy ilyen fiók: A családjában/baráti körében valaki (unoka, barátnő gyermeke) aspergeres. Esetleg középkorú, vagy idősebb pedagógusként egyre több aspergeressel találkozik - és mivel ezt régebben lerendezték egy kis noszogatással, meg azzal, hogy félénk... hirtelen nem tudja hova tenni a helyzetet. Tehát nem fogadja el, hogy az autista <> nyáladzó, retardált szellemi fogyatékos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!