Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Pszichés gondok, talán üldözés...

Pszichés gondok, talán üldözési mánia?

Figyelt kérdés
Alapjáraton egy teljesen normális ember vagyok, nem cigizem, nem iszom, nem drogozom, rendszeresen végzek testmozgást, társasági lény vagyok, nem bántalmaztak gyerekkoromban, nem ért trauma, tehát semmi olyan dolog az életemben, aminek következtében kialakult a következő: folytonosan úgy érzem, figyelnek, ha betérek egy zárt helyiségbe az első dolgom felmérni a terepet, azonnali lehetséges kiutat/utakat keresni, pontosan meghatározom az ott tartózkodó emberek számát, és felmérem, hogy ki jelenthet-e rám potenciális veszélyt, megragadnak az apróságok ( egy jegyűrű, testi hegek, márkás ruházat-e vagy sem, stb. ), megfigyelem az emberek viselkedését, logikusan végig gondolom különböző veszélyek végkimenetelét, állandóan "készültségben" vagyok. Egy példa, máris tegnap estéről: éppen hazafelé tartottam korom sötétben, felfigyeltem távoli emberek közeledtére, hangosan beszélgettek, így néhány információm már volt róluk, amikor elhaladtam mellettük arra lettem figyelmes, hogy a kulcscsomómat szorongatom, és az ökölbe szorított ujjaim között a kulcsok álltak ki, ezáltal hatékonyabb lehet az esetleges ökölharc. Na most én, mindezt nem direkt, hanem reflexszerűen teszem, de úgy érzem, nem normális tevékenységek mindezek. Minek okán alakulhattak ki?
2013. jan. 21. 19:16
 1/2 anonim válasza:
Nagyon érdekes, amit leírtál... volt, hogy én ugyanilyen módon szorongattam a zsebemben a kulcsaimat,, de az én "ügyem" szerintem más tészta, mivel engem egyszer megtámadtak a metrón. Valahogy azóta is "félek" a metrón, de más járműveken sem érzem biztonságban magam, ha pl. meglátom, valaki magában beszél, már menekülnék is. Ez is pszichés probléma, plusz nekem a gyerekkorom sem volt jó, elvált is vagyok, stb. ezek még pluszban rátesznek egy lapáttal arra, hogy "ilyen legyek". Bár ez sem normális dolog. A Te esetedben viszont, ha tényleg nem ért semmilyen trauma, szerintem mindenképp mondd el ezt a problémát egy pszichológusnak. Ő tudni fogja, vajon mitől alakulhatott ki benned ez a skizofrénia (mert szerintem az) Ez egyfajta betegség, amiről írsz, de lehet kezelni. Nem lesz semmi baj, szerintem el fog múlni idővel, csak keress fel szakembert.
2013. jan. 22. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

fel tudod mérni, hogy az adott helyzetben nem VALÓS amit érzel? gondolsz? tudod azt mondani magadnak, hogy tudom, hogy csak az agyam szórakozik velem? Mert ha igen, akkor egy idő múlva megtanulod kezelni. Csukd be a szemed, nyugodj le, ha teheted, menj ki a mellékhelységbe, vegyél nagy levegőt, és gondolkodj el, hogy ez most mennyire lehet valós. Higgadtan gondold át az embereket, reakciókat, és próbáld az agyad beállítani arra, hogy minden rendben van. Ne hagyd hogy ez a pánik eluralkodjon rajtad. Lásd a környezetet békésnek. Utána menj vissza, és bizonyosodj meg róla, hogy minden rendben van, békés. Ha kell, menj oda egy emberhez, és mosolyogva tegyél fel neki egy ártalmatlan kérdést. Figyeld meg, teljesen normálisan fog reagálni, és rájössz, hogy az egészet csak képzelted.


Nekem is hasonló szokott lenni, csak én nem fizikai bántalmazástól félek, hanem lelkitől, vagy hogy kibeszélnek, kiközösítenek, elutasítanak, rosszat gondolnak rólam, rosszat akarnak velem tenni (kihasználnak, becsapnak, elárulnak, hülyének néznek stb) és nálam ez már kóros. Ha jön a pánik, akkor ki szoktam menni a mellékhelységbe átgondolni a dolgokat, és már tudom, hogy sokszor a fantáziám szórakozik velem. Minden közegben próbálok keresni egy bizalmast, akit beavatok az agyam működésének humorába, és mindig megkérdezem tőle, hogy jól látom-e a dolgokat, baj van-e az ítélőképességemmel. Ha megértő partnerre találsz, akkor fognak segíteni, ha őszintén elmondod hogy neked ilyened van, csak ki kell fogni egy segítőkész embert. Azért bízz benne, hogy még vannak jó emberek, csak meg kell találni őket. És ismerd fel, hogy sokszor az agyad szórakozik veled. Ha minden kötél szakad, menj oda, és kérdezd meg hogy vannak velem szemben otromba szándékaid? Ha igen, akkor játszuk le, ha nem, akkor meg bocs, csak rosszul érzékeltem a dolgot. ennyi. és akkor tovább nem fogsz rajta kattogni.

2013. jan. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!