Hol a határ a kettő közt?
A pszichiátria és a pszichológia között az a különbség, hogy a pszichiátria olyan embereket próbál meggyógyítani, akik betegek, a pszichológia pedig a többi furcsa embert?
"A pszichológiában néha nehéz megkülönböztetni az (átlagtól való) eltérés, a furcsaság, az elváltozás, a viselkedészavar, illetve a pszichés betegség fogalmát. Egy széles körben elfogadott definíció szerint az egyén csak akkor tekinthető pszichés értelemben betegnek, ha a megvalósított viselkedést egyszerre jellemzi az alábbi négy jellemző:
deviancia: a megvalósított viselkedés mások számára feltűnést keltő, szokatlan, esetleg érthetetlen
distressz: a viselkedést produkáló egyén a boldogtalanság, a kellemetlenség érzését tartósan átéli
diszfunkcionalitás: az egyén képtelenné válik önmaga és társas kapcsolatai fenntartására, a munkavégzésben zavar áll be
veszélyeztetés: az egyén által megvalósított viselkedés a társadalomra és/vagy magára az egyénre nézve veszélyes"
A pszichiáter szakorvos. Felírhat gyógyszert, elrendelhet elektrosokk-terápiát vagy műtétet. A pszichológus csak egy bölcsész, nem írhat fel gyógyszert stb. Az egyik bölcsészkaron tanul, a másik az orvosi egyetemen.
A második különbség, hogy ez egyszerűen két különböző szakma. A pszichiátria a viselkedészavarok, pszichés betegséges felismerésének és kezelésének tudománya. A pszichológia a viselkedés tudománya. Ennek megfelelően van reklámpszichológia, kriminálpszichológia, börtönpszichológia, politikai pszichológia stb. Ahol emberek vagy embertömegek viselkedését be kell jósolni vagy befolyásolni kell, ott pszichológiai ismeretekre van szükség. A pszichiátria ezzel szemben a pszichés betegek kezeléséről szól. Természetesen létezik átfedés, pl. pszichiáter és pszichológus is folytathat adott esetben pszichoterápiát.
A különbség a szemléletmódban van. Emiatt persze a módszereik is különböznek.
A pszichiátria az ok-okozati, orvosi szemléletet követi. Depressziós vagy, mert nem megfelelő a szerotonin-szinted. Felírunk rá gyógyszert, ami megszűnteti az okot, tehát jobban leszel.
A pszichológia szerint a test és lélek egységként működik. Pl. a depressziónak, de testi betegségeknek is (pl. gyomorfekély) annyi oka van, ahány emberi sors. Azért lesz valaki depressziós, mert biológiailag hajlamos rá, illetve minden ami addig történt vele az életben, ide vezetett.
Ha valaki átalakítja pszichoterápiával azt, ahogy a világot észleli és feldolgozza, akkor megoldódnak az addigi problémák is.
Persze a két szemléletet ötvözni is lehet, ezt teszi sok pszichiáter, akik pszichoterápiát is végeznek.
"A pszichiátria az ok-okozati, orvosi szemléletet követi."
Akárcsak a pszichológia, hiszen a pszichológus is a tünetek okait igyekszik megszüntetni.
"A pszichológia szerint a test és lélek egységként működik."
Akárcsak a pszichiátria szerint, hiszen másképp hogyan is lehetne "lelki" problémákra gyógyszerrel hatni?
"szánalom és ijesztő, hogy még mindig csinálnak lobotómiát"
Azt már pont nem csinálnak, vannak fejlettebb műtétek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!