Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért rendelkezem túlérzékeny...

Miért rendelkezem túlérzékeny lelkiismerettel? És hogyan tudnám legyőzni a rámtörő "bűntudatrohamokat"?

Figyelt kérdés

Olyan dolgok miatt érzek emésztő bűntudatot, amik miatt egy átlag ember nem érezne...és nem csak egyszer érzem, hanem a múltbeli dolgok miatt is vissza-visszatér. Ilyenkor nem tudok aludni,se enni, se semmi, és azon töröm a fejem, hogy tehetnék jóvá olyan dolgokat, amiket nem is biztos, hogy én csináltam rosszul. Írok konkrét példákat, h megértsétek... pl egyszer utaztam haza a buszon, és leült velem szemben egy öreg bácsi koszosan, szakadtan, a táskájából folyt a padlóra a tojás és a tej, és a szemöldökéből pedig a vér. Azt mondta, elesett, és annyira gyámoltalan volt, hogy majdnem elsírtam magam, és valahányszor erre az esetre gondolok, elszorul a torkom és iszonyú bűntudatot érzek, hogy nem tudtam segíteni a bácsinak... de mégis hogyan segíthettem volna? nem tudtam volna mit kell csinálni a vérző sebbel és nem tudtam visszavásárolni neki az összetört tojást és a kipukkant tejet sem. De senki mást sem érdekelt ez az egész körülöttünk. És van egy olyan érzésem, hogy amikor elesett, akkor sem segített rajta senki, hisz akkor nem a buszon köt ki, hanem az orvosnál. És emiatt is bűntudatot érzek...holott én nem voltam ott, mikor megtörtént vele a baleset.

Egy másik történet, ami sokkal inkább marcangol, de hibásabb is vagyok benne... kb 2-3 éve a nagymamám nagyon beteg volt...valahányszor elmentem meglátogatni őket, gyomorgörccsel ültem végig azt az egy órát, mert nem bírtam elviselni,hogy úgy látom a mamámat,kb 30 kilósan, legyengülve, és az egy óra alatt is azt kellett hallgatnom, hogy milyen rosszul szokott lenni, hogy hányszor esett el aznap és hasonlók. Egyszerűen nem bírtam lelkileg, ezért egyre ritkábban látogattam meg, pedig tisztában voltam vele, hogy neki az okozza a legnagyobb örömöt, ha láthatja az unokáit(van egy öcsém is). Aztán egyszercsak meghalt...félévvel azután, hogy utoljára meglátogattam. És azóta nem bírok a bűntudattal, hogy nem voltam képes a félév alatt még meglátogatni, mielőtt meghalt volna... és eszméletlen fájdalmat érzek emiatt és úgy érzem, neki is nagyon fájt, hogy nem láthatott még utoljára... igaz, hogy öcsém még annyiszor se ment el hozzám mint én, de rajta nem látom, hogy rosszul érezné magát emiatt...én vagyok túlérzékeny azekre a dolgokra? ha igen, miért és hogy tegyem túl magam a dolgokon?


2009. ápr. 1. 11:06
 1/4 anonim ***** válasza:
hát bizony ez "túlérzékenység".nagyon vigyázni kell magadra, hogy ezek a lelki tunetek /ha nem vezeted le oket/, ne okozzanak majd késobb testi fájdalmakat is./mint nálam/.én úgy gondoltam mindig , hogy más nem is lehet ilyen , de most orulok , hogy megírtad az érzéseidet.sajnos, ha az alaptermészeted ilyen akkor a késobbiekben nem nagyon tudsz rajta változtatni /esetleg antidepis gyógyszerekkel, de szerintem még azzal sem/.amit ajánlani tudnék az az, hogy mindig tedd meg azt amit helyesnek gondolnál pl. a bácsi esetében elég lett volna, ha odamész megtorlod az arcát egy pár jó szót szólsz hozzá.a nagymamád esetében tobbszor kellett volna elmenned, de ha nem bírod látni más szenvedését akkor csak kevesebb idore.ezekkel a kis apró dolgokkal megnyugtatod a lelked.nem tudom , vallásos vagy-e?egy gyónás is segítene egy megbízható papnál, vagy barát, barátno akivel meg,- kibeszélhetnéd ezeket a dolgokat.ha nem akarsz a késobbiekben szenvedni ezek miatt, akkor neked is akarnod kell és mondani magadban, hogy te mindent megtettél amit lehetett.próbálj utánanézni stresszoldó technikáknak a neten /futás, tánc, jóga stb. és ne legyen benned onvád.nézz korul, hogyan viselkednek az emberek, a tobbség és próbáld magad meggyozni, hogy te sokkal jobb vagy csak egy kicsit érzékenyebb.
2009. ápr. 1. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Igazság szerint minden érzelmi téren túlérzékeny vagyok... a legapróbb problémák miatt nem tudok aludni hetekig és már akkor is elsírom magam ha csak egy számomra jelentéktelen vadidegen ember csúnyán néz rám, vagy ha valaki rossz véleménnyel van rólam ok nélkül vagy félreértésből adódóan. Fizikai jelei is voltak már ennek a túlérzékenységnek, decemberben alakult ki nálam egyfajta pánikbetegség, ami megkeserítette az estéimet és gyógyszerrel küzdöttem le. Jelenleg gyógyszer nélkül próbálom kordában tartani, a hangsúlyt a természetjárásra és a lovaglásra fektetem a mindennapjaimban, mert ezek a tevékenységek hatnak rám nyugtatólag.

Nem vagyok hívő, a gyónással, úgy érzem nem sokat érnék, szívem szerint azoknak gyónnék, akik miatt bűntudatot érzek és akiktől a megbocsájtást várom...de ez már nem lehetséges :(

2009. ápr. 1. 18:14
 3/4 anonim válasza:

Ne érezd magad egyedül, sokszor én is hasonlókkal küzdök, pedig én fiú vagyok és mégis...

Kiskoromban azt se bírtam elviselni, ha a szüleim veszekedtek, aztán én is elvesztettem a nagyszüleimet.

Ha valakivel beszélek túlságosan magamra veszem a problémáit, beleélem magam, aztán úgy kezelem, mintha az enyém lenne. Szerintem ez nem baj, ha több ember érezne így, de így néha gyengeségnek érzem, holott szerintem nem az, és emiatt nekem is sokszor előjönnek hangulatváltozások. Ha gondolod írj priviben, én szívesen beszélgetek veled ezekről a dolgokról.

2009. ápr. 1. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

én az elso vagyok és mindkettotoknek uzenem, hogy nem szabad a mások problémáit a sajátotoknak érezni, mert az emberek nem érdemlik meg .én a saját tapasztalataimbol mondom ezt, mert 50 éves koromra egy testi-lelki roncs lettem a úlérzékenységem miatt.én is mindenki baját meghallgattam mind a családon mind a munkahelyemen és mindenkin segítettem érzelmileg , de mikor tehettem anyagilag is.aztán akin a legtobbet segítettem és a legjobban sajnáltam az orvul hátbaszúrt és a tobbiek is.amikor nekem lett volna segítségre szukségem, nincs senki, csak magamra számíthatok.mindenkinek csak addig kellettem amíg kihasznált.így mégegyszer csak annyit, hogy nagyon csínyján kell bánni az egyuttérzéssel és a segítséggel, higyjétek el egy állat hamarább viszonozza a szeretetet és gondoskodást is, mint az ember.az ember , ha észreveszi, hogy érzékenyebb vagy mások iránt a legjobb esetben is kihasznál vagy bolondnak néz.kérlek vigyázzatok magatokra!

a kedves kérdezonek még annyit.ne gondolj be magadnak olyasmit, hogy a nagymamádnak fájt, hogy nem látott utoljára.azt te nem tudhatod az o utolsó gondolatait.én két éve vesztettem el anyukámat /apukámat már tobb mint tíz éve/.nekem ugyanilyen bunvádam volt miatta, mert a novérem bevitte a kórházba és mikor már haldoklott modtam neki vigyuk haza erre a novérem rámformedt, hogy ne találgassak még jobban lesz.ez volt csutortoki napon .szombaton a novérem dél felé már hívott, hogy ha anyu meghal akkor ki intézi a temetést.és fél kettokor meg is halt.látod én abba betegedtem bele, hogy három gyerek /ennyien vagyunk testvérek/ mellett a korházban kellett meghalnia és a drága testét idegenek mosták, oltoztették.én ezt a novéremnek soha nem bocsátom meg.

2009. ápr. 2. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!