Érdemes lenne elmennem?
Akkor frigidé válhatsz tőlük. Valamivel jobban vagyok, de emberek közé csak nyugtatóval tudok menni. A mostani diagnózisom (mindig változtatják, ez nem olyan, mint a testi betegségek) borderline személyiségzavar és paranoid pszichózis.
Az előzőek: szociális fóbia, egyéb akkut döntően paranoid téveszmés pszichotikus zavar (egy pszichiáter azt mondta nekem később, ezt akkor használják, ha nem akarnak állást foglalni, pedig 4 hónap pszichoterápia után adták) skizoaffektív zavar. Több pszichiáter szerint skizofrén vagyok. Gyakran 10-20 perc beszélgetés alapján "diagnosztizálnak" az orvosok. Az utolsó alkalommal használtak Szondi és Rorschach tesztet is.
Sajnos nem igazán vagyok tisztában ezekkel a tesztekkel.Erős nyugtatókat szedsz?Mióta tart ez a betegség nálad?Mármint mikor észlelted a jeleit?
Bocsi hogy ennyit kérdezek :)
A Szondinak az a lényege, hogy elmebeteg emberek képeit teszik eléd 4-es csoportokban, és ki kell választani 1 szimpatikust és egy unszimpatikust. Legalább kétszer végig kell csinálni az egészet, hogy érvényes eredmény legyen. Elég bizarr arcok vannak benne, azért is, mert vagy 80 éve élt emberek képei. Ezt a tesztet külföldön már nem használják, Magyarországon is csak azért maradt meg, mert magyar ember találta ki a 30-as években. A Rorschach az, amikor lapokat tesznek eléd, amiken tintapacák vannak, és el kell mondanod, hogy az minek néz ki szerinted! Ezt az egész világon használják. A helyi Pszichiátriai Gondozóban ezekkel nem fogsz találkozni. Komolyabb terápiák alatt szokták használni, hogy pontosabb képet kapjanak.
Erős nyugtatókat szedek, de gyakran ez sem elég.
Nyugtatóból léteznek természetesek, amiket bárki megkap a patikában, ezek általában macskagyökeret tartalmaznak, és hatásuk erősen nulla közeli (pl. Valeriana).
A vényre kapható mesterségesek már hatnak, de mellékhatásokkal is számolni kell. Paradox módon szorongásos tüneteket is okozhatnak. Nálam a Seduxen szedése alatt az volt, hogy összerándultam az éles zajokra, gondoltam biztos nagyon szorongok, azért van. Évekkel később olvastam egy tájékoztatóban a gyógyszer mellékhatásai közt. Illetve tikkelés (szem alatt, vagy arcon illetve végtagon rángatózik az izom) is a nyugtatók szedése óta van nálam.
Amúgy ezeket szedtem: 2000-ben a Spitomint, ez egy speciális nyugtató, mert nem tompít, de egy darabig szedni kell, hogy kialakuljon a hatása. Nálam ez nem történt meg, viszont a beszedése után mindig le kellett feküdnöm ~40 percre, ugyanis nagyon szédültem tőle.
A többi általában benzodiazepin származék. Ami tompít, és beszedés után pár óráig hat (5-12), viszont folyamatos szedésnél nagyon gyorsan hozzászokik a szervezet. Akkor már nem nyugszik meg tőle, csak ha többet szed. Ezért 3-6 hónapig javallott csak szedni, a gyakorlatban évekig is felírják az orvosok.
Ebből szedtem először a Seduxent 2000-2002 közt. Amerikában ezt „tömték” nagyon sokakba az ötvenes években, minden fajta feszültségre adták, pl. a háziasszonyoknak. Aztán jól érezték magukat tőle, és kedvesek voltak. Ott Valium néven ismerik.
Aztán Frontint, ami sokkal újabb, úgynevezett nagypotenciálú benzodiazepin, 10-ed annyi hatóanyag kell belőle. Szedtem Xanaxot is, ami ugyanez, csak az eredeti külföldi gyártó márkája. Aztán Helex SR-t, aminek szintén ugyanaz a hatóanyaga, de nyújtott felszívódású, a hosszabb hatás érdekében.
Most 2 mg-os Rivotril szedek ez régóta létező szer, de csak egy ideje adják szorongásoldónak is (eredetileg epilepszia ellen használják).
Ezekre 90%-os támogatás van, és így csak 100 Ft körüli a havi adag. Pszichiáter tudja felírni támogatással.
A gondozóban első alkalommal elbeszélget veled a pszichiáter kb. 20-30 percet a problémáidról, ebből kikövetkezteti, hogy mi lehet a betegséged, aztán ad gyógyszert, esetleg továbbküld pszichoterápiára, ha nagyon súlyos az állapotod. Később már csak felírja havonta a gyógyszert, ennyi a kezelés. Órákat kell várni mindig, ami nálam különösen rossz, mivel szorongok emberek társaságában. Ha van pénzed, mehetsz magánorvoshoz is, azok alkalmanként 3-7 ezer Ft-ot kérnek a gyógyszer felírásáért.
A betegség régóta tart nálam. Már 5 évesen is feszélyezett az idegen emberek társasága (aki nem közvetlen családtag), aztán iskolában egyre rosszabb lett. Reggelente gyomoridegességem volt. Nem beszéltem senkivel az osztályban, csak egyedül üldögéltem a padban. 12 éves korom körül tudatosult bennem, hogy én más vagyok. Középiskolában már erősen szorongtam, állandóan folyt az izzadság a tenyeremről, aztán ki is maradtam. Végül több kihagyással, 11 év alatt, levelező tagozaton tudtam elvégezni a gimnáziumot. Azóta itthon vagyok.
Több osztályba sorolják a pszichés problémákat:
A személyiségzavarnál az egyén személyisége másképp fejlődik ki, mint az átlagos embereké. Ez nem betegség, hanem állapot. Ide tartozik a borderline is.
Aztán vannak a neurózisok. Például generalizált szorongás, szociális fóbia, pánikbetegség.
Depresszió, ami súlyos lehangoltsággal, fáradtságérzettel jár.
A pszichózisok okozzák a legsúlyosabbak problémákat. Lehetnek pozitív tünetei pl.: paranoia (bizalmatlanság, gyanakvás), hallucinációk, téveszmék, kényszerképzetek. És negatívak: érzelmi elsivárosodás, szótlanság, befelé fordulás, közöny.
Például skziforénia, skizaffektív zavar, paranoid pszichózis
Ezek között nincsenek erős válaszvonalak, nálam is megállapították már nagy részüket.
5 fajta antidepresszánst is szedtem már az elmúlt 10 évben. Az egyik pszichiáter meg is sajnált, hogy ennyi mindent beszedettek velem, pedig akkor még csak a felénél tarthattam a mostani listának. Vérvétel alapján májkárosodást is megállapítottak, amit könnyen lehet, hogy valamelyik gyógyszer okozott.
A pszichoterápiát javaslom neked. Ha nincs sok pénzed, mehetsz a Thalassa Házba, ezt fizeti a TB. Gyors változásra ne számíts, akár évekig is eltarthat, míg valóban jobban leszel. Én 4 hónapig voltam ott kezelésen, 6 hétig bejártam (hetente 2-3 alkalommal kellett menni), 6 hetet bentlakásosban (eddig bírtam), majd még 6 hetet újra bejártam. Aztán volt egy öngyilkossági kísérletem, és kiestem a terápiából.
Köszönöm a bíztató szavakat.
Minden jót kívánok neked!
Nem mintha különösebb jelentősége lenne (a válaszaimból látszódik, az alaposság is egy problémán), de annyiban pontosítanám magam, hogy a 60-as évek elején jelent meg a Valium és 1969-1982 közt volt a legnagyobb számban eladott gyógyszer az USA-ban.
Minden jót!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!