Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy is csinálja a pszichológus?

Hogy is csinálja a pszichológus?

Figyelt kérdés

Laikusként talán túl leegyszerűsítem a dolgot, de próbáljuk meg.


Valamilyen mentális probléma, fóbia stb -> Beszélgetés a pszichológussal -> A probléma hátterének kiderítése, pl. gyerekkori trauma -> Ennek tudatosítása -> ????? -> Javulás, gyógyulás


Mi van a ????? helyén? Ha tudom, hogy mi okozza a problémámat, akkor hogyan lehet ennek segítségével tényleges javulást elérni?


2011. jún. 5. 13:52
 1/9 anonim ***** válasza:

Fóbiánál a lassú szembesítés megy.

Pl láttam olyat,hogy a nő rettegett a meztelen lábfejektől.

A kezelés alatt először fényképeket néztek róla,későbbi kezelések alatt meg a pszichológus felvett rövidgatyát és levette a zoknit,majd a pácienst is erre biztatta.

Egy másik nő a magas épületektől félt.Ugyanezt csinálta.

Képek,majd messziről nézegettek magas épületeket és egyre közelebb mentek,végül bementek.

A kérdőjel helyére szerintem a szembesítés jön.

2011. jún. 5. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha ezt neked itt megírja valaki pár mondatban, akkor Nobel-díjat érdemel. Vagy értelmetlen 5-6-8 évig egyetemen tanulni a szakmát...
2011. jún. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Többféle terápia létezik.

Amiről te írtál az inkább pszichoanalitikusan hangzik, amit ugy a jó öreg Freud bácsi talált ki:). Ezt manapság kevésbé használják, a filmekben sokkal inkább elterjedt.


Sokféle módszer használatos, attól függően hogy milyen típusú a probléma és hogy milyen korú a kliens. Csak hogy néhányat említsek: kognitív terápia, művészetterépia, megerősítésen alapuló módszerek, deszenzitizálás, ingerelárasztás, szerepjáték, vselkedéstréning.

Most így hirtelen ennyi jutott eszembe..

2011. jún. 5. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
14:10-es, köszönöm szépen, ezeknek utána fogok járni.
2011. jún. 5. 15:04
 5/9 anonim ***** válasza:

Erre én is keresem a választ! :)))

Szerintem most is nagyon sok az analitikus terápia, a szembesítés, de vajon ez hogyan segít?

2011. jún. 5. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hogyan segít a szembesítés:)?

Olyan,mint az edzés.Pl mikor először lemész küzdősport edzésre,nem tudod mi vár rád,nem tudsz verekedni az adrenalin egészen fönt van.Aztán egy idő múlva csak megtanulsz verekedni,egyre jobb leszel.

Múltkor kérdezték az egyik küzdősportolót,hogyan képes aludni egyet a meccsei előtt.Azt mondta,hogy csak az első 50 meccse előtt izgult,uh most a 390.előtt már régen nincs ilyen.

Szóval fóbiánál addig kell csinálni azt amitől tart az ember,amíg megedződik,aklimatizálódik és végül hétköznapivá válik a dolog.

2011. jún. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Most látom hogy a kérdés nem teljesen az volt mint amit én válaszoltam. De akkor egy újabb válasz:


Ha nem terápiás szempontból állunk hozzá, hanem mondjuk önismereti szempontból.A terápiát hagyjuk meg a pszichológusoknak:D. Kívácsi vagy mit miért teszel akkor igy nezne ki ez a logikai láncolat(ja akkor irok hozza egy pl. is, hogyjobban megertsd):


1.probléma: társaságban nem tudom magamat adni,gatlasosnak erzem magam;ellenben mikor közeli, bizalmas barátaimmal vagyok felszabdultan tudok szórakozni

2.mi okozza a problémát? miért nem tudom magamat adni társaságban?mert félek attól hogy kinevetnek, kigúnyonak, kikozosítenek, hogy nem tudok megfelelni elvárásaiknak

3.mi az amiért én félek attól hogy kinevetnek..? nincs elég önbizalmam, kiskorombe csufoltak az iskolában, stb.

3.a. es itt lehetne folytatni h miert nincs onbizalmam...es ezt is ugy levezetni ahogy most a csufolást teszem:

4.elfogadas,mebocsátás: megbocsatok masoknak, amiért kiskoromba csufoltak, elfogadom hogy a multat mar nem tudom megvatoztatni

5.tovabblepes: megprobalok tarsasagba szoba elegyedni egy emberrel es vele bizamasabb viszony kialakitani, kesobb megprobalok tobb emberrel kapcsolatot kialakitani

6. gyogyulas: eljutok arra a szintre hogy társaságban magamat tudok adni.


Remelem segithettem!:)

2011. jún. 6. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Ez nagyon jó példa volt, köszönöm szépen.
2011. jún. 6. 11:38
 9/9 anonim ***** válasza:

teljes mértékben az első válaszolóval értek egyet...


Attól, hogy el akarod fogadni, hogy baj van, még nem fogsz meggyógyulni, az egy nagyszerű kezdés, hogy felkeress egy hozzáértő pszichológust, aki ezen a szakterületen dolgozik, és azt mondva, hogy igen, készen állok, hogy leküzdjem a félelmeim, az első válaszoló által említett módszerrel valóban segítenek...

2011. jún. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!