Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek ez tényleg paranoi...

Szerintetek ez tényleg paranoia vagy egyéb mentális betegség? (Elmagyarázom)

Figyelt kérdés

A testvéremről van szó, akiért nagyon aggódom.

24 éves, eddig külföldön dolgozott, de egy félreértés miatt felmondott és Magyarországra költözött. Nincs itt hol laknia,úgyhogy amíg nem talál lakást és munkát,addig befogadta egy másik rokonunk.

A probléma a következő: külföldön a szállón ahol lakott, volt egy buli, és visszautasított egy tök részeg csajt, aki rámászott. Mivel még nem volt korábban barátnője, mindenki azt gondolta róla (legalábbis állítása szerint),hogy biztosan meleg. Ezt senki nem mondta neki ki, de biztos benne. És a buli utàni héten senki nem szólt többé hozzá,mégcsak nem is köszöntek neki, ezért felmondott. Aztán bevallotta,hogy van rá hajlama. Alapjában véve hetero, képtelen lenne bármilyen kontaktusba kerülni egy férfival, de megnézi őket is. Legbelül küzd ezellen, nem akarja ezt,és össze van zavarodva. Ekkor mèg nem tudtam,hogy ez a kisebbik baj.

Említette, hogy szerinte van valamilyen mentális betegsége,merthogy nem tudja miért vonzódik egyszer csak a lányokhoz,másnap meg csak a fiúkhoz. És hogy sokszor magában beszél,hangosan gondolkodik még mások előtt is.

Azt mondta talán skizofrénia.

Még soha nem beszélt nekem vagy anyámnak a magánéletéről, de akkor elmondta mindezt, mert megijedt önmagától. Először ezt nem vettem komolyan, de aztán feltűnt, hogy bebeszél magának dolgokat, és komolyan elhiszi,hogy ez a valóság. Például azt állítja,hogy anyám azt mondta neki, hogy én mindig is tudtam és mondtam,hogy ő "b*zi". Pedig akkor hallottam erről először. Aztán számon kértem anyámat hogy miért mondott neki ilyet, és kiderült,hogy soha nem mondott ilyet, sőt szegény anyám sem tudta még ezt a testvéremről, èn sokkoltam le vele. Pedig a tesóm azóta is azt àllítja,hogy tudtunk róla,sőt az egész rokonság tudja. Pedig nem. Az a durva, hogy ő erre konkrétan emlékszik,hogy anyám ezt mondta neki.Pedig nem történt meg. Azóta a rokonom is felkeresett hogy baj van az öcsémmel,mert az kitalálta,hogy a rokonunk haragszik rá, és azt várja,hogy elhúzzon onnan. Én meghallgattam mindkettőjüket, az öcsém nem adott rá okot hogy haragudjanak rá,senki.sem haragszik, de sem mi,sem a rokonunk nem tudja meggyőzni semmivel,hogy nem haragszik, és hogy szívesen látja ott. A tesóm a rokonom minden mozdulatára úgy reagál,hogy(videót néz mellette):oké, megértettem hogy zavarok, és átment a másik szobába. Vagy hogy miért nevetsz a filmen? Ne tegyél úgy mintha érdekelne. Miért célozgatsz ahelyett hogy nyíltan kimondanád,mi bajod? Pedig nem célozgatott, csak simán beszélgettek. Továbbá olyan dolgokat is csinál,hogy amikor a rokonom beszél hozzá, csak bámul maga elé, aztán felkapja a fejét,hogy bocsi, nem figyeltem. Nade ezt minden 5 percben eljátszotta. Aztán ha a rokonom megkérdezte párszor, hogy most figyelsz? Fontos dolgot mondok,akkor a tesóm megvádolta,hogy biztos hülyének nézi őt. Volt olyan,hogy nevetve reagált valamire,amit a rokonom mondott neki,aztán elkomorodott és azt mondta, hogy "igazából most nem nevettem,ez nem volt vicces". Vagy megkérdezi,hogy elmegyünk ide vagy oda? Amire a tesóm lelkesen reagál,hogy igen, jó ötlet,de 5 perc múlva,mintha egy hang befolyásolná, azt mondja,hogy mégsem megyek,mert ez engem nem érdekel,vagy nincs kedvem.

Azóta egyébként én és anyám is észrevettük,hogy bebeszél magának dolgokat, például hogy anyám sírt azelőttnap mikor telefonáltak. Emlékszik arra,hogy ekkor azt mondta anyám,hogy fiam, ami neked.fáj,az a testvérednek is fáj (nem mondott ilyet). Vagy amikor az egyik rokonunk felhívta őt, csakhogy megkérdezze jól utazott-e és jól van-e, ő kitalálta, hogy hallotta a hangján,hogy már majdnem sír, úgyhogy biztos anyám kitálalt neki mindenről. Pov: sem ő, sem anyám nem sírt, és a telefonáló rokon azóta sem tud semmiről. Egyszerűen nem tudjuk meggyőzni, hogy ezeket mind bebeszélte magának. Senkiben nem bízik,mindenki gyanús neki. Csak egy arckifejezésről is teljesen félreért akárkit. El fog menni egy pszichológushoz, de csak a "meleg/hetero" téma miatt meg amiatt hogy hangosan gondolkodik. De hiába kérjük, hogy ezeket is említse meg neki, nem hajlandó, mert ő nem kitalàlta mindezt,hanem làtja, mi folyik körülötte, és hiába mond egyet a szánk,ha mást mutat az arcunk, biztosan hazudunk mindannyian.


Megemlìtenèm még, hogy bár zárkózott és csendes, soha nem csinált vagy mondott korábban ilyen dolgokat. Bizalmatlan volt régen is,de nem ilyen betegesen. Mindig is épelméjű,logikus, kedves és türelmes volt. Most ennek a teljes ellenkezője. Kiakad,ha valamit kétszer kell elmondania, szúrkálódik, és még azért is gyanúsnak tart,ha ránézek, ha meg nem nézek rá,akkor azért. Bármiért. Nincs étvágya sem, fáradt, egész nap nincs kedve semmihez,csak zenét hallgat és bámulja a falat.


Szerintetek miről van szó? Ez kezdetleges Paranoia lenne? Vagy más egyéb? Vagy nem is beteg csak sok volt a stressz mostanában és átmegy rajta? Évek óta egyedül él es egyedül hordozta mindeddig a terheit,mert sosem nyílt meg.


Meg vagyok rémülve,mert ő sosem volt ilyen. Most meg olyan mint egy őrült és segíteni sem tudunk,mert nem ismeri el,minket néz annak.


Nem tudom mennyire fontos itt megemlíteni,de a családunkban volt több mentális betegség. Apai nagyanyám demems lett. Apám depressziós és öngyilkos hajlamú volt egész életében.

Én is az voltam, 2x kíséreltem meg öngyilkosságot,de már 2 éve jól vagyok. A testvéremnél pedig kezdetleges epilepsziát fedeztek fel kicsi korában, de kb 6-8 év alatt teljesen kikezelték.

Kérlek, segítsetek...



szept. 15. 22:38
 1/8 anonim ***** válasza:
Orvoshoz kellene mennie, te is tudod. Lehet, hogy egészen egyszerűen pár gyógyszerrel helyreáll a béke. Ne kombináld tovább, mert a végén te is becsavarodsz.
szept. 16. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Fog menni, de megmondta hogy a paranoid dolgait meg sem említi majd mert azt mi találtuk ki
szept. 16. 09:20
 3/8 anonim ***** válasza:
Időben észre fogja venni az orvos. Te csak legyél egy biztos pont a tesód életében, hiszen lelkileg teljesen talajt vesztett.
szept. 16. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Sok itt a szemantikai kerdojel, pl mi az a paranoia neked, mi az a 2x kisereltem meg ongyilkossagot, mert ezt mar sokat hallottam van aki beleult a hideg kadba es azt hitte meghal vagy leugrik a megyeri hidrol. Es lehet tovabb sorolni, hogy ennek a sztorinak a valosag alapja mi, plusz mi csak a te feledrol hallottuk ezt, a rokonaid, a testveredrol akirol szo van hogyan viselkedett ilyenek, ezt nem hallottuk. Kb alig tudunk valamit, ez nem feltetlen teny, mar ahogy a kerdest feltetted, szoval a sztori nem valos teljesen.


De amiket irtal, ahogy irtam, nem teljesen de hiszem valamennyire teljesen. Ezert ahogy irtak nezzuk meg mit mond egy pszichiater.

szept. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Ma sikerült jobb belátásra bírni. A legtöbb dologról nem hajlandó elismerni,hogy csak az ő fejében létezik. De már kezdi elismerni,hogy nem az egész világ változott meg hirtelen,hanem a gondolkodása. Megígérte,hogy elmegy pszichiáterhez,csak nagy rá az esély hogy nem kap egyhamar időpontot, csak 1-2 nap múlva. De a rokonom megpróbálja elrendezni ismerősön keresztül, mert itt minden nap számít, minden nap rosszabb a helyzet.


4-es:

A Paranoia NEKEM eddig semmit sem jelentett,max szlengként használtam ezt a szót. De most hogy elnézem a tesómat, új értelmet nyert sajnos,hogy mit tartok annak,azt elolvastad fenn. De ez csak az én tippem, nem tudhatom,hogy tényleg erről van-e szó. Nem vagyok pszichiáter,nem tudom diagnosztizálni,nem is az én dolgom. Csak olvasgattam neten, mert próbálom megérteni,mi folyik itt.


Evidens,hogy én csak a saját nézőpontomból tudom leírni a dolgokat. Anyám és a rokonom kb mindent ugyanúgy gondol mint én, a tesóm pedig kb mindent tagad. Vagyis tagadott eddig. De azóta is képzeleg...


Ami meg az öngyilkossági kísérleteimet illeti,nem vettem elég komolyan, elismerem. Hiszen most is itt írogatok. Röviden annyi, hogy mindkét alkalommal bevettem egy csomó altatót és skizofrénia gyógyszert.

Az utóbbi a volt férjemé volt, aki nem volt skizofrén,de ezt írták ki neki altató helyett. És én tudtam,hogy túladagolva kómát vagy halált okoz, gondoltam hatékony lenne altatóval kombinálni.

A második alkalmat kicsit jobban megterveztem, vagy 2 hónapig jártam a patikákat,hogy rengeteget tudjak szerezni mindkettőből, ha "eljön az ideje". Illetve azt nem otthon hajtottam már végre. A volt férjemnek egy bazi nagy balhé után azt mondtam, hogy most hazamegyek pár napra a családomhoz,mert nem bírtam már ott lenni vele. Elbúcsúztam a vsaládomtól,és masnap azt mondtam nekik,hogy visszamegyek hozzá. De igazából csak kivettem egy hotelszobát egy közeli városban. Mikor meg rájöttek,hogy sehová sem mentem haza, rámállították a zsarukat,és a telómat lenyomozva találtak meg 2 nap múlva, éberkómában. De még mindig nem holtan. Szóval jjahh, én is egy vagyok azok közül, akik bénák ebben

szept. 16. 22:10
 6/8 anonim ***** válasza:
Az öngyilkosság nem verseny, nincsenek győztesek. Az élet ajándék.
szept. 17. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Tudom. Csak szarkasztikus voltam a 4-ik válasza miatt
szept. 17. 07:20
 8/8 anonim ***** válasza:
A skizofrénia egy nagyon sokoldalú betegség. Nincs köze ehhez.
szept. 17. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!