Mennyire vehető biztosra az autizmust kizáró diagnózis?
Kislányunknál olyan 1,5-2 éves korban kezdtek megjelenni olyan olyan viselkedésbeli dolgok, amik nem javultak, hanem inkább gyakrabban fordultak elő, vagy erőteljesebb lett. Nem barátkozott, félt a kicsiktől, nagyobbaktól, idegen felnőttektől, nem volt együttműkődő az orvosi/védőnői vizsgálatok során (nagyon erőteljes ellenkezés), kudarctűrése egyenlő volt a nullával, sokszor nem volt szabad fényképet csinálni róla (ezen is nagyon ki tudott borulni) az mondjuk annyira nem ide tartozik de az alvása is nagyon problémás volt. Olyan 2 éves korban kerestünk fel TSMT terapautát (aki egyben pszichológus) is volt, semmi kirívót nem tapasztalt nála, azt mondta szociálisan éretlen. Janulás nem történt a viselkedésében 3 éves koráig, ezért felkerestünk egy gyermek pszichológust, teljesen ledöbbentett minket a felvetése, hogy nála felmerül az autizmus gyanúja, erre abszolút nem gondoltunk....ezek után még beszéltünk a TSMT terapautával, ő azért többször látta a lányunkat, de ő azt mondta, hogy nem gondolná, hogy az. Felkerestünk egy központot, ahol 3 fordulóban vizsgálják, hogy a gyermek autista vagy sem. Első körben a gyógypedagógus kizárta, második körben a pszichológus is kizárta, következett a záró kör 2 pszichiáterrel de ők is megerősítették, hogy szerintük nem az (ekkor volt a kislányunk közel 3,5 éves), de azt sem tudták megmondani, hogy pontosan mivel állunk szemben, 1 év után kell ismét mennünk egy felmérésre (de az már csak 1 körös). Javasolták, hogy legyen nevelési tanácsadás, felkerestünk egy másik fejlesztő központban egy gyermek pszichológust, ő egyszer velünk beszélt, 3 alkalmat a kislányunkkal volt, de ő is kizárta az autizmust, amit nem az a szenzorosság. Nyár végén voltunk 4 évesek, de viselkedésben semmi javulás (legalábbis otthon). Az óvodában semmi nagyobb gond vele, kicsit félénkebb, de van 1-2 barátnője, az óvónők szerint némi javulás történt a kommunikációban, kicsit nyitottabb lett.
Mi nem vagyunk abban teljesen meggyőződve, hogy nem autizmus, legalábbis anyag nagyon nem, csak nem tudjuk mi tévők legyünk, hogyan tudnák a hiányosságokon fejleszteni, a szenzorosságon kívül nem tudjuk, hogy pontosan mi a probléma. Van esély arra, hogy az autizmus 3,5 évesen még diagnosztizálható? Én nem vagyok szakember, 1 embernél volt gyanú, de másik 6-7 szakember kizárta.
Iskolás kor körül szokott a nem súlyos autizmus kiderülni, nálatok viszont vizsgálta a gyereket egy rakás szakember, és mindenki egybehangzóan azt mondta, nem autista a gyerek.
A zárkózottság az ezer tünet egyike. Semmi más probléma nincs?
Szia
Figyelj, szerintem a gyereketek csak szimplán kisgyerek. Óvónőként sok gyermekkel találkoztam. Ez a viselkedés teljesen normális. Csak azért mert egy gyerek többet sír, vagy csendesebb attól még nem autista. Ráadásul rengeteg dolognak kell stimmelnie, ami csak később jön ki a gyerekeknél. Az autizmus jelei nagyjából 10 évesen jönnek drasztikusan elő.
Figyelj, ha nem az van, hogy:
Ringatózik, nem tud beszélni, nem tud járni, egyáltalán nem tud és nem is akar senkivel kapcsolatot teremteni, nem érdekli semmi, nem tart szemkontaktust, nem hallgat a nevére - ha nem ezek vannak, akkor nem autista.
Elsőkörben szálljatok le szerencsétlen gyerekről,megérzi hogy mennyire keresitek benne a hibát. Nem érzi magát emiatt biztonságban,ezért válik kezelhetetlenné.
Teljesen őszintén jóindulattal mondom hogy szálljatok le a témáról,majd rendeződik. Inkább érzelmileg támogassátok.
Szerintem is csak zárkózottabb a gyerek az átlagosnál. Ennyitől senki se autista. Az egyik ember nyitottabb, a másik zárkózottabb, ilyen az élet. Inkább örüljetek, hogy nem autista, mert az neki is sok nehézséget okozna egész életében, de nektek is, mert állítólag nehéz nekik jó iskolát találni. Stigma lehet az életében.
Inkább fogadjátok el őt olyannak, amilyen. Nem baj, hogy zárkózott típus. A lényeg, hogy ha érzi, hogy elfogadják, jól fog fejlődni. De ha nem tudjátok ilyennek elfogadni és át akarjátok nevelni, azzal árthattok neki, sőt, jó eséllyel elrontjátok vele a kapcsolatotokat is. Felnőttként lehet, hogy felétek se fog nézni. Egy gyereknek nagyon tud fájni, ha a szülei nem fogadják el a személyiségét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!