Másra is random rá tör a bűntudat?
Gyakran van nálam ilyen, hogy egyik pillanatról a másikra rám tör a bűntudat minden kis apróság miatt.
Akár hogy gyermekkoromban csináltam valami hülyeséget, vagy tinédzserkori baklövések miatt, vagy bármi amiben hibáztam vagy épp nem jól csináltam.
Ez nem állandó, de van, hogy egyik pillanatban nevetek és jó kedvem van a másik pillanatban akár sírni is tudok emiatt, meg úgy érezni, hogy rossz ember vagyok.
Van hogy 2 hónapig semmi bajom, majd 2 hetente, akár hetente többször is elő jöhet.
Pszichológushoz majd elmegyek mert van jó pár dolog ami miatt kéne, de az még várat magára.
Addig is, hogy tudnám ezt a dolgot mérsékelni, vagy legyőzni?
Tanácsot szeretnék kérni, hogy mit tudnék kezdeni ezzel.
Az a helyzet, h ha nem is gondolok semmi ilyenre, maga a bűntudat akkor is random megcsap és borzasztó érzés.
Sokszor el is gondolkodom, h dehát most mi a bajom?
Olyankor azt sem tudom, hogy pontosan mi miatt is, de még is érzem.
Persze olyan is van, amikor eszembe jut valami és úgy jön, ez változó.
Hát a többi dolog:
Pánikbetegség, Szerencsére egy pár hónapja nem volt rohamom.
Sok évig tartó depresszió ami néha vissza köszön.
Szorongások. Pl nagyon nehezen vesznek fel munkahelyre mert interjúkon, meg sokszor már telefonban is annyira látszik/hallatszik rajtam a szorongás, h inkább nem is kellek alkalmazottnak.
Pl nem 1x előfordult interjún, h úgy elsápadtam, hogy leültettek egy székre és azon aggódtak, h jól vagyok-e....
Alapvetően aranyos vagyok, de ha felkúrnak akkor nagyon agresszív.
Sok a feldolgozatlan trauma is...
Igen. Ezek általában együtt járnak, a szorongás, pánik, depresszió, a sokszor ok nélküli bűntudat, szégyen, harag, düh, gondolom, neked sem volt felhőtlen a gyerekkorod. Ha a traumáidat sikerül kicsit feldolgozni, javulni fognak a dolgok. Addig is, amíg nem mégy pszichológushoz, olvass a témában, nekem az is sokat segített/segít.
Susan Forward: Mérgező szülők
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart
Stefanie Stahl: A benned rejlő gyermeknek otthonra kell találnia
Szondi Máté - Szabó-Bartha Anett: Démonaink
Egyébként nekem pánikroham esetén a légzéstechnikák segítenek leginkább, ilyenkor a légzésedre figyelsz, és számolsz.
Doboz-technika: képzelj el egy négyzetet, aminek az oldalain haladsz végig, mindegyiknél 8-ig számolva magadban: belégzés 1-2-3-4-5-6-7-8 következő oldal-benn tart: 1-2-3-4-5-6-7-8, kifúj 1-2-3-4-5-6-7-8 nem vesz levegőt: 1-2-3-4-5-6-7-8, aztán kezded újra, addig csinálod, amíg megnyugszol.
A másik technika (ez nálam jobban bevált), hogy szintén számolsz magadban, de az a lényeg, hogy a kifújás hosszabb legyen, mint a levegővétel, pl. belégzés: 1-2-3-4 kilégzés: 1-2-3-4-5-6, aztán ha már megy, megpróbálhatod, hogy a duplája a belégzésnek a kifújás.
Fontos, hogy hasi légzés legyen, ne a mellkasodba gyűjtsd a levegőt (ezt ellenőrizheted ha hanyatt fekszel és a kezedet (vagy bármit mást) a hasadra teszed, és arra konventralsz, hogy emelkedjen, amikor levegőt veszel, illetve, mindig orron keresztül vegyél levegőt (ez egyébként általánosan is javasolt mindenkinek, mindenkor, mert szájon át nem egészséges lélegezni).
Egyébként az extrém szorongás nálam is jelen van, állásinterjún vagy valamilyen necces helyzetben konkrétan nem tudok beszélni, mert remegek, a hangomon is hallatszik, sőt, néha beszélni sem tudok, mintha belefulladnék a félelembe. Ennek is megvan az oka, sok munka lesz megszabadulni tőle.
Remélem, sikerül talánod egy jó pszichológust és hamarosan jobban leszel.
Kimaradt, hogy amikor stresszes helyzet van kilátásban, gyógynövényes cuccokkal nyugtatom magam, pl. Nervenpflege tablettából beveszek 3-at (ez az egyszeri adagja), ebben macskagyökér (valeriána), citromfű, komló, stb. van, nem álmosít, nem tompít, csak ellazultabb leszel, nehezebben húzod fel magad. Illetve, hipomán idöőszakokban, amikor nem tudok elaludni, vagy átaludni az éjszakát, kamillateát iszom és meglepően hatásos, a kutatások szerint az apigenin tartalma miatt hat nyugtatóan.
A levendulaolaj is nagyon hatékony (lavekan) a kutatások szerint, vagy ott van még a Remotive kapszula, ami orbáncfűkivonatot tartalmaz és depressziós tünetek enyhítésében tud segíteni, de lehet, hogy az orbáncfű teája is beválik.
3,5,6 vagyok
A "sok évig tartó depresszió" miatt jártál pszichiáternél?
7.
18 éves korom előtt 4 pszichológusnál is jártam, de igazándiból nem segített egyik sem.
Az első inkább csak rajzoltatott és néha mondott valamit belőle a személyiségemről... 1 v 2 évet jártam hozzá, az ég világon semmit nem segített.
A második sokat dumált magáról és ha szakértői véleményt kértünk tőle össze vissza beszélt.. Példa;
Anyának azt mondta, h szerinte úgy kéne bánni velem mint egy kisgyerekkel.
Anya válaszolta rá, h attól csak ideges leszek.. Válasz:
Jaaa, akkor úgy mint egy felnőttel.
Wtf?
A 3. azt mondta, h én túl nagy falat vagyok neki és képzettebb szakember kell.
A 4. Meg egy órát dumált anyámmal, velem annyit beszélt amíg a nevem és a életkorom megkérdezte, persze anyám válaszolt helyettem, mert ha ott van valahol, a mai napig nehezen enged megszólalni. Most is csak azért tudok kicsit többet beszélni, mert megszokta, h mostmár vitázok érte, ha olyan kedvem van, hogy hagyjon szóhoz jutni.. Aztán közölte, h semmi baj nincs velem, tök jól vagyok. (Gondolom ezt abból következtette ki, h csöndben ültem végig ahogy beszélgettek, vagy nem tudom.. )
Ez volt az utolsó h próbáltam pszichológushoz járni.
Egyébként ha arról gondolsz, nem nem lett orvosilag megállapítva a depresszió, mivel szerintem a folytonos sírás, teljesen korom sötét szobában egyhelyben ülés nappal is, motiválatlanság, a halál után vágyakozás és öngyilkossági kísérletek, stb stb elég egyértelműek.
Pánikbetegséget ráírták egy papírra miután súlyos rohammal lettem kórházba víve.
7-es vagyok
Nagyon sajnálom, hogy nem kaptál segítséget gyerekkorodban.
A pszichiáterre azért kérdeztem rá, mert azt írod, időszakosan tér vissza a depresszió, és érdekelt, hogy szakember mit mondott rá, mert így bipoláris is lehet a major depresszió helyett, illetve, rá akartam kérdezni, szedsz- e gyógyszert.
Most, hogy már felnőtt vagy, szerintem érdemes lenne keresned egy jó pszichológust.
Amit anyukád viselkedéséről írsz, hogy sosem hagyott megszólalni, elég aggasztónak tűnik, gondolom, volt vele egyéb gond is gyermekkorodban, és biztos, hogy a családi háttérnek, a gyermekkornak szerepe van abban, hogy most ezekel küzdesz. Ha mégsem mégy pszichológushoz, javaslom, hogy merülj el a témában, elsősorban Susan Forward: Mérgező szülők c. könyvét ajánlom,
[link] ez alapmű, ha ok nélküli bűntudat, szégyen, harag, düh, zavarodottság, szorongások, pánikzavar, és egyéb megmagyarázhatatlan érzések/érzelmek nehezítik felnőtt életünket. Ez a könyv segít felismerni, hogy mik is azok a dolgok, amiket gyermekkorunkban nem kaptunk meg, vagy épp mik azok, amik nem voltak rendben, és amik okozhatják ezeket a "fura" és nehéz érzéseket. Nagyon sok aha-élményt ad, megértést arról, miket okozhat egy diszfunkcionális család, egy bántalmazó környezet a gyermekben, illetve nagyom szépen felsorolja a bántalmazás formáit, ami nem merül ki a fizikai erőszakban.
A másik könyv, amit ajánlok, Stefanie Stahl: A benned rejlő gyermeknek otthonra kell találnia
Szurkolok, és remélem, sikerül egy jó pszichológust találnod, ha/amikor úgy döntesz, hogy segítséget kérsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!