Mizofónia. Valaki megfejtette már?
Szerintem nagyon érzekletesen írtad le, ez kész novella.
Amúgy sajnos tudom, miről beszélsz, bár engem más dolgok idegesítenek. Az evés kevésbé, inkabb a hangos ivás, nyelés. Szó szerint muszáj felállnom az asztaltól, ha valaki hangosan nyeldekel, mert számomra elviselhetetlen idegfeszültséget okoz. Emellett bizonyos emberek kellemetlen beszédhangja, nevetése. És a fütyülés, dúdolás, orrszívás, és ha hangosan lélegzik az orrán át, sípolva, amit valaki korábban leírt. Már kamaszkoromban is zavart sokféle hang, azóta inkább csak többminden.
Sziasztok!
Egy kicsit hosszú lesz!
Én is ebben szenvedek már kb: 35 éve. A lányom olvasott egy cikket és azt mondta, hogy anya ez te vagy! Minden hang zavar: Rágás, nyelés, kulcs zörgés, horkolás, szipogás, billentyű verés, óra ketyegés, cuppogás, kanál csörgés, azt is hallom, hogy a fellettünk lakó kutyája kaparja az ágyat, ha együtt kell ennem a családdal az kész kínszenvedés, hangos tv, stb. Minden kis halk neszt meghallok. A családom meg csak néz, hogy mi van? (Persze akkor jó vagyok ha meghallom azt is, hogy valami serceg a lakásban vagy csöpög a víz. Ők semmit nem halottak de a konnektorunk összeéget, a felettünk lakó elkezdett eláztatni) Voltam fül-orr- gégészeten kétszer is. Hallásvizsgálatom is volt. Az első fül orr gégész azt mondta, hogy ADHD-és vagyok. Én meg néztem rá, hogy mi van? Én nem vagyok hülye sem túlmozgásos sem semmi ami az ADHD-ésokat jellemzi. (napi 8 órában monoton munkát végzek) A javaslata: Menjek el pszichiáterhez és ad gyógyszert ami eltompítja az érzékeimet. Hát nem! A második azt mondta, hogy van ilyesmi betegség de ők másnak hívják. Ezzel le is zárta a beszélgetést. A munkahelyemen úgy dolgozok, hogy csináltattam speciális füldugót. Az van a fülemben és azon rajta van egy nagy fülhallgató amiben hangosan szól a zene ami elnyomja a billentyűknek a verését és a többi irodai zajt. Itthon pedig este azt rakom be mert a férjem horkolását a másik szobában is lehet hallani! Elvileg van rá "gyógymód" van egy hang terápia. Csak az a baj, hogy magán kórházban van és így ugye fizetni kell érte. Mikor a speciális füldugót csináltattam ott elmondtam a problémámat és ott mondták, hogy lehet valami trauma hozta elő. Elkezdtem utána olvasni. Legtöbbször a lányokat érinti a serdülő kor környékén jön elő vagy valami trauma után. Elkezdtem gondolkozni és nálam ez igaz volt. Először a csípőficam műtétem volt. Egy hónapot voltam kórházban és azután egy hónapig ágyhoz voltam kötve úgy, hogy nem szállhattam ki belőle egész nyáron. Újra meg kellett tanulnom járni. Ez volt az első traumám. Azután a szüleim elváltak. Akkor kezdődött, hogy csak a horkolást nem bírtam. Egyik szobából a másikba mentem. Oda mentem ahol nem horkoltak. Azt hitték, hogy holdkóros vagyok! Ahogy telt az idő egyre több hang adódod hozzá. Most már nagyon sok zaj idegesít. Egyre nehezebben bírom! Az igaz, hogy minél több idő telik el annál több hang zavar. Legalább is én úgy vettem észre magamon. Gyógyszert nem szeretnék rá szedni, így marad majd először a magán rendelés és megpróbálom a hangterápiát. Ha az nem segít akkor remélem ők majd tovább küldenek olyan emberhez aki tudja, hogy mi ez a betegség. Lehet, hogy pszichiáterhez küldenek de nekem mindegy csak valaki segítsen! Eddig ennyit tudtam erről a betegségről kideríteni. Sajnos nem sok mindent lehet róla találni mert csak pár éve mutatták ki. Inkább azt mondják, hogy ADHD-és vagy és kapsz tudatmódosító gyógyszereket.
Bizonyos fokú hajlam van rá mindenkiben. A leggyakoribb ami mindenkinek megvan, a szokványos kréta vagy köröm csikkrdulása a régi táblán, eloxált alumínium felületen végighúzott köröm stb...mintha az agyad és a zsigereid megfacsarnák mint egy vizes rongyot és kiszaladnál a világból. Gyerekkoromban ezekre ki voltam én is hegyezve, de szerencsére már elmúlt/csökkent annyira, hogy el tudom viselni.
Az utolsó által említett hangterápia van rá. Aminek a lényege, hogy a zavaró hangok frekvenciáját belekeverik zenébe, amit naponta tudsz hallgatni 10-30 percekig és hozzászokik az idegrendszered.
Állítólag a kognitív viselkedésterápia is igen nagy arányban javít rajta/múlasztja el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!