Miért fáj a fájdalom ?
Ha nem éreznél fájdalmat, akkor csökkennének a túlélési esélyeid. A fájdalom hasznos, hiszen figyelmeztet arra, hogy veszélyben vagy.
Ha valamilyen negatív hatás, impulzus ér, akkor a szimpatikus idegrendszered aktivitása fokozódni kezd (túlélési üzemmódba kerülsz), de bizonyos hormonok elválasztása is fokozódhat vagy csökkenhet (depresszió esetében a szerotonin alultermelődését feltételezik).
A lényeg, hogy ha vélt vagy valós veszélyt érzékelsz, akkor a szervezeted mindig túlélsi üzemmódba vált át, ez pedig okozhat kellemetlen tüneteket. Az ingerületátvivő anyagok felelnek bizonyos érzelmi állapotok kialakulásáért, például a dopamin a jutalomközpont számára fontos transzmitter, ha nem termelődik elég dopamin, akkor nagyon magasra ugrik az ingerküszöbünk és az apró dolgok nem fognak örömöt okozni, csökken a motiváció.
A transzmitterek termelődésének a mennyisége lehet genetikailag meghatározott is, amikor valakinek "gyárilag" nem termelődik elegendő dopamin vagy szerotonin például, ilyenkor ezt gyógyszerekkel kell pótolni.
Hát igen, ez már filozófiai kérdés. Erre még nem nagyon van pontos válasza az orvostudománynak. Annyi biztos, hogy az "érzet" vagy valamilyen érzetnek az észlelése/tudatosulása az agykéregben történik, egy idő után pedig automatizálódik. Minimum 80 milliárd idegsejtünk van, amelyek különböző ingerek, észlelések hatására egy sajátos hálózatot képeznek le. A tanulás például pontosan ilyen mechanizmus által történik, hogy amennyiben egy egyéni mintázatot követő a neuronok ismételten "sülnek ki", akkor a kisülés már automatizált lesz.
Azt mondanám, hogy az észlelés többkomponensű folyamatok összessége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!