Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Tapasztalatok, hiteles kutatás...

Tapasztalatok, hiteles kutatások, elismert tények fényében melyik az igaz: a dohányzás vagy a marihuána a károsítóbb (ne mendemondát írjatok, hanem a kemény igazságot)?

Figyelt kérdés
2022. jún. 1. 04:43
 1/4 felkelhetetle ***** válasza:

Kemény igazság:

Egyén függő, nyilvánvalóan mindkettőtől lehet bajod, ha pedig megvan a baj, akkor a te szemszögedből, úgyis az lesz a ,,karositóbb", amelyik a bajt okozta

2022. jún. 1. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A kemény igazság az, hogy a dohányzás évente milliók életét veszi el, a kendert 4-5 ezer éve szívják az emberek de még soha egyetlen ember sem halt meg tőle. Persze lehet beszélni társadalmi hatásokról, meg ráerősít a mentális betegek problémáira, de közvetlenül még senkinek sem okozta a halálát. Ez az igazság akár tetszik akár nem.
2022. jún. 10. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Dohánytól nem módosul a tudatod, s nem élsz hazugságban, nem bántasz senkit, nincs igyanolyan hatással az agyra mint az alkohol... . El lehet döntemi melyik a jobb...
2022. jún. 13. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

#2 Többen dohányoznak, ilyen egyszerű. A cigi esetén elsősorban nem a nikotin serkentő hatása a fő probléma, hanem az égetés során tüdőbe jutó kátrány. Ez ugyanúgy érvényes a kannabisz elégetésére is, csak még hatványozottabban, hiszen ott nem szokás füstszűrőt alkalmazni, így kontrollálatlanul jut a kátrány a tüdőbe. Tehát sokkal jobban növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, vagy éppen a légúti problémák kialakulását, példának okáért krónikus bronchitisz.

Vapirozálás során (például e-cigi) viszont elhanyagolhatóak a légzőrendszeri hatások, így ilyen esetben a többi szempont alapján összevethetőek a kannabisz és a nikotin fiziológiai és kognitív hatásai.

A nikotin sokkal magasabb addikciós potenciállal rendelkezik, és a központi idegrendszerre erős stimuláló hatással bír, ami növeli a pulzusszámot és a vérnyomást, hosszabb távon pedig magas vérnyomást és szívelégtelenséget okozhat. A kannabisz nem igazán.

Kannabiszexpozíció során (értsd: amikor be vagy állva) viszont jelentősebb fiziológiai és kognitív hatások fordulhatnak elő, jelentősen megugorhat a vérnyomás és a pulzusszám is, ami kifejezetten kockázatos lehet a magas vérnyomásban, vagy szívelégtelenségben szenvedők számára. Ez azonban a tolerancia kialakulásával jellemzően csekély mértékű lesz.

A kognitív hatásoknál érdemes megemlíteni a szorongást, a pszichotikus és/vagy paranoid epizódokat, és a pánikrohamat, amik az arra hajlamos egyéneknél jó eséllyel előfordulhatnak. Igen, láttam élőben, többször is, ezek nem városi legendák. Ezeken felül a kannabisznak sem elhanyagolható az addikciós potenciálja, viszont a nikotinhoz képest eltörpül.

Nyilván lehetne még ezt cizellálni, de ennyiből már leszűrheti mindenki magának a saját konklúzióját. Az én véleményem az, hogy a kannabisz a közvetlen expozíció során kockázatosabb, a nikotin pedig hosszú távon.

2023. dec. 27. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!