Mennyiben függ a pszichoterápia sikeressége attól, hogy mennyire értelmes ember kezd el terápiára járni?
Fugg a modszertol, a pacienstol es a szakembertol. Mennyire tudtok kapcsolodni egymashoz stb.
Na meg kell, hogy orthon is dolgozz onmagadon.
Kell hozzá az hogy megértse a beteg hogy miért van ott
Ehhez kell egy értelmi szint az biztos és ahhoz is azt megértse amit a szakember mond neki és úgy is tegyen ne csak beüljön 1 órára és aztán minden ugyanúgy megy tovább mert abból változás tuti nem lesz
Az értelem sokszor több problémát okoz, mint amennyit megold. A gondolkodó ember hajlamos túlgondolni a dolgokat. Egy csomó pszichés probléma pont abból fakad, hogy olyasmiket gondolunk bizonyos helyzetek mögé, amik ott sincsenek.
Azon töprengünk, vajon mit gondol rólunk a másik és ez gátol minket a cselekvésben. Miközben a másik lehet, hogy egyáltalán nem is foglalkozik velünk, csak mi gondoljuk.
Az értelem a tapasztalatok és gondolatok rendezettségét jelenti. Általában előzetes ismeretek sorozatát, tájékozottságot, képzettséget, tanultságot értünk alatta. Csakhogy ezek a tanulási, ismeret rendezési folyamatok egy csomó egyéb pszichés hatással is vannak. Miközben egyre több ismeretet sajátítunk el, azokkal együtt szokások is kialakulnak, egy csomó olyan viselkedési és gondolkodási forma kialakul bennünk, amik miatt a pszichés problémáink kialakulnak, amik miatt aztán majd pszichológushoz kell fordulnunk, hogy segítsen kibogozni ezeket. Egyáltalán nem törvényszerű, hogy aki értelmesebb, az könnyebben fog boldogulni ezekkel, mint aki egyszerűbben gondolkodik, ezért kevésbé értelmes, viszont mivel kevésbé összetett a gondolkodása, viselkedése, lehet, hogy a problémái is egyszerűbbek, mert azokat sem bonyolítja túl annyi egymásra rakódott félreértelmezés és tévképzet.
Az értelmesség egyik értelmezése az intelligencia és ugye ott van a kulcsszavak közt is, ezért érdemes kitérni rá. Az intelligencia, különösen az IQ alapvetően probléma megoldó képességet jelent, amit általában viszonylag sematikus tesztekkel szokás mérni. Viszont minden teszt csak azt képes mérni, hogy azt a tesztet mennyire vagy képes megoldani. Az, hogy valakinek egy bizonyos típusú teszttel mérve magas az intelligenciája, még nem jelenti azt, hogy más jellegű problémákat is képes ugyanolyan eredményességgel megoldani. Vannak emberek, akik el tudják adni a havat is az eszkimóknak, mert jó az üzleti érzékük, kommunikációs készségük, helyzetfelismerő képességük, jól bánnak az emberekkel, ami szintén egy fajta probléma megoldó képességet jelent. Ehhez ugyanúgy kell valamilyen fajta intelligencia. Viszont egy IQ teszten lehet, hogy megbuknának, mert ha ilyen jellegű teszt helyzetekben nincs kellő jártasságuk, akkor azzal nem tudnak mit kezdeni. Ellenben az is elképzelhető, hogy a saját életüket sem bonyolítják annyira, hogy pszichés problémáik legyenek, mert sokkal egyszerűbben gondolkodnak, egyszerűbben élik meg a dolgokat és ezért pszichés problémájuk is kevesebb alakul ki, vagy ha van, akkor is lehet, hogy kevésbé zavarja össze őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!