Újabban semmihez sincs motivációm kb. ami munkával kapcsolatos, mit tehetnék?
Az ember sok esetben túlagyalja a motiváció és munka kapcsolatát. Érdemes elolvasni Steven Pressfield: Művészet háborúja (War of Art) és Jeff Haden: The Motivation Myth című könyvét (nem tudok róla, h magyarul megjelent volna). Különösen művészeti, kreatív területeken alkotóknak nagyon gyakori küzdelme a motiválatlanság, ihlet hiány.
Viszont egyre többen állapítják meg, hogy a kapcsolat fordított: nem kedv és motiváció kell hozzá, hogy jöjjön az ihlet és emiatt tudj dolgozni. Hanem a szigorú munkarend és szokások késztetnek munkára. Fegyelmezetten le kell ülni és csinálni kell a munkát, akár van kedved, akár nincs és amikor már dolgozol, akkor egy idő után menet közben megjön az ihlet és a kedv is. El kell kergetni a mindenféle zavaró, figyelemelterelő dolgokat, amik eltántorítanak attól, hogy belefogj. El kell kezdeni, a munkára kell koncentrálni helyettük és akkor lehet, hogy kedvtelenül, de haladni fogsz. Aztán, ha már haladsz, akkor menet közben megjön a kedved is hozzá, hogy csináld és egy ponton átlépsz majd a flow állapotába, amikor már észre sem veszed, hogy a munkán kívül más is létezik.
Persze, hogyha olyan munkád van, amit eleve utálsz, kevésbé szeretsz, vagy a hosszú idő alatt meguntál, akkor kisebb lehet a motiváció. Ilyenkor felvetődik a kérdés, hogy érdemes-e az adott helyen maradni, vagy jobb változtatni. Olykor akár kisebb környezet, feladat és körülmény változások (pl. újabb pozíció, másik iroda, stb) is képesek lehetnek elegendő újdonságot jelenteni. Máskor jól jöhet akár azonos/hasonló munka mellett céget váltani, vagy akár cégen belül kisebb nagyobb mértékben eltérő munka területre váltani, de akár totális karrierváltásnak is lehet létjogosultsága bizonyos időközönként.
Gondold át, hogy mik a céljaid, mit szeretnél elérni, hogyan segít ebben a munkád, mi az amivel szívesebben töltenéd az idődet helyette, milyen munkát élveznél jobban. Mennyire van közös halmaza a két dolognak, ami munkához kapcsolódik, de szívesen is csinálod. Mennyire tudod a munka mellett elkezdeni a másik dolgot akár hobbiként, akár mellékesként dolgozva, mennyire tudsz folyamatos átmenetet találni egyik munkából a másikba, mennyire szükséges és kivitelezhető az éles váltás.
Ezeknek a dolgokat valamennyire akár egyedül is át tudod gondolni, de sokat segíthet minimum egy jó érzékű baráttal átbeszélgetni, vagy akár egy karrier tanácsadót, life coachot, esetleg pszichológust is bevonni, akik egy kicsit jobb szakmailag célzott képzettséggel tudják megtámogatni a gondolkodásodat. A megoldásokat mindenképp neked kell saját magadban megtalálni, de sokat segíthet, ha az emberi érzések és gondolkodás működéséhez értő emberek jól irányzott kérdéseket tudnak feltenni, hogy könnyebben megtaláld a számodra megfelelő utat.
A home office sok embernek nehéz tud lenni. A világtörténelem nagyon sok írója, művésze küzdött ilyen gondokkal, pl. volt aki szállodai szobát bérelt és oda járt el az írógépével dolgozni, hogy ne otthon kelljen. Másnak mondjuk lehet, hogy elég egy otthoni dolgozó szoba, de ennek sem véletlen az elnevezése, ide dolgozni vonul el az ember.
Fontos kidolgozni, akár formalitásokban is tudatosítani (magadban) a kereteket. Érdemes lehet kijelölni a lakásban egy szobát, sarkot, asztalt, hogy az a munkahely, kijelölni egy munkaruhát, amit csak a munka alatt hordasz. Azzal, hogy formálisan átöltözöl munkaruhába, átmész a munkára kijelölt helyedre, pszichésen is jobban mehet munkára hangolódni, motiválni magad. Ha ez sem működik, akkor esetleg próbálj meg találni egy olyan külső helyszínt, ahova el tudsz járni dolgozni, ha otthon nem megy.
Az állami szféra különösen nehéz tud lenni sok szempontból. Nem is való mindenkinek. Érdemes lehet helyette/mellette keresni valami mást, hogy legalább az egyik munkád valami más legyen - vagy legalább jobban fizessen. Nyilván nem ismerem a helyzeted, de sok esetben csak azért nem l
látja az ember a további lehetőségeket, mert annyira egy sémában gondolkodik, hogy eszébe sem jut körülnézni, csak rávágja, hogy “nincs semmi más”. Érdemes nyitott szemmel járni, keresni a lehetőségeket, sőt nem csak a meghirdetett állásokat nézni, hanem ismerősökkel beszélgetni, hátha valaki tud meg nem hirdetett állásokról. Akár cégeket is meg lehet keresni vele, hogy te ilyesmit keresel, hátha pont erről jut eszükbe, hogy lenne náluk neked való munka, csak maguk sem gondoltak még rá, hogy fel kéne venni valakit. El sem hiszed, mennyire gyakran előfordul ilyen akár még nagy cégeknél is.
Érdemes lehet megpróbálni akár valami netes/távmunka lehetőséget keresni, amit szintén tudsz otthonról csinálni. Van egy csomó kimondottan online munkák közvetítésére specializálódott oldal, mint freelancer.com upwork, stb. Nem a világ legjobb pénzeit fizetik, viszont te osztod be, mit hogyan, mikor csinálsz. Akár egyéb részben/teljesen online lehetőségek is vannak.
A költözés mindig nehéz, de sok féle előnye lehet. Eleinte csak beszélgess róla barátokkal, hátha más is gondolkodik ilyesmiben és akkor már nem egyedül kéne költöznöd. Illetve könnyen lehet, hogy újabb barátokat és párt is könnyebben találsz magadnak máshol, mint ahol most laksz.
A szüleid megközelítése szokatlan, de megalapozott. Bármilyen rosszul esik is, hidd el, hogy jót akarnak neked és még ha nehéz, akkor is lesz jó hatása az életedre. Tanulni, fejlődni a nehézségek által lehet és sokkal értékesebb lesz számodra minden, amit magadnak érsz el, mint amit ők hozzád vághatnak. Nehezebb a dolgod, mintha elkényeztetnének, viszont megtanulsz tőle magad boldogulni és ez felbecsülhetetlen érték!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!