Pszichológus / pszichiáter/ vagy akár life coach? Melyik szakembert ajánljátok leginkább kevert problèmák esetèn?( Depresszió,viselkedeszavar- autizmus jellegű,èletvezetesi problèmák. Megosztanátok saját tapasztalataitokat? ( Akár privatban)
Sajnos nem tudok szakembert ajánlani, illetve nincs személyes tapasztalatom róluk. Az viszont elkeserítő, hogy ilyen a felhozatal pszichológusokból, pszichiáterekből nálunk, holott elkeserítő a lakosság mentális állapota.
Van a fb-on egy csoport, Almási Kitti pszichológus vezeti, akihez én magánemberként is bizalommal fordulnék a problémámmal, mert nagyon alapos és lelkiismeretes, de gondolom, az ára is elég magas lehet. Viszont a csoportban olvasgatva sok mindenre választ kaphatsz, rengetegen írnak. Egymás által a nevük.
Life coach terápiában nem tud segíteni, ők "egészséges" embereknek segítenek, és ezt kérlek értsd most jól.
Egyéni terápiában gondolkodsz, vagy csoportos is megfelelne? Ez utóbbi nem mindenkinek való, a zárkózottsága okán.
Mónikát tudom ajánlani,nekem nagyon sokat segített évekkel ezelőtt. A férje pszichiáter és a gyógyszert is segítettek elhagyni. Minden jót kívánok neked.
A pszichiáter valóban orvos és ezért gyógyszerezhet is, ezért nagyon sok pszichiáter nem is gondolkodik másban, csak gyógyszerezésben. Van aki csak gyógyszerrel próbálja megoldani a gondokat és meg se hallgat. Más (talán jobb) pszichiáter csak kiegészítésként használ gyógyszert, de a többi problémával is foglalkozik, mert kell is ezekkel foglalkozni, nem csak gyógyszerezni. Ez is nagyon személy és helyzet függő.
A pszichológus bölcsész, de nem hülyeség. Egy jó pszichológus nagyon sok lélektani működést és azok rendellenességeit ismeri és nagyon sokat tud segíteni benne, hogy rendbe tudd tenni a dolgaidat. A pszichológusoknak is van több féle szintje. Egyszerű pszichológia diplomával nem is foglalkozhat terápiával valaki, ahhoz külön terapeuta képzés, klinikai szakpszichológus és egyéb képzések kellenek.
A coach sem hülyeség, mert a coaching módszertan is nagyon sok féle problémát, megakadást képes megoldani, főleg ha azok önmagukban állnak és nem mélyebb, komolyabb pszichés problémákból erednek. A coach abban tud segíteni, ha van egy olyan életvezetési problémád, amit mások meg tudnak oldani, te viszont megakadsz benne, akkor ő segít megtalálni ennek a megoldását, hiszen mások már ismerik, csak neked kell megismerned.
Ennek tipikus példái az időgazdálkodás, halogatás, karrier tervezés, életmód váltás, stb.
Ha komolyabb problémáid vannak, pl. gyerekkori hatásokból, traumákból eredően nem tudsz megküzdeni bizonyos dolgokkal, akkor előbb ezekkel a forrásokkal szükséges foglalkozni, hogy később ne okozzanak további problémákat. Itt már pszichológus kell. Ha nagyon súlyosak ezek a problémák, vagy akár szervi okai is vannak, akkor már szükséges lehet pszichológusra.
Különösen a coachokra igaz, hogy nagyon vegyes a felhozatal, mert még csak diploma sem szükséges hozzá, egyszerűbb képzéseken bárki szerezhet coach képesítést. Emiatt pedig elég nagy a szórás, hogy ki mennyire jól csinálja azt, amit. Jobb esetben azért eleve jobb probléma megoldó képességű emberek mennek ilyen képzésre, de sajnos nagyon sok az olyan, aki a saját életét se tudja megoldani, mégis abból akar élni, hogy majd másét megoldja.
Pszichológusok közt is nagyon sok a különbség, ahogy már a különféle szakterületek (pl. pszichoanalízis, kognitív terápia, stb) is nagyon eltérőek. Na meg az adott szakember tapasztalatai, habitusa is nagyon más lehet. Én pl. nem nagyon tudom elképzelni, hogy ki az, de van akinek pl. Csernus stílusa működik, nem másé.
Mivel mindegyik szakember emberekkel dolgozik, nagyon sok múlik azon, hogy kinek milyen a stílusa, mennyire sikerül egymásra hangolódni, szót érteni, mennyire alakul ki a bizalom. Sok esetben ez még csak nem is a szakember hozzáértésén múlik, egyszerűen csak nem találjátok a közös hangot. Sajnos erre nincs más recept, mint megkeresni azt, akivel neked sikerül megfelelően együtt dolgozni.
Ma már egyre több szakember tart előadásokat, nyilatkozik, cikkeket ír, stb. Ezeket megismerve jobban ráláthatsz, hogy ki milyen és ez segíthet belőni, hogy mennyire sikerülhet szót értenetek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!